UP Aoraki DSCC New Zealand Expedition 2011

Michał Apollo i Marek Żołądek 1 lutego wyruszają w Alpy Południowe, aby zdobyć najwyższy szczyt Nowej Zelandii – Mount Cook 3764 m n.p.m. Głównym celem wyjazdu jest Nowa Zelandia, ekipa odwiedzi również Tokio, Singapur i malezyjski stan Johor.

O wyprawie:

Południowe Alpy są względnie młodym pasmem górskim ciągnącym się z północy na południe na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii. Mount Cook jest najwyższym punktem łańcucha, ma wysokość 3764 m n.p.m. i łatwo go odróżnić od jego sąsiadów. Jest widzialny z obydwu brzegów morza na Wyspie Południowej. Góra, nazwana przez europejskich osadników imieniem osiemnastowiecznego brytyjskiego żeglarza, kapitana Jamesa Cooka, miała już wcześniej bardzo trafną nazwę Aoraki, co dla plemion Maori oznaczało „wiercący chmury”.

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. Tradycyjna maoryska nazwa państwa, Aotearoa, jest najczęściej tłumaczona jako Kraj długiej białej chmury. Powierzchnia wysp jest mocno zróżnicowana. Na Wyspie Północnej istnieje szereg pasm górskich ciągnących się równolegle do równin u wybrzeży. W centralnej części wyspy mieści się kilka stożków wulkanicznych                    (3 czynne), gejzery i wiele gorących źródeł. Na Wyspie Południowej znajdują się Alpy Południowe, z najwyższym szczytem – Górą Cooka i największym lodowcem Tasmana o długości ok. 29 km.

Termin: 1 luty – 3 marzec 2011

Cel wyprawy


The Clit Route, TD, 5, V, 2100 m

   


Droga wprost o długości 2100 m, autorstwa J. Glasgow’a i P. Gough’a z 1970r. Jest to trudne wspinanie w lodzie i techniczne w serakach w połowie wysokości ściany. Miała tylko kilka powtórzeń i jest poważnym przedsięwzięciem.

Chociaż wedle międzynarodowych standardów góra jest niska, a granica wiecznego śniegu przebiega również nisko Mt. Cook może być przyrównywany do kolosów himalajskich pod względem specyfiki ścian oraz ich znaczenia [Guy Cotter].


Lodowce Górskie Świata

Komercjalizacja i Zmiany Antropogeniczne Gór Wysokich

Badania prowadzone uprzednio na sześciu kontynentach m. in. w Himalajach, Andach, Alpach, Kaukazie, Górach Skalistych oraz górach Alaski, Afryki i Australii.

[opieka merytoryczna prof. Jan Lach, prof. Roman Malarz].

Uczestnicy wyprawy:

Michał Apollo 

Micha___Apollo

Absolwent geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członek Koła Naukowego Geografów, Klubu Wysokogórskiego Warszawa oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Organizator i uczestnik wyjazdów w różne rejony świata, wliczając Himalaje, Andy, góry Alaski, Afryki, Europy, Kaukazu, Australii oraz Góry Skaliste. Zapalony podróżnik, pasjonat fotografii, autor licznych artykułów i prelekcji. Na wyjazdach prócz wspinaczki zajmuje się badaniami z dziedziny ochrony środowiska. Zdobywca dziewiczego szczytu Himalajach – Masala Peak 5650 m n.p.m., – za który został nominowany do prestiżowej nagrody środowiska wspinaczkowego "Jedynka".

 

Marek___o____dek

Marek Żołądek

Absolwent geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa, Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Koła Naukowego Geografów. Uczestnik oraz współorganizator wypraw wspinaczkowo – naukowych na 6 kontynentach m. in. w Himalaje, Andy, góry Alaski, Afryki, Europy, Kaukazu, Góry Skaliste, Ziemię Ognistą oraz Australię. Zajmuję się profesjonalnie wspinaczką wysokogórską. Zdobywca dziewiczego szczytu w Himalajach – Masala Peak 5650 m n.p.m., – za który został nominowany do prestiżowej nagrody środowiska wspinaczkowego "Jedynka". Inne pasje to rower oraz snowboard. Autor licznych prelekcji oraz artykułów o tematyce podróżniczo – górskiej.

Uczestnicy są w grupie testowej namiotów Marabut, teamie Tatra Trade Zakopane oraz ekspertami sprzętowymi portalu ceneria.pl.

Patronat honorowy:

www.wsp.krakow.pl_slash_ptg  www.up.krakow.pl www.skng.up.krakow.pl  www.odkrywcy.com   www.kw.warszawa.pl

Partnerzy wyprawy:

www.danatravel.krakow.pl logo_fundacji

Patroni medialni:

www.up.krakow.pl_slash_konspekt  www.tygodnikpodhalanski.pl   www.goryonline.com.pl  www.kw.warszawa.pl  www.dziennik.krakow.pl    www.aktywni.pl  logo_onet.pl   extremium_logo  button_niebieski         

Sponsorzy główni:

 www.zorza_krosno.pl  www.cleanwindows.pl   www.kantor_krosno.pl  www.green.shop.pl    www.up.krakow.pl  www.dscc.com.pl                 

Sponsorzy wspomagający:

 www.niedzwiedz.iap.pl  duo_data.pl   www.ap.krakow.pl_slash_doktoranci    www.ap.krakow.pl_slash_samorzad  www.bzyk_extreme.netidea.pl     www.moszczenica.iap.pl                

Wsparcie sprzętowe:

  www.namioty.pl   www.Salewa.pl  www.tatratrade.pl

Powiązane artykuły

Kokshal Too Expedition 2010

UP El Carnicero DSCC Expedition 2010