Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Witaj na drytooling.com.pl. Przypuszczam, że chcesz dowiedzieć się kto stoi za tym wszystkim lub chcesz skontaktować się w jakiejś sprawie? Nazywam się Damian Granowski i od stycznia 2010 prowadzę drytooling.com.pl. Cel przyświecający stworzeniu strony był klasycznym połączeniem pasji i biznesu. Chciałem pomagać wspinaczom różnymi artykułami poradnikowymi. Do tego wiedziałem, że taka strona będzie wsparciem dla mojej przyszłej szkoły wspinania (byłem w trakcie kończenia kursu instruktora wspinaczki). Plus newsy z wspinania lodowego, mikstowego i gór wysokich. Ta mieszanka miała utrzymywać się z tego co się lubi i do tego miała zapewniać satysfakcję z tworzenia czegoś wartościowego. Tylko taka forma według mnie miała sens, bo jeśli coś robisz hobbystycznie (bez bezpośredniego lub pośredniego zysku) to po pewnym czasie pochłania Cię praca z której musisz się utrzymywać.

 

W północnej ścianie Grandes Jorasses (Droga Desmaisona). Fot. Tomasz Klimczak

Z początku udało mi się namówić parę osób do pomocy. Szczególne podziękowania dla Piotrka Pichety, Pawła Szlachty, Tomka Zarasia, Łukasza Zioły oraz paru innych osób, które przewinęły się przez “redakcję”. Jednak po paru latach różne zawirowania życiowe, inne priorytety sprawiły, że temat ciągnąłem tylko ja. Zrezygnowałem wtedy z pisania newsów, które będą wartością dodaną bez względu na upływ czasu, a skupiłem się na opisach górskich dróg wspinaczkowych i artykułach poradnikowych. W sumie był to dobry pomysł :). Mogłem skupić się na obszerniejszych artykułach o tematyce górskiej.

Równolegle z drytooling.com.pl prowadzę działalność szkoleniową, która pozwala mi żyć w miarę komfortowo i wspinać się. Od razu dementuję zasłyszane plotki, że jestem prawnikiem, który żyje z reklam :). Prawników paru znam, a reklamy na stronie pokrywają koszty utrzymania serwera i domen. Plus będzie na waciki. Głównie utrzymuję się z bycia instruktorem wspinania PZA i jeśli chcecie odwdzięczyć się za treści na stronie to zapraszam na kursy w mojej szkole wspinania (ew. będę wdzięczny za polecenia lub możecie sprezentować komuś dzień wspinania ze mną). Polecam moje warsztaty wspinaczkowe online - dla tych, którzy chcą sobie powtórzyć materiały z kurs wspinaczkowego.

Czasem otrzymuję maile od czytelników z najróżniejszymi pytaniami, korektami na stronie, itp. Staram się odpowiedzieć na nie wszystkie, lecz może trochę zająć. Jeśli tylko masz pytania, propozycje dla mnie, to nie wahaj się napisać :-). Wiele pytań czytelników zostało przekutych na wyczerpujące artykuły poradnikowe. Ich listę znajdziesz tutaj.


W dzisiejszych czasach sporo wiedzy można znaleźć w internecie. Różnie z nią bywa. Poniżej zdecydowałem się zamieścić co nieco, o mojej działalności wspinaczkowej, tak abyś czytelniku mógł ocenić sam, czy warto mnie czytać :-).

Wspinam się od 21 czerwca 2006 roku. Swego czasu zdecydowałem się porzucić słabo zapowiadającą się karierę urzędnika, na rzecz zostania instruktorem wspinaczki. W 2010 zrobiłem kurs instruktora sportu o specjalności wspinaczka sportowa. W 2017 otrzymałem uprawnienia instruktora wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. W lutym 2020 ukończyłem kurs instruktora taternictwa PZA.

Nie ograniczam się jednak tylko do wspinania sportowego. Wspinam się latem i zimą. W skałka i górach. Na własnej jak i na drogach obitych. Uwielbiam drytooling i zimową mikstową wspinaczkę w Tatrach. Idealnie jeśli można je połączyć z nartami skiturowymi.

Moje najciekawsze przejścia

Chłosta VI.5, Jaskinia Mamutowa

Metylowe Opary VI.4+, Krzemionki

Morgan 7b+ OS, Sikati Cave, Kalymnos

Musashi M12, Canadian Rockies

Constantini-Apollonio (VII+ 600m), Dolomity,

Slipstream (WI4+ VI, 1000m), Canadian Rockies,

Nophobia (M10, 5 wyciągów), Canadian Rockies,

Polar Circus (wariant Pencil) WI6 III, 700m, Canadian Rockies,

Droga Heckmaira (M5+, WI4, A0, 1800m) na północnej ścianie Eigeru,

Polak w Kosmosie (M9-, 220 m), Kocioł Kazalnicy Mięguszowieckiej.

Desmaison (Gousseault) (6a M6 A1 R, 1200m),  Grandes Jorasses (Chamonix)

Niżej podpisany w zacięciu po Popradzkim Okapem. Fot. Mariusz Lange

Dodatkowo prowadzę anglojęzycznego bloga WinterClimb.com, głównie o tematyce zimowej, ale w "Hydeparku" znajdziesz też trochę o letnim wspinaniu.

Poza blogiem jestem także aktywny na Facebooku i G+. Jeśli bardzo zależy Ci na szybkim kontakcie, to najłatwiej będzie do mnie zadzwonić (794-010-870).

Bez względu na to, czy do mnie napiszesz, bardzo się cieszę, że jesteś Czytelnikiem mojej strony. Dziękuję!

Damian Granowski