Co potrzebujesz na ściankę wspinaczkową?

Co potrzebujesz na ściankę wspinaczkową?

Jeśli tutaj trafiłeś, to pewnie chcesz zacząć się wspinać na ściance. Oczywiście najłatwiej będzie się wybrać na lokalną sztuczną halę wspinaczkową. Aktualnie w każdym większym mieście znajdziesz takie obiekty, gdzie w razie czego profesjonalna obsługa pomoże Ci w wejściu do tego sportu. W tym krótkim artykule znajdziesz wszelkie informacje potrzebne do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką. 

Na początek kilka uwag co do wspinania na ściance

Wspinanie niektórym może się kojarzyć z górami wysokimi (K2, czy Mount Everest), mrozem, czy sporym niebezpieczeństwem. Jest to sport różnorodny i jest wiele innych dyscyplin wspinaczkowych, które będą łatwe na początku. Ogólnie wspinanie jest dla każdego (nie ma właściwie limitu wieku), wręcz nawet sporo osób niepełnosprawnych uprawia ten sport. Jest też stosowany w rehabilitacji, choć trzeba przyznać, że bywa kontuzyjna.

Wspinaczka na ściance jest sportem ryzykownym, ale akurat na hali jest mało tych zagrożeń. Zazwyczaj jest to błąd ludzki, więc ważne jest dobre przeszkolenie i czujność!

Aktualnie każde większe miasto w Polsce posiada swoją ściankę wspinaczkową, a w większych często kilka (np. w Krakowie jest 10). Od paru lat wspinanie robi się modne i spotyka się ścianki w mniejszych miastach (chociażby w moim rodzinnym Nowym Targu, które ma „tylko” ok. 30 000 mieszkańców). Wystarczy tylko sprawdzić w internecie, czy jest taka ścianka w naszym mieście.

Są różne ściany. W niektórych będziesz mógł się wspinać bez liny(tzw. boulderownie), gdzie wspinamy się na krótkie formy i zeskakujemy/schodzimy na materac. Inne to już ścianki, które mogą mieć do 20 metrów wysokości i będziesz wspinał się na nich z liną. Zazwyczaj mają jednak wysokość ok. 10 metrów. Większość takich ścian wspinaczkowych oprócz wspinania z liną ma również ściany przeznaczone do boulderingu.

Wiele ścianek wspinaczkowych ma również strefę fun climbingu, gdzie dzieci mogą wspinać się pod "zabawnych", ciekawych formacjach. Popularnym sposobem spędzania czasu dzieci na ściance, są urodziny. Czyli zorganizowane imprezy, gdzie gawiedź ma zapewnioną opiekę na kilka godzin i może się nieźle pobawić :).

Nowoczesne ściany często mają do dyspozycji kawiarnie, miejsce relaksu. Weekendami często odbywają się ciekawe inicjatywy (np. zawody wspinaczkowe, warsztaty ze wspinania, czy nawet turnieje szachowe).

Co musisz wiedzieć przed pójściem na ściankę?

Na początek warto wybrać się większą ekipą na ściankę (2 osoby minimum), chociaż spokojnie można przyjść również samemu. Po wejściu na ściankę zostaniecie nauczeni zakładania uprzęży i asekuracji na wędkę, która jest najprostszą i najbezpieczniejszą opcją na początek wspinania. Możesz też wynająć instruktora na pierwsze wspinanie na ściance.

Jeśli zdecydujesz się przyjść sam, to możesz wspinać się niskich ściankach nad materacami (wspomniany bouldering) lub z liną na systemach asekuracji (np. trueblue). Koszt takiego jednorazowego wstępu to okolice 30 zł. Na takim bilecie możesz siedzieć nielimitowaną ilość godzin. W praktyce po 2-3 godzinach będziesz już zmęczony :). Większość ścianek respektuje karty Multisport.

Na ściankach są przebieralnie, łazienki, prysznice i często inny socjal. Cały sprzęt do wspinania możesz pożyczyć na miejscu. Zazwyczaj czynne są przez cały rok.

Do wspinania potrzebujesz na początek sportowego ubrania (krótkie spodenki, dres). Na miejscu możesz wypożyczyć uprząż wspinaczkową i woreczek na magnezję, aby usunąć nadmiar potu z dłoni.

Odrębną sprawą są buty wspinaczkowe. Są to specjalne ogumowane buty, które są m.in. obcisłe, mają dobre tarcie. Możesz takie buty kupić w sklepie (około 200 zł), albo wypożyczyć na miejscu na ściance (ok. 5 zł). To drugie rozwiązanie polecam na początek. Ewentualnie możesz zabrać np. tenisówki lub inne dość ściśle przylegające obuwie z miękką podeszwą. Na początek powinni wystarczyć.

W sumie powyższe kilka akapitów powinno ci wystarczyć to pójścia na ściankę. Jeśli coś więcej chciałbyś się dowiedzieć, to polecam kilka poniższych linków oraz FAQ:

10 porad dla początkujących wspinaczy

Slang wspinaczkowy

Słownik terminów outdoorowych

Zapisz się na mój newsletter

Spodobało się i co dalej?

Chodź jak najczęściej na ściankę i wspinaj się :-). Możesz też zapisać się na kurs wspinaczkowy lub sekcje wspinaczkowe, czyli specjalne zajęcia na których instruktor naucza wspinania. Tutaj moja mała reklama – jestem instruktorem wspinania w Krakowie, więc w razie czego chętnie pomogę (kontakt do mnie- kursyskalkowe.pl). Przeczytaj też koniecznie art.: "10 porad dla początkujących wspinaczy".

Częste pytania

Czy muszę mieć silne ręce?

Niekoniecznie. Na początek drogi są łatwe i nie potrzebujesz silnych rąk, bo w większości stoisz na nogach. Z czasem wspinając się powinny ci się wzmocnić.

Czy sprzęt jest bezpieczny?

Jak najbardziej. Wszystko ma odpowiednie certyfikaty i raczej nie zawiedzie – prędzej człowiek.

Mam lęk wysokości

Może najwyższy czas go przełamać? Zazwyczaj lęk po paru sesjach wspinaczkowych zmniejsza się.

Czy mogę przyjść z dzieckiem na ściankę?

Tak nie ma problemu. Dodatkowo jeśli ma powyżej 3 lat, to pewnie będzie się mogło samo wspinać. Możesz go ty pilnować i asekurować. Ew. może to zrobić wykwalifikowany pracownik ścianki (dograj szczegóły telefonicznie).

Damian Granowski

Powiązane artykuły