Puchar Świata w Skialpiniźmie

Otwarcie sezonu odbyło się w 18 i 19 stycznia br. w szwajcarskim Verbier. Pierwsze zawody Pucharu Świata Scarpa ISMF 2014 wygrał Hiszpan Kilian Jornet Burgada, a wśród Pań najlepsza była Francuzka Laetitia Roux. Marka Polartec® jest jednym ze sponsorów tegorocznej serii Pucharu Świata w Skialpiniźmie.

Zwycięzcy na mecie

W zawodach w Verbier wystartowali zawodnicy z 15 krajów, mieli do pokonania trasę o długości 13,7 km oraz 1 7000 m przewyższenia w tym cztery podejścia i zjazdy oraz trzy wyjścia w rakach. Kilian od początku uplasował się na czołowej pozycji i nie dał szans rywalom. Zameldował się na mecie z czasem 1:32"15". Drugie miejsce zajął Włoch Robert Antonioli, a na trzeciej pozycji uplasował się Francuz William Bon Mardion. W rywalizacji pań, również Laetitia Roux nie miała sobie równych i wygrała zawody z czasem 1:52"43". Druga była Szwajcarka Maude Mathys, a trzecia Francuzka Axelle Mollaret. Najlepsza z Polek, Anna Figura zajęła 16. miejsce.

Drugiego dnia zawodów odbył się Vertical czyli tylko podejście na fokach bez zjazdu. Finał był niezwykle emocjonujący - Kilian Jornet Burgada oraz Matheo Jacquemoud wpadli na metę jednocześnie. Jednak sędziowie zdecydowali przyznać karę Kilianowi za brak nart na nogach i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Zwycięzcą został Francuz Matheo Jacquemoud (00:39:21), a drugi był Damiano Lenzi. Wśród kobiet znów triumfowała Laetitia Roux (00:45:38), przed Maude Mathys (00:46:26) oraz Victorią Kreuzer (00:47:44).

Kolejne zawody Pucharu Świata w Skialpiniźmie odbędą się już w najbliższy weekend,
25 i 26 stycznia we francuskim Courchevel. Następnie zawodnicy będą się ścigać we Włoszech w Val Comelico (31 stycznia - 1 lutego), później w Szwajcarii w Les Diablarets (1-2 Marca). Finał serii odbędzie
się w Norweskim Tromso 12 i 13 Kwietnia.

Marka Polartec® przy współpracy z marką Montura stworzyła linię technologicznie zaawansowanej odzieży przeznaczonej do skialpinizmu. Zawodnicy będą mogli jej używać w kolejnym sezonie Pucharu Świata w 2015 roku.