Ubiór na letnie wypady w góry (wspinaczka, trekking np. w Tatrach)

Ubiór na letnie wypady w góry (wspinaczka, trekking np. w Tatrach)

Często zadaje mi się pytanie, jak się ubrać na wspinanie / trekking w Tatrach? Mam nadzieję, że ten krótki poradnik rozwieje wasze wątpliwości, na temat ubioru na tatrzańskie wycieczki. Wydaje mi się, że zarówno osoby uprawiające trekking, jak i wspinacze będą mieli w miarę podobny strój w góry. Postaram się dodatkowo zaprezentować kilka ciekawych patentów w wybranych produktach, które używałem, może niektóre z nich będą przydatne.

Na koniec postaram się podać kilka przykładowych konfiguracji odzieży na różne warunki. Skupię się tutaj tylko na odzieży w góry na lato. W sprawie ekwipunku górskiego napisałem osobny artykuł: "Checklista sprzętowa".

Jeśli macie aspiracje zimowe (alpinizm, lodowe wspinanie) i ograniczony budżet, to warto kupować odzież, która od razu będzie nadawać się na zimę (np. Softshell, kurtka, czapka, itp). Napisałem też drugą część artykułu, tym razem "Jak ubrać się zimą w góry", więc tam znajdziecie odpowiedzi na sporo pytań, apropo specyfiki gór zimą.

Zapraszam również do polubienia profilu FB drytooling.com.pl.

Polecam też zapisać się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o podobnych artykułach. Możesz zapisać się pod tym linkiem lub w formularzu poniżej. Dostaniesz na maila potwierdzenie otrzymywania newslettera (sprawdź ew. folder spam). Klikasz i gotowe :-)

Zapisz się na newsletter z powiadomieniami o nowych artykułach :-)

Buty w góry

Temat rzeka. Tutaj postanowiłem krótkko opisać je, tak aby nie zanudzać. Jeśli interesujesz się bardziej tematem, to w artykule: "Jakie buty wybrać w góry?" znajdziesz więcej informacji - artykuł ostatnio rozbudowałem i jest teraz naprawdę obszerny. Polecam :).

Podejściowe

Czasy, gdy but musiał być za kostkę, już minęły. Aktualnie polecam wygodne, lekkie, w miarę sztywne półbuty z podgumowanymi czubkami. Takie buty będą odpowiednie na podejścia, zejścia i łatwe wspinanie (np. granią). Świetnymi butami są np. adidas Terrex Solo, lub adidas Terrex Scope. Nie muszą być to akurat buty firmy adidas. Muszą być za to wygodne buty, w których będzie się nam dobrze chodzić. Polecam poczytać sobie o tych butach i wybrać je lub podobne :-).

Takie półbuty idealnę będą na łatwe graniowe wspinanie.

Ostatnio podczas wypadu na Żłobisty Szczyt zastosowaliśmy z Andrzejem Marciszem ciekawy patent. Do schroniska nad Popradzkim Plesem szliśmy w sandałach (później niejako z rozpędu doszliśmy w nich do górnego piętra Doliny Złomisk). Schowaliśmy je pod kamieniami i ubraliśmy podejściówki, w których wspinaliśmy się po grani i schodziliśmy zaśnieżonymi żlebami. Na koniec po dojściu do schroniska w Popradzkim Plesie, ubraliśmy sandały i zeszliśmy wygodnie.

Buty wspinaczkowe w góry

Tutaj wszystko zależy od drogi. Jeśli zamierzamy iść na 10 wyciągową drogę, na której jest sporo łatwego terenu i mamy zapas, to najlepiej będzie wziąć wygodne buty, mogą być kapcie, których używamy na panelu. Tym bardziej, jeśli przez większość czasu będziemy szli na drugiego. Jeśli zamierzamy iść na trudną dla nas drogę, to buty powinny być ciaśniejsze, lecz bez przesady. Idealnie w górach sprawdzają się sznurowane buty, które dodatkowo dobrze „siadają” w rysach i innych dziwnych formacjach, gdzie buty asymetryczne katowałyby nam stopy.

Lekkie, wygodne, sznurowane buty to dobra propozycja na wielowyciągówki. Fot. Anita Słowicka

Skarpetki

Na podejścia i zejścia najlepiej grubsze i markowe. Osobiście polecam z wełny Merino (np. firmy Smartwool). Chociaż jeśli mamy dobrze dopasowane buty, to mogą być cieńsze.

Na zimniejsze dni wspinaczkowe. Można wziąć cienkie skarpetki, które założymy do butów wspinaczkowych (jeśli buty są wystarczająco luźne).

Powyżej skarpeta SmartWool PhD Outdoor Medium Crew. Dobra propozycja na Tatry. W sumie proponuję przeczytać jej test. Dowiecie sie zapewne paru ciekawostek i patentów, jakie powinny mieć dobre skarpety

Bielizna w góry

O bieliznie napisałem szczegółowy artykuł tutaj: Jaką bieliznę termoaktywną najlepiej wybrać?.

Tylko termoaktywna i oddychająca. Dzięki "siateczkowej budowie" szybko wysycha, odprowadza pot i przyjemnie w niej się chodzi. Jest również lekka. Latem raczej nie noszę termoaktywnych kalesonów, a tym bardziej Ribano (pełny kombinezon ze stretchu, który produkuje Montano). Za to często podkoszulki termoaktywne (czasem z długim rękawem).

Ciuchy powinny w miarę ściśle opinać, lecz jednocześnie nie powinny krępować ruchów i opinać ciała. Dobrym patentem są płaskie szwy. Idealnie gdy dół jest przedłużony, dzięki czemu koszulka nie podwija się.

crew-neck  evolution

Koszulka Crew Neck Evolution Light firmy Odlo

Warto nosić letnią odzież termoaktywną markowych marek. Np. Brubeck, Montano, Odlo, TNF.

Biustonosz

Mi by to nie przyszło do głowy, ale na szczęście otrzymałem sugestię, że warto o tym napisać. Generalnie w górach, czy podczas innego sportowego wysiłku nie sprawdzają się zwykłe biustonosze. Więc lepiej sprawić sobie sportowy biustonosz (np. Shock Absorber).

Spodnie w góry

Więcej w temacie odpowiednich spodni w górach piszę tutaj: Jakie spodnie w góry latem i zimą? Znajdziecie tam sporo wartościowych porad. Tymczasem poniżej skrót.

Tutaj też dobrze jest, jeśli materiał spodni oddycha. Muszą też być bardziej pancerne, ponieważ tatrzański granit jest bezlitosny dla odzieży. Dobrym patentem przy wspinaniu są profilowane kolana, dzięki czemu spodnie tak nie krępują ruchów.

Skalne zabawy podczas wejścia na Żłobisty Szczyt. Fot. Andrzej Marcisz

Warto, aby miały dwie kieszenie (najlepiej zapinane) po bokach. Świetnym patentem jest kieszeń na udzie, gdzie możemy schować np. schemat drogi wspinaczkowej oraz rozpinane nogawki.

Dobrymi spodniami są np. adidas Terrex Mountain, Montano El Cap.

Spodnie El Cap firmy Montano. Waga 360 gram

Na parudniowe wyjazdy można rozważyć wzięcie - dodatkowo - wodoodpornych spodni. Tutaj ciekawą propozycją są spodnie Latok minimalist firmy Montano.

Latok Minimalist (190 gram)

Krótkie spodenki

Na podejścia, dłuższe wyrypy można rozważyć wzięcie krótkich spodenek. W górach mogą nastąpić naprawdę spore wahania temperatury. Lecz zmiana spodni na spodenki to chwila moment, a komfort marszu jest o niebo lepszy. Na upały mam krótkie spodenki Triboard z Decathlonu. Ważą niewiele i nie szkoda ich.

Bluza / Softshell w góry

Idealnie jeśli jest lekka i ciepła, Dopasowana i jednocześnie nie krępująca ruchów. Na zimniejsze / wietrzne dni można rozważyć wzięcie bluzy z Softshellem/windstoperem. Raczej lepiej, żeby miała solidny kaptur, który możemy założyć na lub pod kask. Rękawy powinny być nieco dłuższe, tak aby podczas podnoszenia rąk nie podwijały się (ew. aby plecy nie odsłaniały się).

 

Bluza Shadow Jacket firmy TNF

 

Moim ostatnim odkryciem jest bluza Cortina z materiału Stretch firmy Montano. Lekka, nieprzyzwoicie ciepła. Dodatkowo z kapturem, który zastąpił mi niejednokrotnie czapkę. Tutaj znajdziecie jej test: Bluza Cortina Stretch - wrażenia użytkownika.

Bluza Cortina ma również ciekawy patent. Wcięcie na kciuka, dzięki czemu możemy rękawy możemy nałożyć na dłonie. Będzie to pewna namiastka rękawiczek. Test bluzy Cortina znajdziecie tutajutaj.

Zwracamy oczywiście uwagę na takie detale, czy bluza/kurtka ma dobre zamki. Przykładowo YKK, chociaż nie zdziwiłbym się gdyby czołowi producenci bali użyć się innych zamków, ze względu na możliwy spadek sprzedaży ;). Warto też aby do kieszenie były wyprofilowane pod kątem używania z uprzężą. Jestem zwolennikiem dodatkowej, małej kieszeni na piersi, gdzie możemy schować aparat fotograficzny, lub komórkę.

Ściągacze w bluzie. Najlepiej jeden na dole, drugi przy kapturze.

Kurtka w góry

Zdecydowanie polecam rozbudowany artykuł na temat kurtek membranowych, softshellowych i puchówek. Link tutaj: Jaka kurtka w góry i teren (jesień, zima, wiosna, lato)? Poradnik praktyczny. Skrót poniżej.

Przeciwdeszczowa z membraną typu GoreTex. Im lżejsza tym lepiej (powinna ważyć ok. 300-350 gram). Oczywiście z nie krępującym ruchów kapturem, który będziemy mogli założyć na kask - to akurat porada dla wspinaczy). Na lato nie potrzebujemy pancernej kurtki GoreTex, która zajmie nam pół plecaka (w sumie zimą też takiej nie używam ;).

Raczej dwie kieszenie. Zamki najlepiej laminowane. Tył przedłużony. Rada dla wspinaczy. Przymierzajcie kurtkę w sklepie z waszym kaskiem i uprzężą.

Podczas "pięknego, upalnego lipcowego dnia" na Drodze Kutty. W akcji autor w kurtce adidas terrex GTX. Fot. Maciej Chmielecki

Opcjonalnie kurtka z widstoperem. Np. kurtka adidas terrex™ windstopper fast

Jeśli zamierzamy w zimny dzień wspinać się po trudnych drogach. W domyśle będziemy stać długo na stanowisku. To warto rozważyć zabranie cieplejszej kurtki. Tutaj ciekawą propozycją jest lekka kurtka Thermoball Hoodie firmy TNF lub lekka puchówka z Yeti.

Czapki

Czemu czapki w liczbie mnogiej? Mianowicie warto mieć ze sobą jedną ciepłą czapkę i chustę typu Buff. Jeśli zrobi się naprawdę zimno (o co w górach nietrudno) to wyciągamy ciepłą czapę. Na mniejsze zimno lub upały świetnie sprawdzi się chusta, którą możemy ułożyć na kilka sposobów.

Opcjonalnie zamiast ciepłej czapki możemy sprawić sobie kominiarkę z elastycznego materiału, np. Stretch.

Warto mieć takiego buffa z ochroną przed promieniami UV.

Wybierając czapkę na wspinanie musimy wziąć pod uwagę, aby współgrała z naszym kaskiem.

Rękawiczki w góry

Do wyboru lekkie polarowe, lub bardziej pancerne (np. z Castoramy). Idąc na wspinanie, zabieram ze sobą lekkie czerwone rękawiczki dosłownie z Castoramy. Są tanie, więc nie szkoda mi ich ciorać podczas wspinania, lub zjazdów.

Swego czasu napisałem całkiem obszerny artykuł o rękawiczkach. Warto się zapoznać :-)

Jeśli idę na wycieczkę, gdzie nie będę musiał się wspinać to biorę lekkie polarowe rękawiczki, np. Monkey's Grip.

Rękawice Neo II firmy Monkey's Grip

Plecak w góry

Im mniejszy/lżejszy tym lepszy! Na krótką jednodniową wycieczkę bez wspinania wystarczy plecak ok. 10-20 litrów (Polecam np. HiMountain Ultra 18), chociaż niektórzy biorą taki na wspinanie. Na jednodniowe wspinanie latem i zimą powinien wystarczyć plecak 35 litrów, który zostawimy pod ścianą, lub ew. będziemy się z nim wspinać (np. Berghaus Talus 35, Banshee 35 TNF). Ostatnim moim odkryciem jest lekki plecak Montano Torre - 25 litrów i waga 370 gram. Test plecaka Torre tutaj.

Obszerniejszy artykuł o plecakach górskich znajdziecie w tym artykule: "Jaki plecak w góry na trekking, wspinanie, wyprawy?"

Idealnie jeśli taki plecak waży poniżej kilograma. Po wypchaniu plecaka, mamy swobodny dostęp do klapy (jeśli ją posiada). Warto aby miał możliwość przytroczenia czekanów (to ukłon w stronę lodowych wojowników).

Plecak Montano Torre

TNF Banshee

Przykładowy zestaw odzieży na lato w Tatrach

Ubranie w góry dobieracie na własną odpowiedzialność ;-). Musisz wziąć pod uwagę pogodę, teren, własne doświadczenie, Itp. Nie bez znaczenia będzie również własny komfort cieplny.

Ciekawy zestaw LMV na wypady w góry zaprezentowała firma Montano, nawet jeśli nie zamierzamy kupować, to warto poczytać i zobaczyć na co zwracać uwagę przy zakupie.

Starajcie się również kupować odzież, która posłuży wam długo i którą będzie mogli naprawić szybko. Polecam ideę "Noś znoszone" firmy Patagonia.

Jednodniowe trekkingi (ciepłe dni)

  • Półbuty

  • opcjonalnie spodenki

  • lekkie spodnie w plecaku

  • koszulka termoaktywna

  • bluza

  • lekka kurtka nieprzemakalna w plecaku

  • buff

Jednodniowe trekking (zimne dni)

  • półbuty

  • spodnie

  • koszulka termoaktywna (lepsza może być z długim rękawem)

  • bluza (opcjonalnie softshell lub windstoper)

  • lekka kurtka nieprzemakalna w plecaku

  • buff

  • czapka

  • rękawiczki

Jednodniowe wspinaczki (w ciepłe dni)

  • Półbuty

  • wygodne buty wspinaczkowe

  • spodenki

  • spodnie w plecaku, zakładane przed wspinaniem

  • koszulka termoaktywna

  • bluza

  • lekka kurtka nieprzemakalna w plecaku

  • buff

  • czapka

  • rękawiczki

Jednodniowe wspinaczki (zimne dni)

  • Półbuty

  • wygodne buty wspinaczkowe

  • termoaktywne kalesony (opcjonalnie do założenia przed wspinaniem)

  • Spodnie

  • koszulka termoaktywna (lepiej z długim rękawem).

  • bluza

  • lekka kurtka nieprzemakalna w plecaku

  • Opcjonalnie lekka puchówka

  • buff

  • czapka

  • rękawiczki

Damian Granowski

Komentarze obsługiwane przez CComment

Powiązane artykuły

Damian Granowski instruktor taternictwa PZACześć! Jestem Damian – założyciel bloga drytooling.com.pl . Na mojej stronie znajdziesz opisy czy schematy dróg wspinaczkowych oraz artykuły poradnikowe. Teksty są tworzone z myślą o początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczach. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego szkolenia z operacji sprzętowych, technik wspinaczkowych czy umiejętności orientacji w górach, zapraszam na moje kursy.

Używamy ciasteczek

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.