Wawrzyniec Żuławski

Wawrzyniec Żuławski  (pseud. "Wawa") był polskim taternikiem, pisarzem, muzykologiem. Jest wybitną postacią w historii polskiego Taternictwa. Działał zarówno jako taternik, ale też jako działacz górski, ratownik górski, pisarz którego dzieła wychowały pokolenia polskim wspinaczy, muzykolog, kompozytor.

W. Żuławski

 

 

Data i miejsce urodzenia: 14 lutego 1916 roku w Zakopanem

Data i miejsce śmierci: 18 sierpnia 1957, masyw Mont Blanc

Biografia

Urodził się w Zakopanem 14 lutego 1916 roku.  Był synem pisarza Jerzego Żuławskiego. Nie używał swojego pierwszego imienia Jerzy. Studiował muzykę u K. Sikorskiego w konserwatorium w Warszawie, u N. Boulanger w Paryżu oraz muzykologię na UW. Z wykształcenia był muzykologiem (dodatkowo utalentowanym kompozytorem) i w tym zawodzie pracował jako profesor w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (dodatkowo dorabiał w Konserwatorium Łódzim w Łodzi).

Był utalentowanym twórcą. Tworzył m. in. wariacje fortepianowe, sonaty na fortepian, sonaty skrzypcowe, mazurki, kwintet fortepianowy. Nie poskąpiono mu również daru pisarskiego, dzięki czemu był autorem książek, które na stałe weszły do kanonu polskiej literatury górskiej: "Niebieski krzyż", "Skalne lato", "Sygnały ze skalnych ścian", "Wędrówki alpejskie"

Żuławski zaczął się wspinać w 1932 roku, wraz ze swoim kuzynem Jackiem Żuławskim oraz braćmi Markiem i Juliuszem. Systematyczne podejście do wspinania zaowocowało już 2 lata później przejściem północno-zachodniej ściany Żabiego Mnicha (wówczas uważanej za niemal do nie do zdobycia). Przejście to sprawiło, że został zauważony w środowisku i niedługo później wspinał się z najlepszymi: m. in. Janem Staszlem, braćmi Bernadzikiewiczami, Zbigniewem Korosadowiczem.
Do najciekawszych przejść Wawrzyńca na pewno można zaliczyć drogę na Mięguszowiecki Szczyt północno-wschodnim filarem i Małego Młynarza północną ścianą. Nie próżnował też zimą: padły m. in. Cubryna północno wschodnią ścianą, Lodowy Szczyt z Doliny Czarnej Jaworowej.

W 1936 uczestniczy w wyprawie Klubu Wysokogórskiego w Alpach. Te imponujące góry zauroczają go tak, że łącznie był w nich 6 razy (1936, 1937, 1938, 1947, 1956, 1957) i w Alpach też pozostał...

Wybuch II wojny światowej ograniczył mocno działalność taternicką Żuławskiego (jak i całego środowiska). Nie można jednak powiedzieć, że całkowicie zaniechał wspinania, na rzecz walki konspiracyjnej (był w AK). W 1943 roku dokonuje pierwszego powtórzenia Drogi Orłowskiego na Galerii Gankowej (pierwsze przejście drogi w całości na raz).

Po wojnie Żuławski wrócił do konkretnego wspinania. Wraz z Tadeuszem Orłowski przeszedł. m.in. : środkowy filar północnej ściany Pośredniego Mięguszowieckiego Szczytu, lewą stronę północnej ściany Wyżniego Żabiego Szczytu, zachodnim filarem Spadowej Kopy, północno-wschodnią ścianą Kapałkowej Strażnicy. Towarzyszem jego tatrzańskich wspinaczek był również Arno Puškaš, z którym w 1953 roku pokonał środek wschodniej ściany Lodowego Szczytu.

W roku 1957 w czasie wyprawy alpinistycznej w masywie Mont Blanc zaginęło dwóch Jugosłowian i jeden z wybitnych polskich wspinaczy tamtego pokolenia, Stanisław Groński. Po tygodniu bezowocnych poszukiwań i formalnej decyzji francuskich ratowników o zakończneniu akcji ratunkowej podjęta zostaje jeszcze jedna próba odnalezienia zaginionych. Wawrzyniec Żuławski bierze udział w wyprawie ratunkowej i 18 sierpnia ginie pod lawiną seraków. Jego ciała nie odnaleziono.

Działalność społeczna

Wawrzyniec Żuławski był aktywnym działaczem na takich polach jak:

Nikt nie dodał jeszcze biografi tej osoby. Możesz być pierwszy. Zamieść biografię w komentarzu na dole

Dokonania górskie

Tatry

Alpy

Wyprawy

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

 

 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

  • Autor: Fot. arch. sklep podróżnika
  • Autor: Fot. arch. sklep podróżnika
  • Autor: Fot. arch. sklep podróżnika
  • Autor: Fot. arch. sklep podróżnika
  • Autor: Fot. arch. sklep podróżnika
  • Autor: Fot. arch. sklep podróżnika
  • Autor: Fot. arch. sklep podróżnika

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Powiązane artykuły