
Polski Himalaizm Sportowy (PHS) - rekrutacja
Rusza następca Polskiego Himalaizmu Zimowego . Tym razem zainteresowania będą bardziej wspinaczkowe. Wszyscy chętni niech zgłaszają się :)
- Wadim Jabłoński
Rusza następca Polskiego Himalaizmu Zimowego . Tym razem zainteresowania będą bardziej wspinaczkowe. Wszyscy chętni niech zgłaszają się :)
Tegoroczny obóz Grupy Młodzieżowej PZA w Morskim Oku przeszedł do historii jako jedno z najbardziej udanych jakościowo spotkań polskich wspinaczy zimowych. Świadczy o tym nie tylko bogata lista 70-ciu przejść, z których ponad ⅓ pokonanych dróg to propozycje spod znaku M7 i więcej. Świadczy o tym chęć do pokonywania własnych barier, sięgania po więcej i po to co niekoniecznie znane i chodzone. Uczestnicy robili swoje górskie życiówki, niektórzy po raz pierwszy stosowali w praktyce hakówkę, a ponad 20 osób zaliczyło zimowe biwaki.
Maj był okresem, gdy miałem więcej wolnego, więc postanowiłem wkleić kilka ringów w takich miejscach jak Pochylec i Leśna Turnia. Powstały Skrzydła Nocy VI.1+, Depresja Pyszności V-, Ostry Cień Mgły VI+, a Wariat i Zakonnica doczekały się wymiany asekuracji.
W weekend 30.11-1.12 rozpoczęły się prace porządkowe na Kotle Kazalnicy. Inicjatywa prac została zapoczątkowana przez członków klubu SAKWA, a następnie poddana konsultacjom środowiskowym wśród części z aktywnie wspinających się osób posiadających najwięcej przejść na Kotle. W wyniku rzeczowej debaty podjęto decyzję o stworzeniu dwóch linii zjazdów - w lewej i prawej części Kotła.
Wielkie przygody miewają proste początki. Mirek Wiśniewski rozpoczął swoją odwożąc do domu Andrzeja Zawadę. Kilka miesięcy później prowadził samochód marki Jelcz po brzegi wypełniony sprzętem alpinistycznym i towarami na przemyt spod Kolumny Zygmunta aż do stóp najwyższych gór świata. Tak rozpoczęła się wielka przygoda Mirka Wiśniewskiego – lekarza i fotografa, której efektem jest dokumentacja narodowej wyprawy na Lhotse w 1974 roku, pierwszego zimowego zdobycia Mount Everest w 1980 roku oraz budowy stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie w 1977 roku. Czas aby to wyjątkowe archiwum ocalić od zapomnienia.
Wiosna w rozkwicie, chętniej więc myślimy przyszłości niż o przeszłości. Trudno z tym walczyć, zresztą nie ma powodu… Może poza jednym, najwyżej dwoma, które stanową dobrą inspirację, bez względu na porę roku. Na początek proponuję powrót do wydarzeń minionej zimy – kalendarzowej ;). Pewnie domyślacie się, że chodzi o narodową wyprawę na K2. Wprawdzie wiele już napisano, wielu też się wypowiadało… Ale to z GÓR dowiecie się, co na jej temat sądzi lider, Krzysztof Wielicki. Z kolei postacią mającą znaczący udział w powstaniu zaskakującego wątku wyprawy z pewnością jest Denis Urubko. Sprawił on, że emocje sięgnęły szczytu, załopotały na wietrze i szybko opadły w bezpieczne, nizinne rejony. Czy rzeczywiście wszystko wróciło do normy? Odpowiedź znajdziecie w wywiadzie z Denisem, o ile zdołacie rozszyfrować meandry wschodniej duszy ;).
Newsy - Teksty - Wyprawy - Imprezy - Outdoor - Wydarzenia - Ogłoszenia - Drytooling - Lodospady - Ludzie Gór - Góry - Skitury - Przewodnik taternicki - Warunki w Tatrach - Galeria - Filmy - Zwiastuny - Pogoda w górach - Kamery
Co to jest drytooling? - Miejsówki do DT - Skale wspinaczkowe - Slang wspinaczkowy - Cytaty - Cytaty (eng) - Linki - Partnerzy - Wyszukiwarka - Kanał RSS - Logowanie - Rejestracja