Śmiałe plany na Lhotse

LhotseminiW 2004 zostali nazwani „Piratami z K2”- grupa Hiszpanów, która jako pierwsza powtórzyła mityczną „Magiczną Linię”. Zdobywca szczytu Jordi CorominasJordi Tosas wracają by zmierzyć się z kolejnym wielkim wyzwaniem w Himalajach: nowym wariantem drogi na południowej ścianie Lhotse. Dodatkowo w czysto alpejskim stylu.

Nawet lokalne media nie opublikowały planów zespołu. Po krótkiej rozmowie Tosas zgodził się zdradzić  ilka szczegółów w któtkim wywiadzie dla ExplorersWeb:

ExplorersWeb: Jak to jest, że wybieracie się na jedna z najciekawszych wspinaczek sezonu i nikomu nic nie mówicie?

J. Tosas: Cóż, nie myśleliśmy nad tym. Nie trzymamy tego w sekrecie ale też nie robimy z tego medialnego szumu. Zazwyczaj wspinamy się właśnie w ten sposób- z małym budżetem i bez medialnej presji.

Ew: W takim razie jeśli to nie sekret, to jaki jest plan?

J. Tosas: Plan jest prosty, ale zrealizowanie go nie będzie już takie łatwe. Chcemy zdobyć południową ścianę Lhotse idąc nowym wariantem. Chcemy chwilę podążać drogą rosyjską, później otworzyć nowe sekcje i skończyć droga Kukuczki. Oczywiście wszystko zależy od warunków. Sprawdzałem tą drogę kilka lat temu, ale obawiam się, że mogło się tam trochę pozmieniać. Spodziewam się bardziej skalnych sekcji.

Ew: Wejście będzie w stylu alpejskim?

J. Tosas: Absolutnie! Tak właśnie lubimy się wspinać. Ponadto nie mamy pieniędzy, ludzi i czasu by zakładać poręczówki i kolejne obozy.

Ew: Gdzie planujecie się aklimatyzować przed atakiem na Lhotse?

J. Tosas: To dobre pytanie. Najpierw wejdziemy na sześciotysięcznik obok Ama Dablam, ale chcemy osiągnąć większą wysokość przed atakiem na Lhotse. Mamy też zezwolenie na lodospad Everest Khumbu ponieważ możemy schodzić z Lhotse normalną drogą. Byłoby świetnie, jeśli moglibyśmy aklimatyzować się na drodze Everest- Lhotse powyżej C3 i może nawet spróbować jednodniowej wspinaczki na Południową Przełęcz. Ta droga byłaby dobra dla naszych późniejszych zamierzeń.

Musimy jednak najpierw sprawdzić drogę. Byłoby dobrze gdybyśmy mieli jakiś inny zespół do obserwacji. Moglibyśmy wymieniać się informacjami i próbować współpracować, by osiągnąć jakąś większą wysokość.

Ew: Będziecie wy, „dwaj Jordis”, wspinać się samemu?

J. Tosas: Jest też trzeci członek zespołu, Israel Blanco. Jest młodym wspinaczem zimowym, mocnym i doświadczonym, ale jest to też jego pierwsza wyprawa w Himalaje. Będzie się z nami aklimatyzował by zobaczyć co i jak. Wtedy zdecydujemy czy dołączy do nas w ataku na Lhotse.

 

Południowa ściana Lhotse

Południowa ściana Lhotse (ze zb. Jordi Tosas)

 

Południowa ściana Lhotse wznosi się 3,2 km na przestrzeni jedynie 2,24 km tworząc najbardziej stromą ścianę tej wielkości na świecie. Tomo Casen twierdził, że zdobył ją solo w 1986. Andrej Stremfejl i Pavel Podogornik i Nejc Zaplotnik ze Słowenii osiągnęli 8,250 metrów w śmiałej próbie w 1981 r.

Zdobywca Korony Himalajow, Jerzy Kukuczka zginął na tej ścianie podczas wspinaczki z Ryszardem Pawłowskim w 1989 roku.

Jedynego kompletnego i pewnego wejścia południową ścianą dokonał zespół rosyjski w 1990 r.- wspinacze używali jednak dodatkowego tlenu.

Japoński himalaista Osamu Tanabe przeszedł ścianę zimą 2007 roku, lecz zatrzymał się na grani szczytowej, przed osiągnięciem najwyższego punktu.

W 2004 roku obchodzono pięćdziesiątą rocznicę pierwszego wejścia na K2. Gdy setki himalaistów oblegało drogę Abruzziego zespół kierowany przez Oscara Cadiacha wszedł na jedną z najbardziej wymagających dróg: „Magic Line” z jednym tylko przejściem. Byli inni i mieli piracką flagę oznaczającą ich obóz. W sezonie pełnym kontrowersji i walk pomiędzy zespołami ich raporty były prawdziwe, ekscytujące i skupione na wspinaczce którą kochali. Zdobycie przez Jordiego Corominaca szczytu stało się prawdziwym thrillerem, kiedy przeszedł poza punkt bez odwrotu z możliwością zdobycia szczytu lub śmierci. Dokonał tego i przeżył wspinaczkę przez 48 godzin non stop. Zespół stracił wtedy również jednego członka, Manela de la Mate, który umarł na rękach Oscara.

 

Piraci z K2

Piraci z K2. Od lewej: Oscar Cadiach, Agustin Giró, Manel de la Matta, Jordi Tosas i Jordi Coromminas.

 

Jordi Corominas jest jednym z najbardziej poważanych wspinaczy w Hiszpanii. Przewodnik i instruktor wspinaczki unika sławy i mediów. Po śmierci Manela jest szefem grupy młodych alpinistów hiszpańskich.

 

Jordi Corominas

Jordi Corominas (ze zb. Jordi Tosas)

 

Jordi Tosas jest jego partnerem z pracy i częstym kolegą od liny. Wspinali się w Alpach, Andach od lat, ale mało wiadomo o ich sukcesach.

 

Jordi Tosos

Jordi Tosas (ze zb. Jordi Tosas)

 

Źródło: ExplorersWeb

Powiązane artykuły