VII Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Tegoroczny Przegląd oprócz ciekawych filmów zarówno krajowych jak i zagranicznych będzie obfitował w spotkania ze znanymi polskimi himalaistami. Będziemy mogli usłyszeć górskie opowieści w wykonaniu Artura Hajzera, który w tym roku stanął na szczycie piątego szczytu Ziemi - Makalu, Ryszarda Pawłowskiego czy Darka Załuskiego (K2). Na tle tego męskiego grona z pewnością ciekawie wypadnie prezentacja nowej nadziei kobiecego alpinizmu - Oli Dzik. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z programem.

alt

Co się wydarzyło na wyspie Pam, czyli kontrowersyjny obraz Elizy Kubarskiej, Polski Himalaizm Zimowy oczami Artura Hajzera, Darek Załuski o wyprawie na szczyt K2.  Tak zapowiada się VII Warszawski Przegląd Filmów Górskich.

Warto zwrócić uwagę na kilka pozycji o charakterze kulturowo-przyrodniczym. Do tej grupy zaliczyć można takie filmy jak: Tulku z krainy Dolpo - o tybetańskiej społeczności mieszkającej w Nepalu; Koń Everestu - o wyjątkowym koniu, który zastępuje na szlaku pod Everest narowiste jaki, a niekiedy ratuje wręcz życie chorym turystom; czy - Mongolska krew - inny film związany z rączymi rumakami.

W repertuarze znalazły się też dwa znaczące filmy drogi: Ekspedycja Wisła - dokumentujący dwie wyprawy kajakowe z biegiem Wisły Marka Kamińskiego, oraz 180 ? na południe - pełen romantyzmu obraz o wyprawie szlakiem dawnej ekspedycji na pewien trudny szczyt w Patagonii.

Miłośnicy adrenaliny także znajdą coś dla siebie. Film Pavlo Barabasza Trou de Fer pokazuje pełen dramatyzmu zjazd na linach w najtrudniejszy kanion świata na wyspie Reunion. Natomiast polską eksplorację w tym stylu przedstawi Krzysztof Mrozowski, który wraz z ekipą dokonał przejścia ostatnich dziewiczych kilometrów kanionu Colca w peruwiańskich Andach.

Dla ludzi szukających w górach czegoś więcej, aniżeli tylko emocji związanych z pokonywaniem skrajnych trudności, mamy do zaproponowania trzy filmy, w których wspinaczka jest jedynie tłem do ukazania głębszych ludzkich motywacji. W tej grupie z największym rozmachem zrealizowany jest bezsprzecznie obraz Pokonać siebie, prezentujący młodą kobietę, która zapragnęła przeistoczyć się w alpinistkę dokonującą ekstremalnych wyczynów. Ważny jest też film Świątynia marzeń, którego bohaterem jest pewien alpinistyczny dysydent w mocno sformalizowanym radzieckim alpinizmie. Do tej puli zaliczyć też można obraz Elizy Kubarskiej Co się wydarzyło na wyspie Pam, pokazywany na imprezie ponownie, a to z powodu burzy medialnej, jaka rozpętała się w ostatnich miesiącach wokół kulisów realizacji tego bezsprzecznie ciekawego filmu.

W gronie filmów alpinistycznych warto zwrócić uwagę na: nową produkcję Jerzego Porębskiego Kukuczka, gdzie o legendarnym polskim wspinaczu wypowiadają się takie sławy światowego himalaizmu, jak Reinhold Messner czy Kurt Diemberger; The Pinnacle - prezentujący dwa pokolenia szkockich wspinaczy, porównanie stosowanych technik i podejścia do wspinaczki; słoweński Sfinks - zrealizowany z dużym rozmachem inscenizacyjnym oraz z niebanalnym zamysłem. Z pewnością fani ekstremalnej wspinaczki nie będą czuli się rozczarowani, choć jest to obraz dziejący się w wielu warstwach. Zapewne jeden z najciekawszych filmów tej edycji przeglądu.

Warszawski Przegląd Filmów Górskich to także spotkania ze znanymi alpinistami. W tym roku o górach opowiadać będą m.in. Ola Dzik, zdobywczyni ośmiotysięcznika Gasherbrum II. O programie "Polski himalaizm zimowy 2010-2015" i wyprawie na Makalu opowie Artur Hajzer. Ryszard Pawłowski opowie o swojej długoletniej karierze alpinisty i zawodowego przewodnika wysokogórskiego. Wrażeniami z zakończonej spektakularnym sukcesem wyprawy na K2 i tajnikami filmowania gór podzieli się Darek Załuski.

Na pasjonujące filmy i opowieści z gór zapraszamy między 8 a 11 grudnia do Kinoteki!

Czwartek 8.XII

Godz. 18.00

Godz. 20.00

Piątek 9.XII

Godz. 18.00

Godz. 20.00

Sobota 10.XII

Godz. 14.00

Godz. 16.00

Godz. 18.30

Godz. 20.15

Niedziela 11.XII

Godz. 14.00

Godz. 16.00

Godz. 18.30

Godz. 20.00

Wtorek 13.XII i piątek 16.XII, godz. 20.30

Powiązane artykuły