Kościelec / Sprężyna VI+

Kościelec / Sprężyna VI+

Sprężyna VI+ autorstwa Macieja Gryczyńskiego na zachodniej ścianie Kościelca - mimo, że krótka - należy do klasyków Doliny Gąsienicowej, jak i polskich Tatr. Droga obowiązkowa dla każdego, kto wspina się w tych trudnościach. Często jest pierwszą drogą w tych trudnościach robioną jeszcze na kursie.

Wycena: VI+ (pierwotnie V+)

Długość:  90 metrów

Czas przejścia: 2,5 godziny

Lokalizacja:  Kościelec / Zachodnia ściana

Uroda: 4/5

Wystawa: zachodnia

Charakter: Rysa / płyty / zacięcie

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 1966, 5 lipca - Maciej Gryczyński, Jerzy Michalski.

Pierwsze przejście klasyczne: 1994 (RP)

Pierwsze przejście zimowe: 1967, 28 kwietnia - Jan Kiełkowski, Adam Uznański (czy zimowe...?)

Dojście

Z schroniska w Murowańcu docieramy na przełęcz Karb, skąd wyraźną ścieżką trawersujemy poniżej ściany Kościelca. Z czasem ścieżka zacznie wznosić się do góry. Idziemy nią pod Sprężynę, której start znajduje się trochę poniżej Komina Świerza - a wyżej Komina Stanisławskiego (wybitnej formacji, przecinającej ścianę). Uwaga na spadające kamienie!

Opis

Pierwsze stanowisko z dwóch haków znajduje się przy wejściu do rysy wycenionej na V+. Nią idziemy skośnie do góry, wprost do widocznego stanowiska (znajduje się w linii spadku okapu na Sprężynie).

Wspinanie na Sprężynie. Fot. Michał Bilko

Z drugiego stanowiska idziemy do góry, tak aby w okap na Sprężynie wbić się z lewej strony. Wyciąg ten posiada dużo haków, a już zwłaszcza sam trawers nad okapem. Sam trawers jest ciekawy i wyceniony na VI, aczkolwiek podobno kilka lat temu jakiś chwyt się tam urwał, przez co trawers się utrudnił. Po wyjściu z okapu wchodzimy na wygodną półkę gdzie możemy założyć stanowisko (uwaga na spadającą linę!).

Wspinanie na trawersie Sprężyny. Fot. Michał Bilko

Opis drugiego wyciągu autorstwa Michała Bilko (zdecydowanie bardziej aktualny):

"Drugi wyciąg ( kluczowe trudności VI+ ) - ruszamy łatwym terenem ( V ) z asekuracją z kilku starych haków. Trudności zaczynają się na kilka metrów przed okapem. Trzeba dobrze poustawiać się na nogach i wbić się w okap z jego lewej strony. Jeśli ktoś potrzebuje coś dołożyć to można, lecz jest tyle haków, że aż za dużo. Kluczowe trudności to przede wszystkim małe chwyty, bardzo mało miejsca ( wysokie osoby będą mieć zdecydowanie gorzej ) oraz umiejętność dobrej pracy na nogach. Trawersujemy w prawo.
UWAGA Nie dochodzimy do dwóch nowych ringów stanowiskowych, mimo iż one się narzucają jako kolejne stanowisko. Są to ringi z projektu nowej drogi. Stanowisko budujemy z haków ( 3 sztuki, warto coś dołożyć od siebie ) pod ewidentnym szerokim żlebem za IV+".

Wspinanie na Sprężynie. Fot. Michał Bilko

Ostatni wyciąg to już właściwie formalność. Piękne, dobrze asekurowalne zacięcie IV+ wyprowadza nas na szeroki trawiasty zakos, gdzie znajdziemy stanowisko z ringa.

Zjeżdżamy do stanowiska pod okapem (bardzo ciekawy zjazd w lufie - polecam). Następnie w dół diagonalnym zjazdem do miejsca skąd startowaliśmy. Warto aby pierwszy zjeżdżający pozostawił linę wpiętą w ekspresy, a później ubezpieczał drugiego podczas zjazdu.

 

Sprzęt

Zestaw standardowy. Kluczowy wyciąg jest obity hakami, aż nadto (stan rok 2011).

Kilka lat temu w ramach TBM na drodze wymieniono asekurację i już nie wymaga takiego zaangażowania psychicznego jak kiedyś. Dodatkowo posiada ona kilka rozlicznych wariantów, np. Super- i Hiper-sprężyny... Istnieje szóstkowe obejście trudności w kluczowym okapiku, choć wymaga wyjścia nad

Historia zdobywania

Pierwsze przejście to 5 lipca 1966 roku Maciej Gryczyński, Jerzy Michalski. Rok później doczekała się pierwszego zimowego (?) przejścia które odbyło się 28 kwietnia (sic!) przez Jana Kiełkowskiego, Adama Uznańskiego.

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Sprezyna na Kościelcu - schemat topo

Schemat topo Sprężyny (droga nr 2). Fot. i topo. Grzegorz Głazek / MASTER TOPO. Źródło: nieznanetatry.pl

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Powiązane artykuły

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6