Krzysztof Pankiewicz

Krzysztof Pankiewicz wybitny himalaista

Dziś mija 2 rocznica śmierci Krzysztofa Pankiewicza. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Krzysztof Pankiewicz był znakomitym taternikiem, himalaistą, uczestnik wielu wypraw w najwyższe góry świata m.in. słynnej zimowej eskapady na Nanga Parbat (1996/97). Kilkanaście razy uczestniczył w wyprawach w Himalaje i Karakorum (m.in. na K-2). W Tatrach poprowadził nowe drogi na Kotle Kazalnicy i wschodniej ścianie Młynarczyka. Wspinał się też na ściankach, nawet we własnym mieszkaniu w bloku miał ściankę do wspinania. Był inżynierem chemii i doktorem farmacji.

Data i miejsce urodzenia: 29 września 1951 roku, w Łodzi

Data i miejsce śmierci: 6 maja 2009, w Łodzi.

Biografia

Krzysztof Pankiewicz urodził się 29 września 1951 roku w Łodzi. Z wykształcenia był doktorem nauk farmaceutycznych, ostatnio prowadził działalność gospodarczą. Przygodę ze wspinaniem rozpoczął w 1971 roku i przez dwie dekady był w ścisłej czołówce krajowej, zaliczany do grona najwszechstronniejszych polskich alpinistów.

Krzysztof był autorem pierwszych przejść i wybitnych powtórzeń wielkich dróg w Tatrach, Dolomitach, Alpach, na Kaukazie i w górach Synaju. Uczestnik wielu wypraw w Pamir, Himalaje i Karakorum (Kangczendzonga i Nanga Parbat zimą, trzykrotnie Manaslu, Makalu, K2), uczestnik rekordowo szybkiego wejścia na Pik Komunizma (1978 r.).

Jego najlepsze osiągnięcia tatrzańskie to I zimowe przejście Kantu Filara Kazalnicy Mięguszowieckiej, I przejście Superścieku na ścianie Kotła Kazalnicy , Szewska Pasja, 2 +1, Expander.

Z kolei w Alpach to I polskie przejście Drogi Harlina, I przejście zimowe Drogi Comiciego,I przejście zimowe Drogi Comiciego na północno-zachodniej ścianie Civetty (1979 r.), Droga Directe americaine.

Krzysiek Pankiewicz na przełomie lat 70-tych i 80-tych, był wielokrotnym Mistrzem Polski we wspinaczce na czas (wówczas była to jedyna forma zawodów wspinaczkowych). Zwyciężał również w na zawodach w Bułgarii, Czechosłowacji i na Węgrzech.
W skałkach, szczególnie Północnej Jury, przeszedł jako pierwszy z dolną asekuracją kilka symboli Podlesic i Rzędkowic - „Jembasówka”, czy „Blood Sweet and Tears” to drogi, które zna każdy wspinający się w tych rejonach.

Krzysztof dużo publikował w „Taterniku”, działał w Komisji Sportowej PZA, a od kilku kadencji był prezesem Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Odznaczony srebrnym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.

Zginął w wypadku.

Dokonania górskie

Tatry

Alpy

Inne

Himalaje i Karakorum

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

 

 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

  • Autor: Fot. Arch. Krzysztof Pankiewicz
  • Autor: Fot. Arch. Krzysztof Pankiewicz
  • Autor: Fot. Arch. Krzysztof Pankiewicz
  • Autor: Fot. Arch. Krzysztof Pankiewicz
  • Autor: Fot. Arch. Krzysztof Pankiewicz
  • Autor: Fot. Arch. Krzysztof Pankiewicz

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Powiązane artykuły