Log in
    

Janusz Gołąb - wspinacz uniwersalny

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Janusz Gołąb wspina się od 1986 roku. Członek legendarnego tzw. "Wunder team", który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Były to między innym zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Nie brakowało ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii "Pepsi na Max". Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Janusz Gołąb jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy; odznaczony został Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Należy do Klub Wysokogórski Gliwice.

9 marca 2012 roku wszedł z Adamem Bieleckim na szczyt Gasherbruma I. Było to pierwsze zimowe wejście na ten szczyt! Patrz news. 31 sierpnia 2014 zdobył K2.

fJ. Gołąb w Tatrach

Janusz Gołąb. Fot. arch. Jacek Fluder

Data i miejsce urodzenia: 1968 rok, ?

Biografia

Nikt nie dodał jeszcze biografi tej osoby. Możesz być pierwszy. Zamieść biografię w komentarzu na dole

Dokonania górskie

Alpy

 • 1992, 24 II-3 III - Petit Dru (Masyw Mont Blanc). Zimowe wejście direttissimą francuską na zachodniej ścianie. Zespół: Janusz Gołąb, Ryszard Hołodniak i Bogdan Samborski.
 • 1993, III 7-10 - Grandes Jorasses, Pointe Croz (Masyw Mont Blanc) - pierwsze wejście zimowe (drugie w ogóle) drogą Manitua na północnej ścianie. Zespół: Jacek Fluder, Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch i Bogdan Samborski
 • 1993, VIII 30 - Grandes Jorasses, Pointe Walker (Masyw Mont Blanc). Drugie wejście drogą Extreme Dream na północnej ścianie. Zespół: Jacek Fluder i Janusz Gołąb.
 • Eiger
 • 2003, II 18-23 - Petit Dru (Masyw Mont Blanc). Częściowo nowa droga Home Speed Home na zachodniej ścianie. Zespół: Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch i Grzegorz Skorek.

Himalaje

 • 1999 - Nowa droga na ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Przejście trwało 14 dni. Zespół: Jacek Fluder, Janusz Gołąb i Stanisław Piecuch.
 • 2012, 9 marca - Pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum I. Zespół: Adam Bielecki, Janusz Gołąb. Patrz news.
 • 2014, 31 sierpnia - K2. Zespół: Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan (z ataku szczytowego wycofali się Artur Małek i Piotr Michalski). Patrz news.

Inne

 • Zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

 • "Być może najważniejszym w historii polskiej działalności na północnej ścianie Grandes Jorasses jest właśnie pierwsze zimowe przejście Manitui przez zespół Janusz Gołąb, Jacek Fluder, Stanisław Piecuch, Bogdan Samborski. I chociaż że nie była to nowa droga, to ze wszystkich polskich osiągnięć na Grandes Jorasses właśnie to przejście zostało najlepiej dostrzeżone i najwyżej ocenione przez wspinaczkowy świat. Wówczas była to najwyżej wyceniana droga na ścianie – prawdopodobnie (obok No Siesty) jedna z dwóch najtrudniejszych w tym czasie. Ostatecznie przejście zajęło 4 dni i obyło się bez niefortunnych przygód. W swym lakonicznym, jak na klasę przejścia, raporcie Janusz Gołąb tak podsumował wspinaczkę: „Co jeszcze mogę powiedzieć o drodze? Hakówka łatwiejsza, niż się spodziewaliśmy i niż zapowiadał opis Sveticica. Tylko wyjście za krawędź okapu okazało się trudne. Bez ‘skyhooków’ trzeba by osadzać nity. Po Sveticicu pozostało niewiele śladów. Monolit ma 200 metrów szerokości. Dopiero w jego górnej części znaleźliśmy źle wbity nit i parę haków. Na drodze są problemy z wycofami”6. Po prostu czysty profesjonalizm." Janusz Gołąb (fragment z artykułu o Grandes Jorasses na goryonline.com).
 • 25 kwietnia 2015 roku Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich i promowanie imienia Polski w świecie Prezydent Bronisław Komoroski odznaczył Janusza Gołębia.

Janusz Gołąb odbiera order od Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Fot. naszkasprowy.pl

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

J. Gołąb

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Komentarze   

+1 #2 Kocurenko 2012-12-05 03:03
Chcemy wywiadu z Gołębiem. Tylko nie tego Waszego, sformatowanego technicznie, tylko z większym oddechem, jak kiedyś w Murkach, np. z Piecem.
Cytować
+1 #1 Grzegorz 2012-03-14 18:39
Janusz Gołąb -kolega z wojska WOP Cieszyn ( wiosna 87-89 ) Super kolega. Pozdrawiam .
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież