Log in
    

Pierwsze polskie wejście na Świętą Górę Boga Hanumana

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Góra świętej małpy zdobyta. Jan Lenczowski zdobył szczyt Hanuman Tibba (5932m.n.p.m.).

 

 

 

 

Szczyt przez dwa tygodnie oblegała polska wyprawa. Pierwszy atak przeprowadzili Krzysztof Janik i Jan Lenczowski, ale dotarli jedynie na wysokość 5500m.n.p.m. Ze względu na trudny teren zdecydowali sie na odwrót z południowej ściany góry. Tydzień później Jan Lenczowski powrócił pod górę i zaatakował samotnie, w stylu alpejskim. W rekordowym czasie 3 dni zdobył szczyt grania wschodnia (nowy wariant).

Było to pierwsze polskie wejście i pierwsze wejście na szczyt w 2010 roku. Lenczowski wchodził w trudnych warunkach, świeży opad śniegu monsunowego utrudniał marsz, a gęsta mgła potęgowała ryzyko spadnięcia z nawisem śnieżnym. Droga na szczyt wiodła przez przelecz Tentu, możliwa do sforsowania jedynie nad ranem, gdy źlebem nie lecą kamienie i lawiny, następnie należało obejść gore lodowcem od południa, jest to teren odcięty od świata, nie działają telefony. W razie załamania pogody nie ma możliwości bezpiecznego powrotu do cywilizacji.

Zdobycie góry w trzy dni jest dużym sukcesem, wyprawy komercyjne zdobywają szczyt w czasie około 2 tygodni

Jan Lenczowski, 33 lata. Latynoamerykanista z wykształcenia. Alpinista, podróżnik, sportowiec. Wspinał się w Pamirze (Pik Lenina 7134 mnpm), Himalajach (Skhiti Dhar 5230 mnpm), Andach (Pico Presidente 5800 mnpm), Alpach, a także w górach Albanii, Islandii, Wenezueli, Rumunii, Bułgarii i w Tatrach. Pomysłodawca i kierownik wyprawy na Nanda Devi East z okazji 70-lecia polskiego himalaizmu (www.nandadevi.pl). Dokonał pierwszego polskiego przejścia Kamczatki zimą. Czynnie uprawia sporty: bieganie, wspinaczka, pływanie, narty

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież