Podsumowanie sezonu 2010 w Himalajach cz. 3 - Korony Himalajów i rekordy

Pustelnik na Annapurze w 2010Trzecia część podsumowania sezonu 2010 w Himalajach według Brazylijczyka Rodrigo Granzotto. Tym razem skupimy się na kolejnych zdobywcach Korony Himalajów, oraz innych rekordzistach. Do tego dojdą wątpliwośći sportowe na temat wyjść, a właściwie zejść z ośmiotysięczników. Zaprszamy serdecznie do lektury.

Klub 14-stki

Jak przewidywano w poprzednich latach, lista himalaistów którzy będą mieli na koncie 14 ośmiotysięczników podwoi się w ciągu kilku następnych lat. W 2009 roku 4 wspinaczy zakończyło projekt korony Himalajów: Denis Urubko, Ralf Dujmovits, Veikka Gustafsson i Andrew Lock. W tym roku czterech kolejnych dołączyło do tego elitarnego grona: João Garcia, Piotr Pustelnik, Edurne Pasaban. Zdobycie Korony przez Oh Eun-Sun jest póki co kwestionowane, ale potwierdzone. Pod koniec 2008 roku było 14 nazwisk, teraz jest 22 (wzrost o 57%).
Maxut Zhumayev, Vassili Pivtsov, Serguey Bogomolov i Gerlinde Kaltenbrunner mieli szansę zdobyć swoją koronę przez wejście na K2, lecz niestety w tym sezonie K2 okazał się niedostępny dla nikogo. Wejście Christiana Stangla okazało się oszustwem.

João Garcia

20100420xjoaosummit
Joao Garcia

Pierwszy Portugalczyk i jedenasta osoba, której udało się zdobyć wszystkie 14 ośmiotysięczników bez użycia tlenu. João rozpoczął swoją przygodę z Koroną w 1993, kiedy to zdobył Cho Oyu nowym wariantem wraz z Wielickim i Pustelnikiem. A do tego Nanga Parbat. Na Evereście w 1999 roku, doznał wielu odmrożeń i musiał być ewakuowany prze Brazylijczyków Paulo i Helena Coelko. Jednak nie poddał się i w 2004 wrócił do gry, aby w tym roku zakończyć projekt Korony Himalajów.

Piotr Pustelnik

Pustelnik na Annapurna
Piotr Pustelnik na Annapurze

Trzeci Polak z Koroną (po Kukuczce i Wielickim). Jest bardzo szanowany nie tylko za osiągnięcia górskie, lecz za to wiele razy pomagał wspinaczom w kłopotach. (K2 w 1996, Broad Peak w 1999 roku, na Annapurnie w 1999 i 2006). Annapurna była jego ostatnim ośmiotysięcznikiem, który nie poddawał się bez walki. Przypomnijmy Piotr próbował zdobyć Annapurnę w 2004 i 2005 (Południowa ściana), w 2006 (wschodnia grań) i 2008 (północna ściana). W końcu udało się to w tym roku. Pustelnik zdobył Koronę jako najstarszy wspinacz, w wieku 58 lat (a zajęło mu to 20 lat.

Oh Eun-Sun*

20100427xmisohsummitok
Oh Eun-Sun

Dokonała tego co wydaje się niemożliwe. W 2007 roku miała trzy ośmiotysięczniki. Jednak dzięki pomocy silnych sponsorów, nielimitowanych środków pieniężnych udało jej się zdobyć 11 ośmiotysięczników w ciągu 3 lat.
* Jednakże jej wejście jest kwestionowane

Edurne Pasaban

Edurne Pasaban i Inaki
Edurne Pasaban i Inaki Ochoa de Olza

Trzeci wspinacz z Hiszpani i druga (ewentualnie pierwsza, jeśli potwierdzą się podejrzenia w stosunku do Oh Eun-Sun) kobieta której udało się zdobyć czternastkę. Pierwszym szczytem z Korony był Mount Everest, który zdobyła z Vallejo i Silvio Mondinelli. Udało jej się pozyskać silnego sponsora, który również nie żałował kasy na wyprawy. Udało się jej w tym roku wejść na Annapurnę, oraz Shisma Pange). Co ciekawe udało jej się to w 8 lat i 11 miesięcy (szybciej od niej udało się to tylko Jerzemu Kukuczce, Park Young-Seok, Han Wang-Young i Denisowi Urubko).

Rekordy i pierwsze wejścia

Podamy parę ciekawszych rekordów:

Mount Everest

Apa Sherpa wszedł 20 razy na szczyt Everestu
Simone Moro wszedł po raz 4 na Everest
Jordan Romero w wieku 13 lat wszedł na szczyt jako najmłodszy człowiek w historii.

Annapurna

Kinga Baranowska zdobyła Annapurnę, jako najmłodsza Polka
Evgeny Vinogradsky wszedł na szczyt w wieku 63 lat.
Peter Hamor wszedł jako pierwszy zachodni wspinacz 2 razy na wierzchołku (do tego dwiema drogami)

Trochę wątpliwości podczas sezonu

Czy wejście Juanito Oiarzabala na Annapurnę może zostać uznane?

Jeden z lepszych himalaistów Juanito Oiarzabal postanowił zostać pierwszym człowiekiem, który zdobędzie Koronę Himalajów po raz drugi. Do tej pory zdobył 8 kolejnych ośmiotysięczników.
Aczkolwiek wejście na Annapurnę, nie było według wielu osób "czyste". Wszystko bierze się z tego że Juanito został zabrany z C4 (6900 metrów) przez helikopter. W wywiadzie z 5 maja dla Desnivela Powiedział: "Zlecieliśmy z C4 z powodu okoliczności, nie dlatego że potrzebowaliśmy".
Lot helikoptera nie był operacją ratunkową. Hiszpan nie był ranny, ani chory, nie było zagrożenia. Był po prostu fizycznie wyczerpany i chciał zlecieć helikopterem. Mógł schodzić, lecz wybrał helikopter. To wydarzenie nie było by rozdmuchane tak medialnie, gdyby nie dyskusja wielu wspinaczy w BC o sportowym aspekcie tego wydarzenia. Mianowicie coraz więcej wspinaczy korzysta z tego udogodnienia i jest im łatwiej zdobyć szczyt, albo omijają niebezpieczne miejsca.

Dla przykładu zaaklimatyzowany wspinacz może być wysadzony w połowie drogi na Everest, wchodzi na szczyt i łapie się jeszcze na transport lotniczy w dół do bazy.
Dzięki temu omija Khumbu Icefall. Jeśli Annapurna Juanito zostanie zaliczona, to wtedy wielu wspinaczy może dojść do wniosku, że wejdą na górę, a z któregoś miejsca w połowie góry mogą zostać przetransportowani.

Która droga na Shisha Pangma jest właściwa?

Najniższy z ośmiotysięczników, jest specyficzną górą. Jeśli spojrzymy na ilość wejść to stwierdzimy, że nie jest popularnym ośmiotysięcznikiem (304 wejścia). Lecz jeśli sprawdzimy wejścia na przed wierzchołek (Shisha Pangma Central), to już jest 1078 wejść. Wszystko zawiera się w "Grani szczytowej". Klasyczna droga północną ścianą (Chińczycy 1964 rok) wiedzie na Shisha Pangma Central, a do właściwego wierzchołka wiedzie jeszcze parokilometrowa niebezpieczna grań. Wielu wspinaczy wchodzi tylko na Shisha Pangma Central (wielu z nich ogłasza się zdobywcami szczytu), więc do realnego zdobycia szczytu wiele im brakuje.

W związku z tym wielu wspinaczy próbuje iść drogą alternatywną wschodnią ścianą aby uniknąć grani i wejść od razu na główny wierzchołek. Powstało jednak parę nowych linii:

- Austriacka w 1980 roku: Pokrywa się z Chińską do C4, aby następnie trawersować szczyt od wschodu i wspiąć się na główny wierzchołek północno-wschodnim żebrem.
- Russian Route w 2002 roku nie powtórzona: trawersując wschodnią ścianę, do północno-wschodnie grani i na szczyt.
- Brytyjska Droga: południowo-zachodnią ścianą.

Podsumowując na Shishapangma (jak na Everest i K2) prowadzą dwie standardowe drogi (Brytyjska i Chińska). W przyszłości Austriacki wariant będzie pewnie coraz popularniejszy, co może sprawić, że na Shishapangma będzie jedynym ośmiotysięcznikiem, na który prowadzą trzy standardowe drogi, lub możliwe, że Chińska będzie zarzucona).

Czy rodzina Romero to pierwsza "rodzina" w komplecie na szczycie Everestu?

Po zdobyciu Everestu przez Jordana Romero wraz z ojcem Paulem Romero i macochą Karen Lundgren, na ich stronie internetowej pojawiło się oświadczenie, że są pierwszą rodziną która zdobyła jednocześnie szczyt. Pytanie tylko co oznacza pojęcie "rodzina".

Jeśli użyjemy definicji, że rodzina to rodzice i dzieci, to będą pierwsi, aczkolwiek dochodzi wiele innych wariantów, które sprawiają, że nie można tego stwierdzić na pewno. Np. małżeństwo, bracia, rodzic i dziecko, itp.. Poniżej parę przykładów:

- Małgorzata Pierz-Penkała i Daniel Mizera (matka i syn),
- Bryan Chapman i Michael Chapman (USA) (bracia),
- Brandon Chalk i Kristine Chalk (USA) (mąż i żona,
- Richard Birrer and Richard Birrer Jr. (USA) (ojciec i syn).

Źródło: ExplorersWeb

Powiązane artykuły

Górska deklaracja etyczna UIAA

Górska deklaracja etyczna UIAA

Atrakcje turystyczne na Podhalu