Trening na chwytotablicy

Chwytotablica (często też zwana klawiaturą) to jeden z specyficznych wspinaczkowych przyrządów treningowych, który pomaga przy kształtowaniu (czyt. wzmocnieniu) siły palców i rąk. Możemy się również na niej podciągać, więc spokojnie może zastąpić drążek. Dodajmy do tego dość niski koszt (ok. 200-300 zł), łatwość montażu nawet w małym mieszkaniu. Podsumowując jest to świetny przyrząd treningowy dla wspinaczy średniozaawansowanych i zaawansowanych.

trening na chwytotablicy

 

 

Chwytotablica to nic innego jak szeroka "deska" z drewna lub sztucznego materiału (takiego samego jak chwyty na ściance wspinaczkowej). Chwytotablica wyposażona jest w różnego rodzaju dziury, krawądki. Zazwyczaj na górze są największe chwyty (oblaki, zaginające się), a im niżej tym chwyty są coraz mniejsze. Poniżej macie do wglądu drewnianą chwytotablicę (model Beastmaker 2000) i z tworzyw sztucznych (Simulator firmy Metoulious).

beastmaker chwytotablica

chwytotablica simulator metoulious

Trening na chwytotablicy

Pamiętaj, że trening na "klawiaturze" nieumiejętnie przeprowadzony może skutkować kontuzjami. Ten post zdecydowanie nie jest wystarczający dla zrozumienia/przyswojenia wszystkich aspektów takiego treningu.

Na chwytotablicy możecie podciągać się lub robić tak zwane "zwisy", czyli po prostu wisieć na wybranych chwytach. Zawsze przed treningiem dobrze się rozgrzej.

Podciąganie

Chwytotablicę oferują zazwyczaj na górze duże - zaginające się - chwyty, które są świetne do podciągania samego w sobie lub podciągania w ramach rozgrzewki.  W latach 70. i 80. częstą formą treningu było podciąganie się na 2-centymetrowej szerokości framudze drzwi. Trzeba przyznać, że i dzisiaj podciąganie się na takich "krawądkach" może dać dobre efekty, zwłaszcza jak masz niewiele czasu. 

Na każdy rodzaj chwytu wykonujesz dwie serie podciągnięć - łuczek, chwyt półotwarty i chwyt wyciągnięty. Pod naszą jurę dobrze będzie zrobić podciąganie na dziurkach, jeśli tylko jesteś wstanie utrzymać je na chwytotablicy.

Zwisy

W przygotowaniu...

Poniżej kilka filmów treningowych

http://www.metoliusclimbing.com/pdf/Training_Board_Brochure.pdf

Powiązane artykuły

Podstawy techniki wspinaczkowej

Trening – 10 zasad Udo Neumanna.

Jak Lepiej Łoić? - Kontrola oddechu