Recenzja książki „Sztuka zimowej wędrówki, czyli jak przemieszczać się na nartach i biwakować w śniegu”

Książka „Sztuka zimowej wędrówki, czyli jak przemieszczać się na nartach i biwakować w śniegu” autorstwa Allena O'Bannona z ilustracjami Mike'a Clellanda jest kolejną górską propozycją wydawnictwa Sklep Podróżnika (Z tej samej serii „Sztuka pokonywania lodowców i ratowania ze szczelin”), przeznaczoną głównie dla fanów wielodniowych wyryp narciarskich. Nie znaczy to jednak, że nie będzie przydatna dla innych fanatyków zimy.

Sztuka zimowej wędrówki, czyli jak przemieszczać się na nartach i biwakować w śniegu

Jak opisuje wydawca:
„Autorzy dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem zdobytym podczas wędrówek narciarskich i zimowych biwaków. Poradnik pomaga dobrać odpowiedni sprzęt, unikać zagrożeń stwarzanych przez lawiny i ekstremalnie niskie temperatury, budować schrony śnieżne, a także dobrze się bawić. Liczne zabawne rysunki Mike'a Clellanda są integralną częścią książki i świetnie obrazują opisywane zagadnienia. Książka ta uczy też wielu nowych sztuczek, niektóre mogą się przydać, niektóre nie – ale wszystkie warto wypróbować, by wyrobić sobie zdanie na ich temat.”

alt

Fot. www.podroznik.com.pl

Szybki rzut oka na poszczególne rozdziały:

Dla kogo?

Autorzy podkreślają, że książka jest podręcznikiem pozatrasowej turystyki narciarskiej-sportu niebezpiecznego z natury. Nie należy polegać wyłącznie na informacjach zebranych w niniejszej książce. Żadna, nawet doskonała pozycja książkowa, nie zastąpi szkolenia w terenie, przekazanego przez profesjonalnego instruktora (odnosi się to zwłaszcza do wiedzy o lawinach!).

Jeśli jesteście narciarzami pozatrasowymi z zamiłowaniem do jedno, a zwłaszcza wielodniowych wycieczek narciarskich, wtedy pozycja duetu O'Bannon&Clelland jest dla was obowiązkowa. Takiej ilości różnorodnych patentów zebranych na 120 stronach, prawdopodobnie nigdzie nie znajdziecie.

Sztuka zimowej wędrówki, czyli jak przemieszczać się na nartach i biwakować w śniegu

Fot. www.podroznik.com.pl

Na miłośnikach dwóch desek nie kończy się grupa docelowa odbiorców tej książki. Spokojnie na listę możemy wrzucić zimowych fanów turystyki pieszej, dla których po pominięciu fragmentów związanych z nartami, zostaje i tak pokaźna lista materiału.

Co do wspinaczy zimowych i alpinistów, to „Sztuka zimowej wędrówki...” będzie również kompedium wiedzy w pigułce. Podejście na nartach, jest zdecydowanie najwygodniejszym sposobem na dostanie się pod ścianę (szczerze polecam). Umiejętność wygodnego biwakowania zimą może stać się cennym dodatkiem do naszej działalności górskiej.

Rozdziały

Bezpieczeństwo w turystyce narciarskiej

„Osobiście nie przeżyłbym, gdyby mój narciarski sezon skróciła mi śmierć” Allen O'Bannon

Autorzy wymieniają rodzaje niebezpieczeństw, od ślepoty śnieżnej, po lawiny. A także sposoby na ich uniknięcie. Oczywiście nic nie zastąpi wyszkolenia (zwłaszcza lawinowe), doświadczenia i tej szary masy między uszami.

Sprzęt

Omówienie sprzętu narciarskiego, biwakowego. Czyli wszystkiego tego co możemy/powinniśmy mieć w górach. Rzeczy typu deska do prasowania nie znajdziecie w tej książce.

Jazda w terenie

Generalnie przegląd dużej ilości patentów na to jak sprawnie przemieszczać się zimą na nartach. Polecam!

Biwakowanie wśród śniegów

Naprawdę duża ilość sposobów na ułatwienie sobie życia podczas zimowych biwaków.

Schrony śnieżne

Sposoby na wybudowanie różnorakich schronów zimowych. Od jam śnieżnych, po wypasione Igla z „dobudowanymi” kuchniami :D

Minimalne oddziaływanie na środowisko – Etyka turysty w pigułce

Krótkie omówienie jak oddziaływać minimalnie na środowisko górskie.

Jazda wiosną i inne wyzwania

Parę refleksji na temat specyfiki jazdy na nartach wiosną.

Można by wymieniać jeszcze rzeczy, które moglibyście wyczytać w książce. Prawdopodobnie i tak pierwszą rzeczą, którą sprawdzicie po otworzeniu, będzie rozdział poświęcony budowie Igloo. Pozostaje tylko wierzyć w przepowiednie, że w tym roku czeka nas zima stulecia i materiału szkoleniowego do budowy Igloo nie zabraknie. Ja już czekam na zimę, duuży opad śniegu i miejsce gdzie będzie można postawić Quinzhee.

Damian Granowski

Tytuł oryginału: Allen and Mike’s Really Cool Backcountry Ski Book, Revised and Even Better!

przekład z języka angielskiego: Marta Starosolska

liczba stron: 128

format: 152 x 228 mm

oprawa miękka

wydanie 1, 2010 r.

Inne książki z wydawnictwa Sklep Podróżnika

Recenzja "Sztuki pokonywania lodowców"

Recenzja "Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie Pit Schubert"

Powiązane artykuły