K2 (8611m n.p.m) - najtrudniejszy ośmiotysięcznik?

K2 Góra gór w KarakorumK2 - to drugi co do wysokości szczyt świata i najwyższy w Karakorum. Uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Niezdobyty do dziś zimą, pomimo wielu prób mocnych wypraw. Idealny kształt góry sprawia, że jest ona wymarzonym celem wielu wspinaczy.

Wysokość: 8611 m npm.

Lokalizacja: leży na granicy Pakistanu i Chin.

Pierwsze wejście: 31 lipca 1954 rok, Achille Compagnoni i Lino Lacedelli.

Pierwsze zimowe wejście: 16 stycznia 2021 - 10 osobowy nepalski zespół

Pierwsze polskie wejście: 23 czerwca 1986, Wanda Rutkiewicz. Również pierwsze kobiece wejście.

Opis

Góra zbudowana ze skał krystalicznych, przeważa gnejs i granit. W 1856 T.G. Montgomerie, brytyjski badacz pracujący w indyjskim urzędzie mierniczym dokonał pomiaru szczytu, który znalazł się na liście 35 najwyższych szczytów świata i uplasował się na drugim miejscu. Stąd nazwa K2.
K2 ma specyficzne położenie ponieważ leży na terenie Pakistanu. Jednak ściśle przylega do potężnych Chin, które walczą z Pakistanem o ten teren. Także Indie są zamieszane w spór ponieważ roszczą sobie prawa do regionu Kaszmiru, który częściowa podlega pod Pakistan. Dlatego Indie uważają się za administratora K2.
Szczyt uważany jest za jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników do zdobycia.

Historia zdobywania

W 1856 wyprawa topografów angielskich kierowana przez kapitana T.G.Montgomerie, dostrzegła ze wzniesienia Haramukh w Kaszmirze górę, która zdecydowanie przewyższała otaczające ją wierzchołki Karakorum. Wtedy też powstała nazwa K2, która była dziełem przypadku. W czasie sporządzania siatki pomiarowej przyjęto wówczas do oznaczenia szczytów literę K (od Karakorum) oraz liczby dla oznaczenia kolejnych od zachodu ku wschodowi wierzchołków i tak góra oznaczona została K2 (ang. "key-two"). Poszukiwano również nazw miejscowych, lecz okazało się, że nikt z miejscowych nawet nie zdawał sobie sprawy z istnienia szczytu. A do tego dla tubylców nazwa K2 brzmiała bardzo dzwięcznie, dlatego z czasem nazwa K2 stała się najczęściej używana.

K2 podczas pełni. Fot. FB

W 1861 roku dotarła pod K2 ekspedycja angielska, która zmierzyła wysokość szczytu na 8611 m (28253 stopy). A z kolei w 1889 roku Bronisław Grąbczewski, Polak w służbie carskiej odkrył K2 od północy i zaproponował nazwę "Szczyt Cesarzewicza Mikołaja", która na szczęście się nie przyjęła.

Próby zdobycia

Oczywiście niezawodni anglicy, wyruszyli z wyprawą która miała zdobyć szczyt w 1902 roku. Próbowali atakować grań północno wschodnią. Lecz trudności techniczne, epidemie grypy, pogoda, sprawiły, że dotarli jedynie do wysokości 6600 metrów.

Kolejna ekipa pod K2 to włoska wyprawa kierowana przez Luigi Amadeo di Savoia księcia Abruzzów. Po, wielu próbach uznano, że czwarte żebro od zachodu w grani południonowo wschodniej rokuje szansę na przejście. Niestety po kolejnych atakach zrezygnowano z prób zdobycia góry, ale nazwa Żebra Abruzzów pozostała.

W 1938 roku pojawili się amerykanie, pod kierownictwem Charlesa S. Houstona, która pokonała Żebro Abruzzów, niestety później spróbowała ataku w stylu alpejskim, co w tamtych czasach raczej nie mogło się powieść.

Pierwsze wejście

Pierwsze wejście miało miejsce 31 lipca 1954 roku. Na szczycie stanęli Achille Compagoni i Lino Lacedelli. Uczestniczyli oni w wyprawie włoskiej dowodzonej przez Ardito Desio.

Pierwszego polskiego wejścia dokonała Wanda Rutkiewicz 23 czerwca 1986 roku. Była ona również pierwszą europejką (a 3 kobietą w ogóle), która stanęła na szczycie K2. Wraz z towarzyszącymi jej Liliane i Maurice Barraadow wspięła się bez dodatkowego tlenu.

Pierwsze wejście na K2

I wejście na K2 włochów Achille Compagnoniego i Lino Lac​edelliego.

Ważniejsze daty, wejścia i próby

Polacy na szczycie K2

 

Ciekawostki

Cytaty

Zdjęcia

  • Autor: Juan Velasco i Maggie Smith
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych

Filmy

filmik z wejścia na K2

Tragedia na K2. Zginęło 11 osób.

Powiązane artykuły