Log in
    

Reklama - pod menu głównym, strona główna

Dol. Mięguszowiecka / Lód przy szlaku na Rysy WI3

 Przy tym jest dość wysoko, więc jest szansa, że będzie się długo utrzymywał w dobrym stanie. Last but not least - 3 godziny podejścia sprawia, że kolejek pewnie na nim nie uświadczycie :-). Podsumowując dobra opcja na połączenie ze skiturami lub ewentualne alternatywne (dla łańcuchów) podejście do Chaty pod Rysami :-). 

  • Damian

Zahradky (80m, WI 5/II)

Zahradky (80m, WI 5/II) to popularny lodospad znajdujący się w Staroleśnej Dolinie, po słowackiej stronie Tatr. Krótkie podejście i sporo wspinania (w okolicy są również łatwiejsze Prawe Zahradky), ale w weekendy może być tłoczno. Opis poniższego lodospadu wykonał ok. 5 lat temu Łukasz Zioła, więc dziś tylko małe uaktualnienie i wzbogacenie zdjęciami.

  • Łukasz Zioła

Alicja w Krainie Czarów (WI5, M7)

Alicja w Krainie Czarów powstała w 2009. Wyjątkowość tej mikstowej drogi  (jak na polskie warunki) podkreśla dodatkowy startowy wariant Alicja po drugiej stronie lustra za M8. Lód nie tworzy się każdej zimy, więc jeśli tylko jest to bierzcie wolne i jedźcie! 

  • Damian

Dol. Kieżmarska / Próg Doliny Jastrzębiej WI2-3/II

Lodospad na progu Doliny Jastrzębiej (WI3/II) to ciekawa propozycja dla początkujących wspinaczy, którzy chcieliby powspinać się w tamtym rejonie i do tego zaliczyć sobie fajną wycieczkę. Dla bardziej zaawansowanych może być "alternatywnym" zimowym podejściem do Doliny Jastrzębiej (Malej Zmrzlej doliny). My zrobiliśmy taki wariant, aby podejść pod ściany Kołowego Szczytu.

lody prog doliny jastrzebiej koncowka 

Maciek Chmielecki na końcówce lodospadu. Z prawej strony stanowisko zjazdowe. Fot. Damian Granowski

  • Damian

Mur Hrubego / Firhang WI5+/M5+

15 lutego Maroš Červienka i Ondrej Húserka przeszli prawdopodobnie nową drogę lodową na Skrajnej Garajowej Turni (Predná Garajova veža) na tzw. „Liptovských Jorassoch“, czyli Murze Hrubego. Firhang otrzymała wycenę WI5+/M5+ i nie można zaprzeczyć, że ta 100 metrowa wspinaczka jest bardzo urokliwa.

Firhang lodospad na Słowacji

Perfekcyjny lód za WI5+ na czwartym wyciągu. Fot. arch. Maroš Červienka

Opis Maroša:

Nástup z parkoviska na Popradskom plese, cez Mengusovskú do Vyšného Kôprovského sedla a Hlinskou pod Prednú Garajovu vežu, kde sme liezli pravdepodobne novú ľadovú líniu v záclonách, čo visia z previsov naľavo od cesty Komínom do Prednej Garajovej lávky. Po vylezení sme zlanili a pokračovali Kôprovou dolinou na Podbanské.

Celkom dlhý deň J.

Celé sme to absolvovali za 18 hodín, samozrejme na lyžiach...

Cesta má 4 kratšie dĺžky (cca 100 metrov), možno to už pred nami niekto liezol, možno nie. Netuším, mne osobne celkom chýba komplexný prehľad výstupov v tomto bombovom múre.

Firhang fototopo

Fototopo: Fot. arch. Maroš Červienka

Droga ma 4 ładne wyciągi (około 100 metrów). Sprzęt zalecany do jej przejścia to 10 śrub do lodu (w tym 4-5 krótkich śrub), 10 ekspresów, małe kostki, ball nuty i 2-3 friendy średniej wielkości. Drogą da się zjechać liną połówkową 50 metrów. Pierwszy zjazd z Abałakowów, drugi ze stanowiska z haków.

3 wyciąg. Fot. arch. Maroš Červienka

Na koniec:

Záclony ponúkajú ešte minimálne jednu (výrazne extrémnejšiu) líniu, ktorá čaká na nadšencov, ktorí tam vytrepú vŕtačku, prípadne na poriadneho borca, čo to dá aj bez nitov. A my nie sme ani jedno, ani druhé...

Fototopo: Fot. arch. Maroš Červienka

Źródło: info własne

  • Damian

Włochy / Serrai di Sottoguda

Wspinanie zimowe w Dolomitach to jednak głównie wspinanie lodowe. Jednym z bardziej popularnych miejsc jest kanion Sottoguda (Serrai di Sottoguda), znajdujący się u podnóża Marmolady pomiędzy wioskami Malga Ciapella i Sottoguda.

Najbardziej imponujący w Kanionie - Cattedrale. Fot. dg

Podczas naszego pobytu (3-10 stycznia 2015 roku) warunki były słabe (mała ilość lodu i wysokie temperatury), stąd na zdjęciach nie zobaczycie pełnego potencjału rejonu.

Cattedrale w wieczornym oświetleniu. Fot. Damian Granowski

Sam kanion jest sporą atrakcją turystyczną (latem). Droga jest dyskretnie podświetlona, a wieczorem wodospady (lodospady) oświetlone są kolorowym światłem.

Cascate delle Attraversate WI4, w dolnej części (1 wyciąg) oferuje łatwe wspinanie dla początkujących. Zazwyczaj wisi tam kilka wędek (max 3). Fot. dg

Dojazd

Z Belluno jedziemy w stronę doliny Cordevole. Mijamy Agordo, Alleghe i Caprile i jedziemy na Passo Fedaia. Przed Malga Ciapela zjeżdżamy z głównej drogi i wjeżdżamy do Sottoguda. Tam parkujemy i już na piechotę idziemy około 10-15 minut pod lodospady.

Znajdujący się niedaleko Excalibura komin (okolice M6) do przejścia na własnej asekuracji. Fot. dg

Wspinanie

W Kanionie przy dobrych warunkach wylewa około 20 lodospadów w trudnościach od WI2 do WI5. Większość klasyków oscyluje chyba wokół WI4. Lodospady mają do 120 metrów.

Chyba najpiękniejszy w Sottogudzie - Excalibur WI4+. Fot. dg

Największe klasyki to: Cattedrale WI4+ (w sumie co najmniej 3 logiczne linie na tym szerokim lodospadzie), Excalibur WI4+, Cascate delle Attraversate WI4, La Spada nella Roccia WI5, Cascata del sole WI3+.

La Spada nella Roccia WI5. Fot. dg

Start ospitowanej D8, biegnącej naprzeciwko Excalibura. Fot. dg

Jeden z lodospadów w górnej części Sottogudy. Fot. dg

Ostatni zjazd z Excalibura. Fot. dg

Przydatne linki:

planetmountain.com (artykuł o Sottogudzie)

Przewodnik: Panico Alpinverlag Südtirol - Dolomiten Ice Climbing

  • Damian

Goryonline.com

Źródła nie znaleziono