Gerlach (2655 m.n.p.m) - najwyższy szczyt Tatr

Gerlach inaczej Wielki Gerlach to najwyższy szczyt Karpat, leżący w Tatr Słowackich. Położony w bocznej grani odchodzącej na Zadnim Gierlachu ku pd.-wsch. od grani głównej Tatr Wysokich. Wskutek wieloletnich problemów w ustaleniu nazwy, nie istnieje jedna poprawna nazwa w języku polskim. W powszechnym użyciu funkcjonują dwie: Gierlach oraz Gerlach, rzadziej występują też formy Gerlachowski Szczyt, Garłuch, Garłuchowski Szczyt, a także Kocioł i Kotłowy Szczyt.

Gerlach. Fot. horskyvodca.net

Wysokość:  2655 metrów n.p.m.

Lokalizacja: Słowacja, Tatry Wysokie

Pierwsze wejście: 1834 roku, Gelhof (szwagier Stilla), Martin Spitzkopf-Urban, Johan Still i jeszcze dwóch strzelców o nieznanych nazwiskach.

Pierwsze wejście zimowe: 15 stycznia 1905 roku, Janusz Chmielowski, Károly Jordán oraz przewodnicy Klemens Bachleda, Johann Franz (senior) i Paul Spitzkopf (senior).

Opis

Gerlach jest najwyższym szczytem w całych Karpat, ale także pomiędzy Alpami a Kaukazem. Masyw Gerlacha otaczony jest dolinami: Batyżowiecką, Kaczą i Wielicką. Masyw dzieli się na dwa główne ciągi gór : Zadni Gerlach (2637m n.p.m.) i Gerlach (2655m n.p.m.). Najwyższy szczyt Karpat nazywany jest również Wielkim Gerlachem. Cały masyw kieruje się w stronę południowego wschodu. Za granicę oraz początek masywu Gerlacha uznaje się Przełęcz Tetmajera (2590m n.p.m.). 

Panoramka z wierzchołka Gerlacha. Fot. dg

Historia zdobywania

Data oraz nazwiska pierwszych zdobywców szczytu budzą wiele wątpliwości. Przypuszczalnie w 1855 na szczyt dotarli dwaj polscy botanicy Zygmunt Bośniacki i ks. Wojciech Grzegorzek. Podobno w 1834 r. na szczycie stanęli Johann Still, Martin Spitzkopf-Urban, Gelhof i dwóch nieznanych koziarzy podczas polowania na kozice. Na pewno weszli na niego austriaccy inżynierowie prowadzący prace kartograficzne w 1868 r. W końcu lat 60. XIX wieku Still wprowadził pierwszego turystę. 22 września 1874 roku pierwszymi Polakami na szczycie byli ksiądz Józef Stolarczyk z przewodnikami Wojciechem Gąsienicą Kościelnym, Wojciechem Giewontem, Wojciechem Rojem i Szymonem Tatarem . Po 1876 roku zaczęto intensywnie zdobywać Gerlacha. W sezonie zimowym pierwszymi zdobywcami byli Janusz Chmielowski, Károly Jordán oraz przewodnicy Klemens Bachleda, Johann Franz (senior) i Paul Spitzkopf (senior) w dniu 15 stycznia 1905 roku.

Drogi turystyczne

Można wyróżnić cztery drogi turysyczne na szczyt: 

Drogi Turystyczne

Przez Wielicką Próbę

Przez Batyżowiecką Próbę

Drogi wspinaczkowe

W masywie Gerlacha znajdziemy kilkanaście dróg wspinaczkowych, w tym m. in.:

Wschodnia ściana Pośredniego Gerlacha i Gerlacha

Źleb Karczmarza II

Lewy Filar V

Żlebem wprost ze "Żlebu Karczmarza" II?

Żebrem ze "Żlebu Karczmarza" V 

Rynną VI

Droga Stanisławskiego Prawym Filarem IV

Kuchar-Svatos VI

Drlik-Orolin V+, A3

Prawa Depresja VI

Zachodnia ściana Gerlacha

Droga Galfy'ego V+/VI

Droga Kurczaba VI-

Komin Sawickiego IV -  to wybitna formacja o długości około 450 metrów biegnąca prawą częścią zachodniej ściany Gerlacha (2655m). To idealny cel na nietrudne technicznie wspinanie z długim podejściem i zejściem.

Pn-wsch ściana Ponad Kocioł Turni

Lewe żebro III

Prawa depresja VI, A2

Prawe żebro V

Ciekawostki

Cytaty

Zdjęcia

Filmy

Powiązane artykuły