Log in
    

Jak zacząć drytooling?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak zacząć przygodę z drytoolingiem, a w perspektywie z klasyką zimową na tatrzańskich ścianach? Uprzedzam że ten artykuł nie jest internetowym kursem drytoolowania. Niezbędną wiedzę znajdziecie na kursach skałkowych (obycie się z technikami asekuracji), oraz na kursie tatrzańskim zimowych (techniki poruszania się z dziabami).

Jeśli nigdy nie drytoolowaliście, a do tego nie wspinaliście się chociażby na ściance to proponuję najpierw uderzyć na ściankę wspinaczkową w twoim mieście, poznać ludzi i powoli się wkręcać w wspinanie, a prędzej czy później spotkacie kogoś kto drajtuluje ;)

UWAGA - Drytooling w Polsce (jak i na świecie) jest dopuszczalny tylko w wyznaczonych miejscach. Informacje o tych "enklawach" możesz znaleźć tutaj.

Krótszą drogą jest zrobienie kursu skałkowego, zapisanie się do jednego z klubów wysokogórskich i umówienie się z kimś na drajtuling.

Jeśli już się tam wspinacie to macie ułatwione zadanie i wystarczy zapewnie wybadać wspinających się znajomych, a któryś z nich nawet jeśli nie drajtuluje, to zapewne zna kogoś kto to robi ;)

Szymon Potaczek na trawersie Jaskini Jasnej w Strzegowej

Szymon Potaczek na trawersie Jaskini Jasnej w Strzegowej. Fot. Piotr Drożdż

Stanowczo odradzam kupienie raków, czekanów, liny i trochu szpeju i udaniu się w skały (w niewiele można!) i rozpoczęcie przygody z drajtulingiem. Lecz jest to opcja mało prawdopodobna ze względu na ceny sprzętu :/

Generalnie najfajnieszą opcją jest udanie się np. w skały krakowskiego zakrzówka z znajomymi którzy mają sprzęt i użyczą ci dziab ;) Jeśli poczujesz, że wspinaczka zimowa to jest to. To czeka cię poważna weryfikacja twojego zapału w najbliższym sklepie gdy zobaczysz ceny :/
Dziaba minimum 400zł, Raki automaty 500 zł, skorupy 700 zł i tak dalej .... nie zachęca to bynajmniej do zakupu, no chyba że jesteś skończonym burżujem, który jeszcze dokupi w czasie tej jednej wizyty w sklepie zestaw ciuchów z Gore za 5000 zeta...

Na pocieszenie dodam, że można skompletować cały ten szpej znacznie taniej ;)

Zestaw jakiego potrzebujemy minimalnie to:
1. Niezbędna wiedza z zakresu asekuracji z punktów stałych (polecam kursy skałkowe), bezpieczeństwa.
2. lina dynamiczna 60m a najlepiej połówkowa.
3. sprzęt osobisty :
- Kask (koniecznie).
- uprząż.
- 3 Hmsy,
- Przyrząd asekuracyjny,
- raki automaty,
- czekany (nie alpinistyczne, tylko wygięte przeznaczone do wspinaczki),
- 2 x taśma 60 cm,
- 2 x rep (repsznur 5 mm)
- 12 ekspresów (Może być mniej, z tym że wtedy może nam zabraknąć ekspresów do wpinek, na dłuższych drogach)

2 osobie w zespole na drogach jednowyciągowych w zupełności wystarczy uprząż, jeśli partnerzy będą wymieniać się szpejem.

Oczywiście wszyskie te sprzęty powinny posiadać atest UIAA, i być kupowane w specjalistycznych sklepach z sprzętem wspinaczkowm. Żadnych lin z ogrodniczego...

Damian Granowski

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież