Log in
    

Wielki powrót przewodnika WHP + krótka rozmowa z wydawnictwem SP

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzięki wydawnictwu Sklep Podróżnika, mamy przyjemnosć napisać o wznowieniu wydawania przewodnika Witolda Henryka Paryskiego po Tatrach Wysokich. Z tej okazji postanowiliśmy zadać parę pytań na temat dodruku. Zapraszamy na krótką rozmowę z Ewa Pietraszek z wydawnictwa SP.

Damian Granowski: Gratuluję wznowienia przewodnika WHP po Tatrach Wysokich. Można powiedzieć, że ta seria jest ponadczasowa i od lat środowisko czekało na wznowienie. Czy mieliście sporo trudności z wydaniem reprintu?

Ewa Pietraszek: Dziękujemy, jesteśmy bardzo dumni, że nakładem Wydawnictwa Sklepu Podróżnika ukazała się tak ważna dla taterników pozycja. Nie napotkaliśmy wielu trudności, z wyjątkiem czasu – aby uzyskać prawa do reprintu od Fundacji im. Zofii i Witolda Paryskich, musieliśmy czekać, aż dojdzie do uregulowania sytuacji prawnej spuścizny Witolda H. Paryskiego.

Na razie dostępne są pierwsze dwa tomy Przewodnika. Z jaką częstotliwością planujecie wydawać kolejne tomy?

Już w październiku ukażą się dwie kolejne części i na razie planujemy publikację w takim właśnie rytmie.

Jaki jest nakład pierwszych dwóch tomów?

Niewielki! Pierwszy nakład to 200 egzemplarzy. Z pewnością niektóre z części okażą się bardziej poszukiwane, wówczas będziemy je dodrukowywać.

Wydajecie reprint przewodnika. Czy wprowadzaliście - lub zamierzacie - jakieś drobne zmiany w przewodnikach?

Zdecydowaliśmy się na klasyczny reprint, ponieważ nie śmielibyśmy poprawiać Mistrza, jakim był dla nas Witold H. Paryski, stąd jedyną zmianą jest okładka.

Czy w niedalekiej przyszłości macie jeszcze plany wydawnicze "tatrzańskie"?

Tak – wyczerpał się nakład przewodnika „Narciarstwo wysokogórskie w polskich Tatrach Wysokich”, prace nad drugim wydaniem trwają, mamy nadzieję, że zdążymy na najbliższy sezon.

W planach mamy także inne pozycje dotyczące historii polskiego wspinania, nie tatrzańskie, ale klasyczne dla miłośników literatury górskiej. Jeszcze w październiku ukaże się „Biała Góra” Adama Skoczylasa o pierwszej udanej wyprawie na Dhaulagiri, a zaraz potem „Wyżej niż kondory” Wiktora Ostrowskiego, która opowiada o polskich, jeszcze przedwojennych zmaganiach w Andach.


Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki od pokoleń stanowi lekturę obowiązkową miłośników Tatr, turystów i wspinaczy. Szczegółowy opis poszczególnych partii tych gór – dolin, przełęczy i szczytów – uzupełniają dane historyczne, ryciny, mapki, klasyfikacje dróg górskich i orientacyjne czasy przejścia. W terenie wysokogórskim znajdziemy wszystkie drogi – tak turystyczne, jak i taternickie – znane w czasie powstawania przewodnika.

Obecne wydanie to reprint przewodnika, który ukazywał się od 1958 do 1981 roku.

Przewodnik podzielony jest na 25 części.

Cz.1. Liliowe – Mały Kościelec
Cz.2. Zawrat – Żółta Turnia
Cz.3. Granacka Przełęcz – Wołoszyn
Cz.4. Walentkowa Przełęcz – Przełączka pod Zadnim Mnichem,
Cz.5. Cubrynka – Skrajna Baszta
Cz.6. Cubryna – Żabia Turnia Mięguszowiecka
Cz.7. Żabia Przełęcz Wyżnia – Żabia Czuba
Cz.8. Młynicka Przełęcz – Krywań
Cz.9. Waga – Szarpane Turnie
Cz.10. Rumanowa Przełęcz – Wschodnie Żelazne Wrota
Cz.11. Wschodni Szczyt Żelaznych Wrót – Batyżowieckie Czuby
Cz.12. Wschodnia Batyżowiecka Przełęcz – Litworowa Przełęcz
Cz.13. Litworowy Szczyt – Staroleśna Szczerbina
Cz.14. Warzęchowe Turnie – Zawracik Rówienkowy
Cz.15. Mały Jaworowy Szczyt – Szeroka Jaworzyńska
Cz.16. Rozdziele – Czerwona Ławka
Cz.17. Spąga – Rywociny, Warszawa
Cz.18. Lodowa Przełęcz – Lodowy Zwornik
Cz.19. Kapałkowa Grań – Śnieżna Przełęcz
Cz.20. Baranie Rogi – Durny Szczyt
Cz.21. Klimkowa Przełęcz – Łomnicka Grań
Cz.22. Wyżnia Miedziana Przełączka – Mała Rakuska Czubka
Cz.23. Przełęcz Stolarczyka – Modra Ławka
Cz.24. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą
Cz.25. Skorowidz nazwisk

Zakres przewodnika WHP

Komentarze   

+1 #3 Janek 2014-09-23 20:25
Cześć. Zamieściłeś kilka moich uwag, więc wiem, że Twoje zapewnienia nie są czcze :). Że posłodzę, podoba mi się, że uważasz merytoryczne uwagi za pomocne, a nie za przypierdalanie się. Co do meritum - chodziło mi o miejsce w sieci, które po wybraniu numeru WHP/WC, albo nazwy góry, czy inaczej, wyświetli komplet uzupełniających informacji zamieszczonych przez internautów a uzupełniających /korygujacych informacje zamieszczone w WHP czy WC. Inna sprawa że zmniejszy to ilość zabawnych opowieści o zdziwkach na "dogodnych" wg Mistrza zejściach czy łatwych wycofach, co się okazują jednak niewykonalne jak również nie pozwolą zaliczyć sobie Kutty na Batyżu jako pierwszej szóstki :))).
Cytować
+2 #2 Damian Granowski 2014-09-23 17:35
Cześć Janek. Rada cenna. Ja z mojej strony użyję małej autoreklamy.
Budując bazę topo na dt, (http://www.drytooling.com.pl/baza/topo/tatry), chcieliśmy zachęcić innych wspinaczy to zgłaszania uwag i publikowania informacji topo o przejściach. Więc jeśli Janek, lub ktokolwiek inny widzicie rozbieżności to możecie skomentować daną drogę, górę itp. Jeśli nie będzie tego w bazie, to zawsze możecie napisać na adres redakcji uwagi, a ja już zamieszczę je online."
Pozdrawiam serdecznie
Damian
Po
Cytować
+2 #1 Janek 2014-09-23 14:24
Przy całym absolutnie czołobitnym stosunku do Mistrza i Dzieła aktualność i precyzja przewodnika WHP jest, jaka jest. Każdy, kto z dzieła więcej niż parę razy korzystał wie, że zasada ograniczonego zaufania, szczególnie na tatrzańskich zadupiach, jest więcej niż wskazana. Może wartałoby zrobić przy okazji reprintu serwis internetowy zbierający uwagi i komentarze do poszczególnych dróg czy miejsc ? To pozwoli przewodnikowi żyć w plecakach, a nie kurzyć się na półkach. Oczywiście gro tej roboty odwalił nieodżałowany Włodek ale pole do popisu dla turystów i taterników jest wciąż ogromne..
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież