IV Dni Lawinowo - Skiturowe: 09-10 kwietnia 2016

Wiosną, w Dolinie Pięciu Stawów, odbędą się Dni Lawinowo-Skiturowe. Podczas wydarzenia można będzie skorzystać z darmowych szkoleń: lawinowych, skiturowych, turystyki zimowej, nawigacji i pierwszej pomocy w górach.

Fot. Jan Wierzejski

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Jak mądrze uprawiać turystykę górskę - relacja z WiterCamp 2016

Przez dwa weekendy 11-14 oraz 18-21 lutego 2016 r., w ramach największego szkoleniowego biwaku zimowego w Polsce ponad 240 wielbicieli górskiego żywiołu spotkało się na Turbaczu, by wziąć udział w zimowej szkole przetrwania.

Podczas obu turnusów uczestnicy spędzili po dwie mroźne noce w namiotach lub własnoręcznie wykopanych jamach śnieżnych. Pod opieką polskich alpinistów i ratowników GOPR szkolili się w zakresie zagrożeń lawinowych, awaryjnego obozowania w górach, specjalistycznego sprzętu, skitouringu oraz pomocy medycznej. Wieczorami znani himalaiści, m.in. Adam Bielecki i zdobywca Koron Himalajów i Karakorum Piotr Pustelnik dzielili się wspomnieniami i doświadczeniami ze swoich wysokogórskich wypraw.

wintercamp 2016

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Trytool 2016 – informacje praktyczne

 

Trytool 2016 już jutro! Poniżej kilka informacji praktycznych, które niewątpliwie ułatwią Wam orientację podczas jutrzejszej imprezy.

TryTool2016 WEB

PROGRAM

Startujemy już o 7:45! Wtedy rozpocznie się rejestracja zawodników w biurze imprezy. O 8:00 rozpocznie się rejestracja na warsztaty, natomiast o 9:00 wystartują dobrze Wam znane, trytoolowe atrakcje – tyrolka oraz wspinaczkowe ABC. Dokładny program imprezy poniżej:

DOJAZD

Skorzystajcie proszę z mapki sytuacyjnej (https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zxvL55KG8rVc.kfZt7D4ewLxo).

Ci z Was którzy przybędą na Trytool autobusem lub tramwajem, muszą dostać się na przystanek Kapelanka (zaplanowanie podróży umożliwi Wam portal http://krakow.jakdojade.pl). Stamtąd pójdziecie do końca ul. Twardowskiego, aż do charakterystycznej, asfaltowej pętli. Tam zobaczycie oznakowanie prowadzące do biura zawodów.

Zmotoryzowanym najlepiej będzie zaparkować na ul. Twardowskiego. Możecie też podjechać od strony ul. Pychowickiej i pozostawić samochód wzdłuż ul. Wyłom. Nie wjeżdżajcie proszę i nie parkujcie samochodów za znakami zakazów wjazdu – może się to skończyć mandatem od Straży Miejskiej, a także możecie w ten sposób zastawić przejazd dla samochodów technicznych imprezy.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ

Jeżeli będziecie chcieli skorzystać z sektora ABC – zabierzcie ze sobą w miarę dostępności:

 

  • Uprząż

  • Buty zimowe (najlepiej z możlwością zamontowania raków automatycznych)

  • Raki

  • Dziabki

  • Kask

  • Cienkie rękawiczki do wspinania

 

Jeżeli nie macie sprzętu – nie przejmujcie się, na miejscu jakoś Was ubierzemy i zaopatrzymy ￿.

BEZPIECZEŃSTWO

Trytool odbywa się na terenie Zakrzówka – nieczynnego kamieniołomu, gdzie litość skały dalece odbiega od tego, co znamy np. z dolinek podkrakowskich. Jeżeli nie będziecie się akurat wspinać / asekurować, nie podchodźcie bezpośrednio pod ściany, a zmagania zawodników obserwujcie z bezpiecznej odległości. Jeżeli będziecie musieli podejść bliżej ściany / osó wspinających się – bezwzględnie noście na głowie kask.

To tyle. W razie jakichkolwiek wątpliwości - obecni na miejscu organizatorzy chętnie odpowiedzą na Wasze pytania. Do zobaczenia jutro!

Tymczasem – kilka słów o sobotnich warsztatach i osobach prowadzących.

Już od 9 rano Jasiek Kuczera (Instruktor Wspinaczki Wysokogórskiej PZA, hardrock-wspinanie.pl, KW Kraków) zapozna Was ze sprzętem używanym podczas wspinaczki i turystyki zimowej (ABC zimowe – prezentacja sprzętu). Dowiecie się również w jaki sposób ten sprzęt wyskorzystywać – podczas warsztatu „Bezpieczne poruszanie się w terenie górskim zimą” Jasiek opowie o jego zastosowaniach, a także poruszaniu się z lotną i związaną z tym asekuracją. Cykl warsztatów Jaśka zwieńczy poradnik „Jak przygotować się do trudnej drogi zimowej” – tutaj usłyszymy o tym, co spakować ze sobą do plecaka (w tym na wypadek nieprzewidzianego noclegu gdzieś daleko od schroniska), w jaki sposób ocenić pogodę i warunki, oraz jakiego sprzętu asekuracyjnego być może przyjdzie nam użyć.

warsztaty trytool 

A tak było w zeszłym roku. Fot. Ola Tyrna

Kolejny blok warsztatów wspinaczkowych, w bliskiej kooperacji z Jaśkiem, poprowadzi Damian Granowski (drytooling.com.pl, KW Kraków). Najpierw Damian zaprezentuje, na czym w ogóle ten cały drytooling polega i jak to powinno wyglądać – w zakresie podstawowym (ABC wspinaczki zimą – pokaz praktyczny) oraz rozszerzonym (Drytooling – pokaz praktyczny). Jak przystało na jednego z najmocniejszych drytoolowców nad Wisłą, Damian podzieli się swoimi patentami na wysoką formę i żelazny biceps – także przy zastosowaniu specjalnie na tę okazję przygotowanego trenażera (Trening drytoolowy). Oprócz tego, do spółki z Jaśkiem Kuczerą, Damian pokaże nam podstawowe techniki sprzętowe mające zastosowanie we wspinaczce lodowej – wkręcanie śrub lodowych, wiercenie Abałakowów oraz poprawne wbijanie dziabek i raków.

Nie samym wspinaniem jednak człowiek żyje – dlatego też przygotowaliśmy dla Was porcję wiedzy, która przyda się również turystom „z buta”, skiturowcom, a nawet tym, którzy po górach chodzą wyłącznie latem. Tomek Pawłowski (instruktor sportu, ratownik górski, KW Kraków) opowie o zastosowaniu lawinowego ABC – będziecie mieć również okazję sprawdzić, jak działają detektory w praktyce. Ratownicy GOPR opowiedzą o tym, co powinna zawierać apteczka na wyjazd w góry oraz przeprowadzą warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, a Maciek Chmielecki (KW Kraków) podzieli się z Wami swoimi patentami na odżywianie w górach – dowiecie się na czym gotować, co gotować, co zabrać ze sobą w ścianę oraz jak uniknąć odwodnienia.

To chyba tyle – poniżej dokładny program imprezy. Do zobaczenia w sobotę!

program

Michał Kajtoch

Klub Wysokogórski Kraków

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

III Dni Lawinowo-Skiturowe - już jutro!

Już w sobotę spotykamy się na III Dniach Lawinowo - Skiturowych. To coroczne święto ludzi kochających góry i śnieg odbędzie się tradycyjnie w Dolinie Pięciu Stawów, w Tatrach Wysokich. 

Jak co roku program jest mocno edukacyjny. Aż sześć stacji lawinowych, w tym jedna nowa - rozwijająca tematy sprzętowe. Trzy stacje turystyki zimowej, dwie poświęcone skiturom i jedna nawigacji. Dodatkowo cieszące się w ubiegłym roku wielką popularnością całodzienne stanowiska edukacyjne naszych Partnerów: TOPR i TPN. 

Dla tych którzy będą chcieli sprawdzić swoje umiejętności poszukiwawcze przygotowaliśmy Wysokogórski Tor Przeszkód - stację weryfikacyjną łączącą sprawności lawinowe i szybkość poruszania się w terenie na górskim sprzęcie. Pokonanie go zajmie zaledwie kilka minut a będzie można to zrobić pieszo na nartach lub rakietach. Uczestnicy, a przede wszystkim zwycięzcy, zostaną nagrodzeni przez naszych sponsorów podczas losowania i rozdania nagród. Stacje szkoleniowe czynne będą w godzinach 09:00-14:00 i 16:00-18:00. W przerwie odbędzie poczęstunek dla wszystkich uczestników Dni, wspomniane losowanie i rozdanie nagród. Po południu w schronisku będzie można posłuchać ciekawych wykładów z teorii dotyczącej właściwego wyboru drogi w zagrożeniu lawinowym, o zimowej przyrodzie TPN czy narciarskich przygodach i optymalnym doborze sprzętu na zjazdy i podejścia.  

Niestety pięciostawiańskie schronisko nie zmieści na noc wszystkich uczestników Dni. A w niedzielę też będzie się dużo działo. Odbywać się będą testy sprzętu, czynne będzie Lawinowe centrum treningowe a Ci z Was, którzy skorzystali z możliwości wcześniejszych zapisów spędzą ten dzień pod hasłem wycieczek szkoleniowych.  

Liczymy w tym roku na sprzyjającą aurę, jak będzie ładna pogoda - będzie jeszcze fajniej!

Szczegółowy program: www.dnilawinowe.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Zapraszamy na Dni Lawinowo - Skiturowe

III edycja w nieco zmienionej formule odbędzie się w dniach 28-29 marca 2015.

Pierwszego dnia odbędą się tradycyjne już szkolenia, spotkania, wykłady, testy sprzętu. Tegoroczną nowością będzie „Wysokogórski Tor Przeszkód” (WTP), czyli stacja zestawiająca trzy tematy poruszane podczas szkoleń - lawiny, skitury i turystykę zimową. Tor, otwarty przez cały dzień, będzie dawał możliwość weryfikacji umiejętności a dodatkowo przyjemność rywalizacji. Zdobywcy najlepszych czasów w licznych kategoriach nagrodzeni będą wspaniałymi nagrodami.
Pokonać tor będzie można wielokrotnie - liczy się najlepszy czas!

Prezentacja plecaków ABS. Fot. Jan Wierzejski

Podczas drugiego dnia zaprosimy Wszystkich do udziału w całodziennych wycieczkach o różnym profilu lub do skorzystania z czterogodzinnych manewrów o tematyce lawinowej, turystyki zimowej, nawigacji. Odbędą się też testy sprzętu. Na zajęcia odbywające się drugiego będzie się można zapisać od 2 do 23 marca.

https://www.facebook.com/DniLawinowoSkiTourowe?ref=hl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

WinterCamp 2015 – zapisz się już dziś

VI edycja zimowego biwaku szkoleniowego WinterCamp odbędzie się w terminie 12 - 15 lutego 2015 roku przy schronisku na Turbaczu. Zgłoszenia będą przyjmowane do połowy stycznia, a liczba miejsc jest ograniczona. W trakcie imprezy odbędą się szkolenia, pokazy i prezentacje dotyczące bezpiecznego poruszania się zimą w górach. Gościem specjalnym będzie m.in. Ryszard Pawłowski – pięciokrotny zdobywca Mount Everest.

WinterCamp to impreza edukacyjna – system szkoleń i warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów ma na celu przekazanie uczestnikom biwaku wiedzy i umiejętności, które mają ułatwić, ale także zachęcić ich do aktywnej i rozsądnej turystyki zimowej. Jeśli chcesz wziąć udział w WinterCamp to wyślij swoją aplikację – formularz znajduje się tutaj: http://wintercamp.org.pl/?page_id=24. Zgłoszenie może wysłać każdy, kto chce się nauczyć czegoś nowego lub potrenować pod okiem specjalistów. Każdy uczestnik otrzyma specjalny pakiet powitalny.

Organizatorem biwaku jest Polish Outdoor Group (POG), organizacja non-profit zrzeszająca polskie firmy związane z szeroko pojętą turystyką górską. Głównym zadaniem POG jest działanie na rzecz promocji outdooru i aktywnego trybu życia. Podczas pięciu poprzednich edycji WinterCamp udało się przeszkolić ponad  500 osób.

Podczas WinterCamp Ratownicy GOPR i TOPR prowadzić będą terenowe szkolenia lawinowe i medyczne. Pod czujnym okiem specjalistów, entuzjaści zimowej turystyki zbudują największe pole biwakowe w Polsce. Uczestnicy w trakcie szkoleń dowiedzą się także jak zorganizować awaryjny nocleg w górach, nauczą się budowy jam śnieżnych, poruszania się na rakietach śnieżnych oraz podstaw terenoznawstwa zarówno w formie tradycyjnej (mapy), jak i nowoczesnej (GPS). Odbędzie się także  szkolenie skitourowe, natomiast specjaliści POG udzielą wskazówek dot. dobierania sprzętu i odzieży outdoorowej. Uczestnicy będą mieli okazję testować nowoczesny sprzęt i poznawać innowacyjne technologie outdoorowe w trakcie szkoleń i warsztatów. Wszystko to będzie możliwe dzięki naszym sponsorom i partnerom technicznym m.in.: Dare2b, Columbia, The North Face, Regatta, Woda Góry Las, VMG, ABS, Polartec, Hemiplanet, Brunton, Nordhorn, Petzl.

Wieczorami, w ciepłej sali schroniska, odbędą się fascynujące spotkania z Gośćmi specjalnymi, jednym z nich będzie uczestnik ponad stu wypraw górskich – Ryszard Pawłowski. W programie imprezy są także pokazy filmów górskich, gra terenowa z atrakcyjnymi nagrodami i ognisko. O ile pogoda okaże się łaskawa, powstanie również sztuczna ściana lodowa PETZL, na której każdy będzie mógł spróbować swoich sił, oczywiście przy asyście instruktora.

Czekamy na Was!

Więcej informacji na stronie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Ponad 1000. uczestników kursów lawinowych!

Zakończyła się 6. edycja szkoleń organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR.

W dniach 11 - 13 kwietnia w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej odbył się ostatni w tym sezonie kurs lawinowy Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. Było to 15. z kolei szkolenie tej zimy i 52. w ciągu ostatnich 6. lat, zorganizowane w ramach akcji promocji wiedzy na temat zagrożeń związanych z eksploracją gór w warunkach zimowych. W sumie od 2008 roku w kursach lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych odbywających się pod hasłem „Z myślą o bezpieczeństwie” wzięło udział już ponad 1000 osób.

Fot. Marcin Kęsek

„Z roku na rok widzimy coraz więcej turystów, którzy wychodząc zimą w góry zabierają ze sobą sprzęt lawinowy. Z rozmów z osobami odwiedzającymi schroniska, czy przemierzającymi szlaki wynika też, że wzrasta świadomość zagrożeń jakie wiążą się z aktywnością górską o tej porze roku. Nie zmienia to faktu, że do krajów alpejskich trochę nam jeszcze brakuje.” - mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny kursów.

W związku z tym organizatorzy akcji już teraz zapowiadają jej kontynuację. W sezonie 2014/2015 odbędzie się aż 17. szkoleń. Podobnie jak tej zimy poza tematyką lawinową w programie znajdą się także zajęcia dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności związane z wędrówkami skiturowymi czy skialpinizmem.

Fot. Marcin Kęsek

„Od samego początku realizujemy dwa podstawowe cele. Pierwszy to dotarcie do jak najszerszego grona z jasnym komunikatem, że zimą w górach trzeba umieć samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Drugi to ułatwienie każdemu chętnemu zdobycia wiedzy i umiejętności, z tym związanych. Myślę, że po 6. latach i z ponad 1000. osób, które wzięły udział w szkoleniach, możemy powiedzieć, że udaje nam się realizować te założenia całkiem dobrze. Popularność różnego rodzaju sportów zimowych wciąż jednak rośnie, a ludzie w poszukiwaniu nowych wyzwań chcą docierać coraz dalej i wyżej. Oznacza to, że kwestie bezpieczeństwa to nie tylko świadomość zagrożenia jakim są lawiny i umiejętność obsługi sprzętu lawinowego, ale i wiedza związana z planowaniem wycieczek narciarskich, czy np. umiejętności związane z asekuracją przy wykorzystaniu sprzętu alpinistycznego. Właśnie dlatego każdego roku staramy się poszerzać program naszych szkoleń i tym samym odpowiadać na potrzeby narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy czy turystów pieszych. Kontynuujemy też współpracę z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, którego pracownicy prowadzą w czasie kursów prelekcje na temat przyrody oraz warunków poruszania się po parku w okresie zimowym.” - mówi organizator akcji Andrzej Lesiewski.

Fot. Marcin Kęsek

Swoje wsparcie w kolejnym sezonie zapowiedziało już PZU, partner strategiczny akcji. Jak tłumaczy Piotr Glen - Dyrektor ds. Zaangażowań Społecznych - „Od lat angażujemy się w działania prewencyjne, które pomagają promować bezpieczeństwo wśród osób uprawiających różnego rodzaju sporty, m.in. narciarstwo i wspinaczkę. TOPR i Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu to doskonali partnerzy, z którymi realizujemy ten cel. Ale nasza obecność w górach to nie tylko promocja bezpiecznych zachowań czy wsparcie działalności służb ratowniczych. PZU oferuje ochronę turystom odwiedzającym góry zarówno rekreacyjnie jak również osobom eksplorującym je na najwyższym, wyczynowym poziomie. Przykładem tego drugiego jest przygotowane w tym roku wspólnie z PZA ubezpieczenie „Bezpieczny powrót”. Dzięki naszym działaniom i ofercie dostosowanej dla każdego turysty w górach możemy czuć się bezpiecznie."

Terminy kursów oraz podstawowe informacje na temat szkoleń znaleźć już można na stronie www.kursylawinowe.pl. Pierwsze z nich odbędzie się w dniach 12 - 14 grudnia 2014 roku, a ostatnie między 10 a 12 kwietnia 2015 roku w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Pod tym samym adresem znaleźć można także liczne fotorelacje z kursów i ciekawe materiały związane z tematyką lawinową.

Więcej informacji: www.kursylawinowe.pl, www.facebook.com/lawiny

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: The North Face, Nikon, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada, Mammut

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Damian Granowski instruktor taternictwa PZACześć! Jestem Damian – założyciel bloga drytooling.com.pl . Na mojej stronie znajdziesz opisy czy schematy dróg wspinaczkowych oraz artykuły poradnikowe. Teksty są tworzone z myślą o początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczach. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego szkolenia z operacji sprzętowych, technik wspinaczkowych czy umiejętności orientacji w górach, zapraszam na moje kursy.

Używamy ciasteczek

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.