Logo

Kazbek (5047m n.p.m.)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kazbek w Gruzji. Fot. Piotr PichetaKazbek jest jednym z najwyższych i najpiękniejszych gór na Kaukazie. Jest zlokalizowany w wschodniej części centralnego Kaukazu w Oseti Południowej. Tak samo jak Elburs, Kazbek jest wygasłym wulkanem. Szczyt jest bardzo popularnym celem, a najłatwiejsza droga na wierzchołek na wycenę PD. Główne trudności to 50 metrowy kuluar (40 stopni nachylenia) pod samym szczytem.Wysokość:  5047m n.p.m.

Lokacja:  Gruzja

Pierwsze wejście: 1868. Zespół: D. W. Freshfield, A. W. Moore, i C. Tucker

Pierwsze wejście zimowe: ?

Opis

Kazbek jeden z najwyższych szczytów Kaukazu, po gruzińsku nazywanego Mkinvarstveri, czyli "Góra z lodową głową". Dla tego narodu ten wygasły wulkan to kapryśna kobieta, która obcym ukazuje się spowita w szal z wiecznych mgieł. Ponoć gruzińscy alpiniści nie wchodzą na sam szczyt tłumacząc, iż nie depcze się po głowie niewieście. To właśnie do tej góry według mitologii bogowie przykuli Prometeusza. Kazbek położony jest obok głównej grani Kaukazu, niedaleko granicy z Dagestanem, zamyka on od wschodu Kaukaz Wysoki. Pierwszy raz został zdobyty w 1868 r. przez ekspedycję pod kierownictwem D. Freszfilda. Góra ta jest znana ze swej bardzo kapryśnej natury. Pozbawiona sąsiedztwa szczytów o podobnej wysokości, słynie ze szczególnie zmiennej pogody, a jej wierzchołek  często pokrywają chmury.

Historia zdobywania

Pierwszego wejścia dokonali w 1868 roku D. W. Freshfield, A. W. Moore, i C. Tucker.

Ważniejsze wejścia

Nikt nie dodał przejść.

Drogi

Informacje praktyczne

Czas wejścia, zejścia: Na spokojnie 3-4 dni (przy optymalnych warunkach i dobrej kondycji (1 dzień na aklimatyzację))

Dojazd

Z Tbilisi (dworzec Didube.) do Kazbegi dojedziemy marszutkami, taksówkawi bezproblemowo, lub wolniej autobusem. Na miejscu, jeśli będzie ładna pogoda dostrzeżemy nasz cel od razu po wyjściu z samochodu. Można zakwaterować się w Hostelach na miejscu (centy około 10-25 dolarów), lub od razu wyruszyć do góry i rozbić się przy kościółku. Źywność warto już zakupiś sobie w Tbilisi, abyśmy mieli większy wybór, ponieważ w Kazbegi może być różnie z dostępnością, lżejszej żywności, a już na pewno będzie drożej.

Etap górski

Z Kazbegi do Meteo Stacji jest około 7-8 godzin pieszo, z własnego doświadczenia wiem, że warto wybrać się tam jednak jak najwcześniej, tak aby nie zastał nas wieczór na lodowcu (często wieczorem przychodzi mgła), dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z przejściem go.

Kazbegi - Meteo stacja

Kazbegi położone jest na wysokości 1700m n.p.m, a kościół jest na 2080m. Podchodzimy tam łagodną drogą z miasteczka. Jeśli chcecie zwiedzić kościół Gergeti to warto podejść kawałek, jeśli nie to od razu można się skierować na przełęcz skąd rozpościera się widok na Kazbek.

Schodzimy z przełęczy w stronę lodowca wąską ścieżką,  którą podążamy wzdłuż potoku Czheri, który w pewnym momencie musimy przejść. Można się przez niego przeprawić, lecz lepszym patentem jest podejście do góry i przekroczenie go po głazach.

Następnie szukamy ścieżki oznaczonej kopczykami kamiennymi, które doprowadząją nas do moreny lodowca Ordzweri. Na szczęście nie jest on mocno uszczeliniony, a szczeliny jeśli już są to je widać (przynajmniej latem). Lodowiec trawersujemy lekko do góry. Dobrze jest wypatrzyć wcześniej Meteo stację (tutaj jeszcze raz warto zwrócić uwagę na wczesne stawanie ;) i kierować się w jej stronę. Można spróbować się podłączyć pod bardziej zorientowaną ekipę z przewodnikeim, jeśli takowa się trafi.

Wejście na ścieżkę do Meteostacji jest oznaczone dużym kopczykiem kamieni i biegnie na lewo od Meteo stacji.

Meteo stacja - Kazbek

Meteo stacja to aktualnie schronisko górskie prowadzone przez gruzińskich alpinistów. Nie spodziewajcie się jednak tam wygód. Dostępne są prycze i podłoga. Jedzenie musicie wtargać sobie na plecach. Cena za nocleg w Meteostacji to 10 dolarów, inną opcją jest rozbicie namiotu w pobliżu Meteostacji (free). Woda jest na miejscu.

Polecam przeznaczyć jeden dzień na aklimatyzację (Kazbek ma ponad 5000 metrów). Jedne z możliwości, to:

 • Stalowa kapliczka ustawiona na 4200m npm
 • Skalny Nunatak Ordzweri (4258 m n.p.m.). Wejście na niego zajmuje około 7 godziny, a grań niestety jest krucha, więc lepiej bądzcie czujni.
 • Grota Betlemi
 • Lub podejście trasą wejścia na szczyt, aby obadać sobie ją przed atakiem (przydatna opcja)

Skalny Nuntatak Ordzweri

Masyw Ordzweri. Fot. Piotr Picheta

Wejście na szczyt

Na atak szczytowy musimy liczyć 7-9 godzin do góry + 2-4 godzin na zejście przy w miarę dobrych warunkach. Dlatego najlepiej wstać wcześnie, tak aby wyjść najpóźniej o 4 rano (często popołudniami pogoda się psuje). Idealnie jest wystartować o 2.

Podejście pod Kazbek

Podejście pod Kazbek. Fot. Piotr Picheta

Generalnie im wcześniej wstaniemy, tym lepiej i bezpieczniej będzie się nam szło (przy założeniu, że się nie zgubimy).

Do pokonania mamy lodowiec, więc w swoich planach uwzględnijcie sprzęt lodowcowy.

Startujemy z MeteoStacji wyraźną ścieżką trawersującą zbocze, którą podążamy do białego krzyża (kopczyki kamienne). Niedaleko będzie czarny krzyż, obok którego najlepiej przekroczyć morenę lodowcową i wbić się na lodowiec (w sumie można iść dalej moreną, lecz nie polecam tego rozwiązania, ze względu na spadające kamienie).

Plateu pod Kazbekiem

Plateu pod Kazbekiem. Fot. Piotr Picheta

Podążamy lodowcem do góry, do charakterystycznego Plateu (4470 m n.p.m). Idealnie gdy mamy przed sobą ślady przewodnika z klientami. Stamtąd kierujemy się w kierunku szczytu. W połowie trasy jest bariera seraków, którą omińcie w miarę szybko ;). Na wysokości 5000m, wejdziecie na przełęcz. Ostatnią przeszkodą jest jeszcze kilkadziesiąt metrów 40 stopniowego kuluaru, który da podżyć naszym łydkom.

Jeśli będziecie mieć szczęście, to widoki ze szczytu wynagrodzą wam trudy wejścia!

Zejście tą samą drogą do Meteostacji.

 

Ciekawostki

 • „Gruzińska legenda mówi, że kiedy Pan Bóg rozdzielał Ziemię między poszczególne narody, zachował dla siebie najpiękniejszy kawałek. Kiedy już skończył, okazało się, że pominął Gruzinów, którzy w tym czasie pili wino za jego zdrowie. Cóż było robić - musiał im oddać swój wymarzony zakątek. "
 • Kazbek jest trzecim w kolejności najwyższym szczytem Gruzji. Po Szhara (5201m) i Djangi-Tau (5058). A 6 na Kaukazie.
 • 13 kwietnia 2014 południowo-wschodnią ścianą zjechała na nartach polska ekipa w składzie: Maciek Barabasz, Olek Ostrowski, Piotr Śnigórski i Kinga Stus. Patrz news.

Znasz ciekawostki o tej górze? Podziel się nimi.

Cytaty o górze

Znasz wypowiedzi ludzi o tej górze? Podziel się nimi

Zdjęcia

 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej górze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski