Log in
    

Grań Kościelców III

Grań Kościelców III (WHP 106) jest ciekawą kursową granią na Hali Gąsienicowej. Jej wspinaczkowa część zaczyna się na Mylnej przełęczy, a kończy na szczycie Kościelca. Grań można przechodzić w obie strony. Z racji swojej popularności jest bardzo oblegana przez początkujących adeptów wspinania i przewodników z klientami.

Napisz komentarz (2 Komentarze)
Marek Krawczyk na kluczowym wyciągu Byczkowskiego

Kościelec / Droga Byczkowskiego V+

Droga Byczkowskiego V+ jest kursową drogą na zachodniej ścianie Kościelca. Ma naprawdę kilka atrakcyjnych wyciągów. Szczególnie ładny jest trawers na czwartym wyciągu. Na drodze znajdziemy kilka spitów, lecz należy uważać, bo zachodnia ściana Kościelca lubi być mokra po opadach, więc mogą zdarzać się miejsca wilgotne.

  • Damian Granowski
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Sobkowy Kopiniak / Chamonix za Jurgowem M5+

Chamonix za Jurgowem M5+ to (być może) nowa droga wytyczona na Sobkowym Kopiniaku w Dolinie Suchej Jaworowej. W lutym 2020 zawitaliśmy tam, aby zakosztować trochę alpinizmu, z daleka od schroniska. Za cel obraliśmy sobie potencjalnie nową linię na - bardzo rzadko - uczęszczanej ścianie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Żabi Mnich / Fantazja VII-

Fantazja VII- na Żabim Mnichu to pierwsza w Tatrach polskich droga, na której zastosowano spity. Droga, mimo że krótka, to warta jest zrobienia. Dzięki wymienionej asekuracji możliwe jest przejście drogi do samego wierzchołka, a następnie dostanie się w dół serią zjazdów i zrobienie innych propozycji.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Łomnica / Droga Birkenmajera (Wariant Motyki i Sawickiego V+)

Droga Motyki i Sawickiego V+, która oznaczona jest w przewodniku W.H. Paryskiego jako osobna pozycja o numerze 3184, jest wariantem legendarnej Drogi Birkenmajera na zachodniej ścianie Łomnicy. Wariant ten pokonuje dolne partie ściany Kominem Sawickiego. Twórcy tego wariantu, odrzucili tym samym jako pierwsi wizję Diretissimy Birkenmajerowskiej. Jest to również praktyczny sposób dotarcia na charakterystyczny taras pod Żółtymi Plamami, na co zwrócił uwagę Birkenmajer w swoim opowiadaniu „Szklana Góra”. Wybierając się na tę drogę należy pamiętać, że ”oryginalna” wycena V+ straciła na aktualności i gros wspinaczy podwyższa wycenę słynnej ścianki Kupczyka.

  • Dawid Byledbał i Krystian Loret
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Kieżmarski Szczyt / Oda do Radości (Oda na Radost) VII+

Oda na Radost VII+ to nowa droga z 2018 roku, praktycznie w pełni obita, ale raczej S2 niż S1, więc ze sprzętu można wziąć tylko ekspresy i kilka friendów (np. od małego niebieskiego do zielonego). Wszystkie stanowiska posiadają 2 spity i kolucha zjazdowe.

  • Angelika Konecka i Bartosz Pawłowicz
Napisz komentarz (0 Komentarzy)