Log in
    

Reklama - pod menu głównym, strona główna

Nanga Parbat zdobyta

Pod koniec 2015 roku do Pakistanu wyruszyła włoska wyprawa, której celem było pierwsze zimowe wejście na szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). W jej skład weszli Simone Moro z teamu The North Face® i Tamara Lunger. Dziś, po ponad 80 dniach działania na jednym z dwóch niezdobytych wcześniej zimą ośmiotysięczników, Włoch stanął na szczycie!

David Goettler/The North Face Nanga Parbat Expedition

  • Informacja prasowa

Pierwsze (?) polskie wejście na Pik Marksa

Tak w ramach ciekawostek dla wspólnych znajomych :). 16 lipca Bartek Białas, Jan Lenczowski i Bartek Szeliga dokonali prawdopodobnie I polskiego wejścia na Pik Marksa (6723 m n.p.m.). Wszyscy są już bezpieczni w bazie.

15 lipca szczyt próbował zdobyć Bartek Białas i Maciek Chmielecki. Lecz musieli zawrócić. Do szczytu zabrakło im około 150 metrów,

pik marksa

Pik Marksa. Fot. Summitpost.org

Szczyt Karola Marksa 6723 m n.p.m. to najwyższa góra wschodniego pasma Gór Sachadryjskich w południowo-zachodnim Pamirze. Pod względem wysokości plasuje się on na szóstym miejscu tego regionu górskiego. Pierwsze udokumentowane wejście miało miejsce 6 września 1946 r., dokonała tego ekspedycja radziecka pod przewodnictwem Jewgienija Beleckiego. 

 Z Polaków szczyt próbowali zdobyć m. in. w 2013 roku Aleksander Kosicki, Tomasz Kosicki (KW Warszawa), Arek Pawłowski (KW Warszawa). Patrz relacja z wyprawy.

Źródło: info własne

  • Damian

Kinga Baranowska zdobywa Gasherbrum II

Dziś Kinga Baranowska zdobyła Gasherbrum II, swój dziewiąty ośmiotysięcznik. Obecnie przebywa w obozie IV.Dziś poza Kingą na szczycie zameldowali się: Laura González del Castillo, Yuri Contreras Cedi, Sophie Lavaud, Ernst Felix i Christof Bartmann oraz dwóch szerpów (wyprawa Kobbler&Partner).

Cho Oyu, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna i Lhotse to szczyty, które do tej pory zdobyła Kinga. Tym samym przebiła Wandę Rutkiewicz, która miała ich osiem na koncie.

oboz kinga baranowska gasherbrum 2

Jeden z obozów na Gasherbrum II. Fot. fb Kingi Baranowskiej

Więcej o Kindze i jej górskich perypetiach możecie przeczytać tutaj: Kinga Baranowska - pierwsza dama polskiego himalaizmu?

Źródło: FB

  • Damian

Himalaje z 6000 metrów

Teton Gravity nakręcił kilka pięknych kadrów z wysokości około. 6200 metrów. Wszystko z pomocą helikoptera i komputerowo stabilizowanej kamery.  Możemy zobaczyć m. in.  Mount Everest, Ama Dablam i Lhotse.

  • Damian

Ciekawe przejścia na dalekim wschodzie

W Nepalu za sprawą zespołu Domen Kastelic i Sam Hennessey przejścia doczekała się dziewicza zachodnia ściana Chugimago. Z kolei w październiku 2014 roku Simon Gietl, Daniel Tavernini i Vittorio Messini dokonali kilku przejść w masywie Minya Konka (Syczuan w Chinach).

Chugimago

Chugimago 6259 zwany też Chukyima Go leży w rejonie Rolwaling w Nepalu. Po raz pierwszy został zdobyty przez brytyjsko-nepalską wyprawę w 1952 roku (Tom MacKinnon, George Roger, Douglas Scott, Tom Weir, Ang Dawa Sherpa, Dawa Tenzing Sherpa and Mingma Sherpa). Pierwsze wejście miało miejsce WNW granią

Linia drogi zachodnią ścianą Chugimago. Fot. arch. Hennessey - Kastelic

Słoweniec Domen Kastelic i Amerykanin Sam Hennesey w ramach aklimatyzacji zdobyli Yalung Ri (5630), z którego rozpościera się dobry widok na zachodnią ścianę Chugimago. Finalne przejście miało miejsce w dniach 11-12 października. Zaczęli dzień wcześniej, ale niespodziewane załamanie pogody opóźniło ich atak o jeden dzień. Na dole śnieg był dość głęboki, lecz w środku natrafili na doskonałe mikstowe warunki. W górze śnieg ponownie był dość sypki. Pod wieczór dotarli do grani gdzie założyli obóz.

Następnego ranka zostawili sprzęt biwakowy i ostatnie 150 m do wierzchołka pokonali na lekko w 3 godziny. Prawdopodobnie jest to dopiero drugie wejście na ten trudny wierzchołek. Zeszli drogą wejścia.

Syczuan

W październiku Simon Gietl i Daniel Tavernini z południowego Tyrolu oraz Vittorio Messini z wschodniego Tyrolu eksplorowali masyw Minya Konka.

Pierwszym celem było Little Konka (5928 m). 17 października zespół założyć ABC na 4600 m . Następnego dnia pokonali północno-zachodnią ścianę. O 13.00 zameldowali się na wierzchołku. Podczas zejścia napotkali na 3 stanowiska zjazdowe (podejrzewają, że należały do ekspedycji Koreańskiej, która przeszła zachodnią ścianę.

Jednakże głównym celem był 800 metrowy granitowy filar zwany Stiffler's Mum. Pierwszą próbę podjęła na nim francuska ekspedycja w 2010 roku.

Ekipa na Little Konka. Fot. arch. wyprawy

Po czterech wyciąga musieli jednak zrezygnować, ze względu na mroźne warunki. Pogoda była stabilna, lecz było dość zimno. Zdecydowali się zmienić cel na szczyt pomiędzy Stiffler's Mum i Melcyr Shan. Finalnie znaleźli tam dobry lód i granit. Szczyt o wysokości 5860 m nazwali Tirol Shan.

Źródło: planetmountain.com

  • Damian