Nanga Parbat (8 126 m n.p.m.) - naga góra

altNanga Parbat 8 126 m n.p.m. - dziewiąty co do wysokości ośmiotysięcznik świata, wyjątkowo trudny do zdobycia, a zimą dotąd niezdobyty. Nazwa wywodzi się z sanskrytu i oznacza "Naga Góra".

Wysokość: 8 126 m n.p.m.

Lokalizacja: Pakistan/Kaszmir

Pierwsze wejście: 3 Lipiec 1953, Hermann Buhl

Pierwsze wejście zimowe: brak

Opis

Budowa masywu

Nanga Parbat położona jest w zachodniej części Himalajów Wysokich, na obszarze Kaszmiru w północno-wschodnim Pakistanie. Jest to olbrzymi masyw górski, zbudowany z prekambryjskich skał metamorficznych i krystalicznych. Od północy i zachodu otacza tę górę rzeka Indus; w kierunku północno-zachodnim szczyt oddalony jest od niej zaledwie o 25 km i wznosi się nad nią ponad 7000 m, przez co jest to największe względne wzniesienie na świecie.

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km, liczonej od Szczytu Chongra (6889 m n.p.m.) na północnym wschodzie do Przełęczy Mazeno (5377 m n.p.m.) na południowym zachodzie. Najwyższą częścią góry jest śnieżno-lodowo-skalny trapezoid z wierzchołkiem głównym o wysokości 8125 m n.p.m. i drugim pod względem wysokości wierzchołkiem od strony północnej Północnym Ramieniem (8070 m n.p.m.). Na północnym zachodzie od Północnego Ramienia leży Przełęcz Bashin (7812 m n.p.m.).

Z głównego wierzchołka odchodzą trzy granie. Pierwsza, w kierunku północnym, wiedzie przez Północne Ramię do przedwierzchołka (7910 m n.p.m.) i dalej na wschód do szczytu Rakhiot (7070 m n.p.m.); druga (Grań Mazeno) opada na długości 13 km w kierunku południowo-zachodnim od Mazeno Gap (6700 m n.p.m.) do Przełęczy Mazeno; trzecia, najmniejsza północno-wschodnia grań, wiedzie w kierunku Lodowca Bazhin. Granie te wyznaczają trzy główne ściany: flankę Rupal po stronie południowej (wysokość 4500 m), północno-zachodnią flankę Diamir (3500 m) oraz północno-wschodnią flankę Rakhiot (słynna droga pierwszego wejścia). Flanka Rupal jest obok południowo-zachodniej ściany Baraha Shikhar (7647 m) w masywie Annapurny najwyższą ścianą (urwiskiem o nachyleniu pow. 45 stopni) na świecie. Baza główna znajduje się 3600 m n.p.m. Jest to najniżej położona baza główna ze wszystkich baz pod szczytami ośmiotysięcznymi. Można się do niej dostać z miejscowości Gilgit lub Chilas przez słynną Fairy Meadows (Czarodziejska Łąka) i osadę Beyal.

Historia zdobywania

Historia podboju to przede wszystkim zmagania niemieckich alpinistów. Należy do szczytów wyjątkowo trudno dostępnych i niebezpiecznych, próby jego zdobycia w latach 1895–1950 pochłonęły 31 ofiar. Na Nanga Parbat zanotowano do 2005 roku 263 wejść, podczas zdobywania szczytu zginęło aż 62 wspinaczy w tym. 16 kobiet.

11 lipca 2012 rokuCathy O'Down (RPA), Sandy Allan (Wielka Brytania) i Rick Allen (Wiela Brytania), oraz trzech szerpów (Lhakpa Rangdu Sherpa, Lahkpa Nuru Sherpa i Lakpa (Zarok) Sherpa) zdobyli Nanga Parbat dziewiczą Granią Mazeno. Jest to jedno z największych osiągnięć współczesnego himalaizmu. Członkowie wyprawy nie używali tlenu z butli, nie mieli poręczówek, oraz nie zakładali wcześniej obozów na grani.

Nanga Parbat nie udało się do tej pory zdobyć zimą, choć próbowało tego aż dziesięć wypraw, w tym pięć polskich (ostatnia zimą 2008/2009). Jest to jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik w Himalajach (pozostałe niezdobyte znajdują się w Karakorum).

I Polskie wejście

W 1985 roku Klub Wysokogórski z Krakowa zorganizował wyprawę na Nanga Parbat, której celem było I polskie wejście. Na szczyt wybrano drogę przez flankę Rupal.

Skład wyprawy przedstawiał się następująco: Elsa Avila i Carlos Carsolio (oboje z Meksyku), oraz Polacy: Marian Bała, Mikołaj Czyżewski, Andrzej Heinrich, Piotr Kalmus, Jerzy Kukuczka, Sławomir Łobodziński, Paweł MUlarz (kierownik), Tadeusz Piotrowski, Adam Potoczek, Andrzej Samolewicz i Wojciech Szymendera

Akcję górską rozpoczęli 26 maja. Do 17 czerwca założyli trzy obozy. Później nastąpiło załamanie pogody i dopiero 4 lipca założono obóz IV.

10 lipca w lawinie zginął Piotr Kalmus. Los wyprawy wisiał na włosku. Zdecydowano się, że atak będzie kontynuowany.

11 lipca założono piąty obóz (Carsolio, Heinrich, Kukuczka i Łobodziński)

Atak szczytowy rozpoczął się 12 lipca, jednakże burza spowodowała, że zespół musiał biwakować w jamie śnieżnej. Następnego dnia o godzinie 13.15 stanęli na wierzchołku.

J. Kukuczka

Jerzy Kukuczka na szczycie Nanga Parbat. Fot. arch. Jerzy Kukuczka

Przed 1953

Po 1953

Polskie wejścia:

Opis dróg

Ściana Rupal - południowa

Południwo-wschodnią granią boczną - Droga Messnera
Pierwsze wejście: Reinhold Messner, Gunther Messner, Peter Scholz i Felix Kuen - 1970

Górną granią południowo-zachodnią - Droga Schella
Pierwsze wejście: Gimpel, Schauer, Schell i Sturm, 1976

Filarem Południowo Wschodnim
Pierwsze wejście: Zygmunt Heinrich, Jerzy Kukuczka, Carlos Carsolio i Sławomir Łobodzinski, 1982

Bezpośrednio ścianą południowo-wschodnią - Filar Centralny
Pierwsze wejście: Steve House & Vince Anderson, wycena 5.9, M5 X, WI4 - 2005

Bezpośrednio ścianą południowa  (South Face Direct) - niezdobyta
Próba: Tomaž Humar w 2005 roku; dotarł do wysokości 6300m

Ściana Diamir - Zachodnia

Żebro Mummery
Niezdobyte: Mummery dotarł do wys. 6100m w 1895. Nie było innej próby od tego czasu.
Zejście: Reinhold Messner - 1970

Diamir Flank - Droga Kinshofera
Pierwsze wejście: Toni Kinshofer, Siegfried Löw i Anderl Mannhardt - 1962
Pierwsze wejście solo: Krzysztof Wielicki
Pierwszy zjazd na nartach: Hans Kammerlander, Diego Wellig - 1990

Sciana Diamir (Diamir Face)
Pierwsze wejście: Reinhold Messner, solo - 1978

Droga Czeska (Czech Route)
Pierwsze wejście: Andrej Belica, Joseph Just, Marian Zatko, Juraj Zatko, 1978 (do północnego wierzchołka)

Północno-wschodnia  ściana
Pierwsze wejście: Reinhold Messner, Hubert Messner, Hanspete Eisendle, Wolfgang Tomaseth od wysokości 7500m kontynuowali Drogą Czeską - 1978

Droga 'Tom and Martina'
Pierwsze wejście: Jean Christophe Lafaille - 2003

Ściana Rakhiot - północna

Lodowcem Rakhiot i wschodnią granią
Pierwsze wejście: Hermann Buhl - 1953

Droga japońska (Japanese Route)
Pierwsze wejście: Hiroshi Sakai, Yukio Yabe, Takeshi Akiyama - 1996

Filar Val Fiemme (Pilar Val Fiemme)
Niezdobyta. Próba podjęta przez zespół włoski w 1988 roku.

Grań Mazeno

Grań Mazeno to około 10 kilometrów ostrej grani na wysokości ponad 7000 metrów, która oddziela dwie niebezpieczne ściany: Rupal i Diamir. Wycofanie się z grani jest bardzo problematyczne, a często niemożliwe.

Grań Mazeno - obóz drugi

Grań Mazeno - obóz drugi. Fot. mazenoridge.com

Kalendarium prób na Grani Mazeno

Ciekawostki

Cytaty

Zdjęcia

Filmy

Filmowy materiał z wyprawy unifikacyjnej w ramach programu POLSKI HIMALAIZM ZIMOWY Nanga Parbat 2010. Kierownikiem wyprawy był pomysłodawca i twórca programu PHZ - nestor wspinania wysokogórskiego Artur Hajzer. W skład wyprawy wchodziło w sumie 12 osób, w tym jedna kobieta - Ola Dzik.
Wejście na Nanga Parbat poprowadzone było drogą Kinshoffera od strony doliny Diamir w stylu klasycznym. Wyprawa zakończyła się sukcesem - wejścia na szczyt zaliczyli: Hajzer, Szymczak i Kaczkan. Wyprawa wspierana była przez:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundację Kukuczki, Polski Związek Alpinizmu oraz markę HiMountain

Film Hansa Ertla (1953 rok) z pierwszej zakończonej sukcesem wyprawy na Nanga Parbat.

Galeria zdjęć

  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych

Powiązane artykuły