Log in
    

Andrzej Paczkowski - Góry Wartości Solidarność

Już za nieco ponad tydzień - 1 marca,  w ramach cyklu „Góry Wartości Solidarność” naszym gościem będzie Andrzej Paczkowski , alpinista, historyk i działacz opozycyjny. W  okresie największych polskich sukcesów górskich prezes Polskiego Związku Alpinizmu (7 kadencji).  W III RP członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, następnie przewodniczący Rady IPN.

andrzej paczkowski rozmowa

Na spotkaniu nasz gość opowie o funkcjonowaniu środowiska wspinaczkowego w realiach PRL, oraz zaangażowaniu wspinaczy w działania "opozycyjne". Dowiemy się jak wyglądały próby inwigilacji środowiska górskiego. Poruszymy także kwestie „Sprawy taterników” i „Raportu taterników”- dwóch najgłośniejszych i najbardziej spektakularnych akcji, w które opozycyjnie angażowali się Taternicy w latach 70’ i 80’tych.

Po rozmowie obejrzymy  „Art Of Freedom” -dokument przedstawiający historię polskiego himalaizmu, a także sukcesy, jakie odnosili jego przedstawiciele w latach 70. i 80. XX wieku.

Na to spotkanie nie robimy listy zapisów

Termin: 1 marca (wtorek)

Miejsce:  1Piętro, Centrum Myśli Jana Pawła II, ul Foksal 11

Godzina 18.30

Link do wydarzenia na fb.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Kinga Baranowska gościem outletu Salewa w Piasecznie

13 czerwca gościem outletu SALEWA w centrum Fashion House w podwarszawskim Piasecznie będzie niezwykła postać polskiej i międzynarodowej sceny wspinaczkowej. SALEWA zaprasza na spotkanie na wysokości z Kingą Baranowską!

 kinga baranowska kowalksi

Kinga Baranowska (fot. Marek Kowalski/marekkowalski.com)

Kinga Baranowska to pochodząca z nizinnych Kaszub pasjonatka najwyższych gór świata. Związana z górami już od czasów studenckich, od dwunastu lat konsekwentnie realizuje swój projekt Korona Himalajów, mający na celu skompletowanie wszystkich ośmiotysięczników. Na swoje konto zapisała już osiem z nich. Po to, co dla wielu niewyobrażalne i nieosiągalne Kinga sięga z mądrością i coraz większym doświadczeniem, co niezmiennie spotyka się z uznaniem międzynarodowego środowiska alpinistów. Już w sobotę 13 czerwca, laureatka licznych nagród i wyróżnień, w tym nagrody Ministra Sportu odwiedzi pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej outlet SALEWA, by spotkać się z pasjonatami gór i każdym, kogo ciekawi, jak wygląda życie powyżej 8000 m n.p.m. W planie jest m.in. pokaz zdjęć z wypraw Kingi, a na wszystkich klientów czekać będą promocje przygotowane przez sklep specjalnie na tę okazję. Serdecznie zapraszamy na inspirujące spotkanie z Koroną Himalajów w tle!


    Outlet SALEWA

    Fashion House Outlet Centre
    ul. Puławska 42E, Piaseczno

    Start: 12:00

Więcej o Kindze przeczytacie tutaj: Kinga Baranowska

  • Informacja prasowa
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Taternik zaprasza na spotkanie z PIOTREM SNOPCZYŃSKIM i otwarcie wystawy "Wyprawa narodowa na K2"

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Snopczyńskim – himalaistą, uczestnikiem ubiegłorocznej ekspedycji narodowej na K2 (8611 m), które odbędzie się 17 kwietnia (piątek) w Żaganiu. Zostanie również otwarta wystawa zdjęć Piotra z tej wyprawy.

Fot. Tomasz Pietrzyk

To kolejne wydarzenie organizowane w ramach „Spotkań z Podróżnikami i Ludźmi Gór”, na które zapraszają Speleoklub BOBRY Żagań, Centrum Kultury i Pałac Książęcy oraz „Taternik”.

Prelekcja rozpocznie się w żagańskim pałacu o godz. 18.30 (sala Inter), a po niej planowane jest otwarcie wystawy „K2 na fotografii Piotra Snopczyńskiego”. Wstęp wolny.

P. Snopczyński urodził się w 1950 r. Jest alpinistą, himalaistą, brał udział w wielu wyprawach na szczyty ośmiotysięczne, w tym w ekspedycjach Andrzeja Zawady. Mieszka w Świdnicy na Dolnym Śląsku, gdzie organizuje „Dni Gór”. W latach 1998-2002 był wiceprezesem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Latem 2014 r. wziął udział w narodowej wyprawie na K2, zorganizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu „Polskie Himalaje”.

Renata Wcisło

Taternik

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Kolosowe spotkania w Dworku: Kto był pierwszy na Mount Evereście?

Czy aby na pewno najwyższą górę świata jako pierwsi zdobyli Edmund Hillary i Tenzing Norgay? Na wierzchołku stanęli w roku 1953. To wiemy. Lecz co wydarzyło się na Evereście 29 lat wcześniej? Czy w 1924 roku George Mallory dotarł do szczytu?

O tej, jednej z najbardziej fascynujących kontrowersji w historii himalaizmu, dyskutować będą w Dworku Leszek Cichy oraz Piotr „Szalony” Korczak.

Pokażą też zdjęcia i filmy.

Zapraszamy!

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

ul. Papiernicza 2

11 kwietnia 2015 r., godz. 17.00

Wstęp wolny

Leszek Cichy, ur. 1951, uczestnik słynnej, kierowanej przez Andrzeja Zawadę, zimowej wyprawy na Mount Everest. 17 lutego 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego w historii wejścia na najwyższy szczyt Ziemi o tej porze roku. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi. Ma koncie pierwsze wejścia na Shisparé Sar w Karakorum oraz Gunnbjorns Fjeld, najwyższy szczyt Arktyki. Wytyczył też nowe drogi na Gaszerbrum II, zachodni wierzchołek Kanczendzongi i Aconcaguę. Czterokrotnie uczestniczył w wyprawach na K2, w tym w jednej zimowej. Członek Kapituły Kolosów.

Piotr „Szalony” Korczak, ur. 1961, wspinacz, taternik, jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy skałkowych lat 80. i 90. XX wieku oraz bardzo ważna postać środowiska wspinaczkowego, autor licznych publikacji na temat filozofii oraz historii wspinania. Pomysłodawca, współtwórca i redaktor magazynu „Brytan”. Bohater wielokrotnie nagradzanego filmu w reżyserii Marcina Koszałki – Deklaracja nieśmiertelności.

http://brytan.com.pl/dlaczego-wierze-mallory-i-irvine-everst-1924-roku/

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Spotkanie z Denisem Urubko na Kolosach

Jeden z najwybitniejszych współczesnych himalaistów będzie gościem 17. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Przez dwa dni (14 i 15 marca) nie zabraknie okazji do spotkania ze świeżo upieczonym posiadaczem obywatelstwa polskiego, posłuchania o jego legendarnych już przejściach w górach najwyższych i zdobycia książek „Skazany na góry” i „Czekan porucznika” z podpisem autora.

Denis Urubko, zdobywca Korony Himalajów bez użycia butli tlenowych, autor nowych dróg wspinaczkowych na Broad Peak, Manaslu, Czo Oju czy Lhotse, uczestnik zakończonych sukcesem zimowych wypraw na ośmiotysięczniki Makalu i Gasherbrum II, a od niedawna obywatel polski, to bez wątpienia jedna z najciekawszych osobowości współczesnego himalaizmu.

W dniach 14 i 15 marca będzie gościem 17. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni, czyli tzw. Kolosów (od nazwy przyznawanych w ich czasie nagród za dokonania eksploracyjne – przyp. autora).

Z wybitnym himalaistą będzie można spotkać się w sobotę, 14 marca, już w godz. 16:00 – 17:00 w specjalnej strefie marki The North Face, która wspiera jego wyprawy i jest też sponsorem głównym tegorocznych Spotkań. Będzie tam podpisywał swoje książki „Skazany na góry” i nowy zbiór autobiograficznych opowiadań pt. „Czekan porucznika”.

Tego samego dnia, o godzinie 19:50, w Hali Gdynia Arena opowie o swojej karierze, próbie wytyczenia nowej drogi na Manaslu oraz wyprawie zakończonej zdobyciem Kanczendzongi od północy. Wstęp na prezentację jest bezpłatny. Przez godzinę przed i godzinę po prezentacji będzie można zdobyć egzemplarze książek Denisa z podpisem autora na I piętrze Hali Gdynia Arena.

Na tych, którzy w sobotę nie zdołają dotrzeć na spotkanie czy prezentację, czeka jeszcze jedna okazja by zamienić kilka słów z Denisem. W niedzielę w godz. 11:00 - 12:00 znów będzie on gościem w strefie The North Face.

„Chociaż Kolosy to od początku wydarzenie, obejmujące swoim zakresem wszystkie formy działalności eksploracyjnej z himalaistami zawsze było nam po drodze. I nic dziwnego, bo od lat przecież Polacy odnoszą w tej dziedzinie ogromne sukcesy. Zresztą, by daleko nie szukać, członkami Kapituły Kolosów są Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Bardzo się cieszymy, że do polskiej szkoły himalaizmu dołączył w tym roku "nowy uczeń". O Denisie Urubko, od niedawna obywatelu polskim, głośno było na Kolosach już kilka lat temu, gdy naszym gościem był Simone Moro. Opowiadał wtedy o swoim pierwszym zimowym wejściu na Gaszerbruma II, którego dokonał przecież właśnie z Denisem oraz z Cory Richardsem. Teraz nasza publiczność pozna Denisa osobiście. Jego wysokogórska historia jest arcyciekawa i inspirująca, dlatego dobrze będzie jej posłuchać na żywo w Gdyni.” – mówi Piotr Tomza, rzecznik prasowy Kolosów.

Więcej informacji na temat Denisa Urubko znaleźć można na stronach:

http://www.thenorthface.eu/blog/eu/en/denis-urubko

http://urubko.blogspot.it

Informacje na temat 17. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów:

http://kolosy.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Spotkanie Gory Wartości 2.0 - Jerzy Natkański i Mariusz Grudzień

Już we wtorek 10.03.2015 o godz. 18.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Góry Wartości 2.0.

Tym razem na spotkaniu będziemy gościć dwóch prelegentów:  Jerzego Natkańskiego- himalaistę, zdobywcę Gasherbrum II i Broad Peak. Uczestnika wielu wypraw w góry wysokie m.in.  zimowej na Nanga Parbat, zimowej na Makalu i zimowej Netia-K2 w. Razem z Darkiem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m) w  Karakorum. Kierownika wypraw unifikacyjnychi PHZ PZA na Manaslu, Dhaulagiri i Broad Peak Middle (2014). Członka Klubu Wysokogórskiego W-wa. Ultramaratończyka. Oraz Mariusza Grudnia Starszego instruktora ratownictwa górskiego GOPR, ratownika medycznego, członka Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR. grotołaza, przewodnika górskiego. Brał udział wyprawie unifikacyjnej PHZ na Broad Peak Middle (2014), gdzie uczestniczył w akcji ratunkowej Tajwańskiego wspinacza na wysokości 7500m.

Na spotkaniu będziemy rozmawiać o pomocy w górach.

Termin: 10 marca 2015 roku (wtorek)
Godzina: 18.30
Miejsce: 1Piętro, Centrum Myśli Jana Pawła II
Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

Uwaga, ważna informacja:

W najbliższy czwartek,  5 marca , o godz. 13.00, na naszej stronie (link) pojawi się lista zapisów się na spotkanie:

-Pierwsze 120 osób w ciągu 48 h od zgłoszenia otrzyma mailowe potwierdzenie, będące jednocześnie wejściówką.

Relacja YT z ostatniego spotkania z Januszem Gołąbem na którym rozmawialiśmy o moralności w górach.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)