Włochy / Sottoguda / Excalibur (WI4+/II, 120 m )

Lodospad Excalibur (WI4+/II)  - jeden z klasyków Serrai di Sottoguda. Godny polecenia piękny, długi lodospad (najdłuższy w wąwozie) dający dużo satysfakcji. W jego skład wchodzą trzy progi, naturalnie dzieląc lodospad na 3 wyciągi.

Excalibur. Fot. Katarzyna Kula

Wycena:  L1: WI4+, L2: WI3+, L3: WI4+ 

Zagrożenia obiektywne: narciarze w wąwozie ?

Nachylenie: do 90°

Długość / liczba wyciągów: L1:45 m, L2:35 m, L3:40 m (według przewodnika „Eisklettern in Sϋdtirol")

Czas przejścia:

Wysokość podstawy n.p.m.: ok. 1300m

Lokalizacja: Wąwóz Sottoguda znajduje się na wschód od Marmolady, około 1 km od Malga Ciapela (też na wschód)

Namiary GPS

Wystawa:

Czas podejścia: ok. 20 min od parkingu

Uroda: Sam oceń jeśli przeszedłeś.

Pierwsze przejście:

Dojazd

Dojazd do Sottogudy nie powinien sprawiać trudności, dalej należy się kierować zgodnie z brązowymi tabliczkami „Serrai di Sottoguda” - one doprowadzą do parkingu obok wąwozu.

Excalibur WI4+. Fot. Damian Granowski

Dojście

Z parkingu idziemy za znakami na Serrai di Sottoguda i po ok. minucie dochodzimy do wejścia do wąwozu, który już na samym początku wita nas lodowymi formacjami. Gdy po prawej stronie miniemy charakterystyczną szeroką lodową ścianę Cattedrale (przepiękny lodospad!)  zostają nam do przekroczenia 3 mostki i po lewej stronie wąwozu będzie czekał Excalibur. Aby dostać się do lodu trzeba przejść przez strumyczek, ale nie powinno sprawić to problemu, bo poziom wody jest zwykle naprawdę niski.

Opis

Pierwszy wyciąg to wspinanie w niemalże pionowym lodzie 85-90° (WI4+), trudności ciągiem, dopiero na ostatnich metrach lód się kładzie. W dolnej części (cały pierwszy wyciąg) lodospad jest szeroki, warto jednak iść lewą stroną (lepiej wylana i kończąca się stanowiskiem z 2 ringów połączonych taśmą). Pierwszy stan może być przysypany śniegiem i przez to trudny do znalezienia, ale warto przyłożyć się do szukania, bo bez niego będzie ciężej zjechać – brak drzew w związku z czym pozostaje tylko robienie Abałakova.

Drugi wyciąg wyceniony na WI3+ pozwala odrobinę odpocząć. Należy kierować się na prawo. Tam, obok podstawy trzeciego progu,  znajduje się stanowisko, a dla tych którzy go nie zauważą, poniżej – solidne drzewo.  Stamtąd już nie pozostaje nic innego jak zrobić trzeci wyciąg.

Trzeci wyciąg wyceniony jest na WI4+, jakieś 85°, ale odcinek z trudnościami jest odrobinę krótszy  niż na pierwszym wyciągu. Stanowisko znajduje się po prawej stronie.

Zejście

Po ukończeniu drogi zjeżdża się na dwa razy (w przypadku liny połówkowej 60 m). Z ostatniego stanowiska zjeżdża się bezpośrednio do pierwszego stanu, a następnie drugi zjazd prosto do rzeki.

Ostatni zjazd z Excalibura. Fot. Damian Granowski

 

Sprzęt

Zestaw standardowy (8-10 śrub). Gotowe stanowiska.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tym lodospadzie? Podziel się nimi

Topo

Excalibur. Topo. Katarzyna Kula

Excalibur. Topo. Katarzyna Kula

Fot. Katarzyna Kula

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tym lodospadzie? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Powiązane artykuły