Log in
    

Grossglockner (3798 m n.p.m.)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Grossglockner  jest najwyższym szczytem Austrii. Jest 2 w kolejności najwybitniejszym szczytem w Alpach (MDW: 2423 metry). Großglockner należy do Korony Europy (najwyższe szczyty państw europejskich). Góra jest bardzo popularna, wymagane są jednak umiejętności sprawnego poruszania się w terenie wysokogórskim. Grań szczytowa ma miejsce II w skali UIAA.

Warto na Grossglockner wybrać się z nartami skiturowymi. Mały poradnik znajdziecie tutaj.

Widok na Grossglockner z parkingu pod Lucknerhaus. Fot. dg

Wysokość:  3798 m n.p.m.

Lokacja:  Austria

Pierwsze wejście: 1800, 28 lipca - Martin i Sepp Klotz, 2 miejscowych cieśli

Pierwsze wejście zimowe: ?

Opis

Grupa Grossglocknera leży w Alpach a dokładniej w Wysokich Taurach i znajduje się na terenie Parku Narodowego Wysokie Taury (Nationalpark Hohe Tauern). Sam szczyt ma dwa wierzchołki: zasadniczy czyli Grossglockner (Wielki Dzwonnik) (3798 m) i oddzielony od niego przełęczą Obere Glocknerscharte niższy Kleinglockner (Mały Dzwonnik) (3783 m). Grupa Grossglocknera jest otoczona kilkoma lodowcami: Glocknerkees, Kleinglocknerkees, Teischnitzkees, Ködnitzkees, Leiterkees, Hofmannskees oraz leżący na pł . - zach. największy lodowiec Austrii Pasterzenkees.

Historia zdobywania

Pierwszym, który zajął się tym czołowym problemem Alp Wschodnich był profesor Baltazar Hacquet. Z podróży swych (1779 i 1781 r.) wokół szczytu, pozostawił dokładny opis i taktyczne rozważania możliwości zdobycia.

Oprócz Hacquet'a, zdobyciem Grossglockneru zajmowali się S. von Hohenwart i biskup z Gurk - Franz von Salm Riffenscheid. Temu ostatniemu należy przypisać analogiczne zasługi, co profesorowi de Saussure w zdobyciu Mont Blanc.
Zdobycie najwyższego szczytu Wysokich Taurów zostało jednak wybitnie zahamowane przez wojny napoleońskie. Cień Korsykanina padł na Alpy. W Szwajcarii Suworow przekracza w zimowych warunkach Gotthard, oraz dwie inne przełęcze Pragel i Panixerpass, aby zostać w końcu pokonanym przez Massenę na zurychskim przedmieściu Oerlikon (1779 r.). Na wiosnę 1780 r. przekracza Napoleon z czterdziestotysięczną armią Wielką Przełęcz Świętego Bernarda. W Taurach i Oetztalu wielkich przemarszów dokonują generałowie Dietrich i Laudon (1797-99 r.). Lecz mimo zubożenia kraju przez wojnę, już w 1800 r. wracają Riffenscheid i Hohenwart.

Na ich zlecenie bracia Klotz z wioski Heiligenblut, w czasie rekonesansu, docierają pod szczyt Kleinglockner. Dnia 23 lipca ci sami wraz z Hohenwartem osiągają Kleinglockner. Z wolna, krok po kroku rozwiązywany jest problem Grossglockneru. W końcowej, zdobywczej wyprawie, bierze udział 62 ludzi. Dnia 28.07 na najwyższym szczycie Wysokich Taurów staje pastor Horrasch z Dollach w towarzystwie braci Klotz i dwu miejscowych cieśli. Reszta pozostała w schroniskach Salmutte i Hohenwarte. Na drugi dzień wyjście powtarzają czterej towarzysze Horrascha wraz ze studentem teologii Valentinem Stanigiem, późniejszym zdobywcą wielu szczytów Alp Wsch. - i ustawiają na szczycie żelazny krzyż wysokości dwu sążni.

Ważniejsze wejścia

 • 1800, 28 lipca - Martin i Sepp Klotz, 2 miejscowych cieśli
 • 1876 - Przejście lodowej Rynny Pallaviciniego. Zespół: Alfred von Pallavicini, oraz 3 przewodnicy z Heiligenblut Baiierle, Kramser i Tribusser.
 • 1884, lub 1885 - Ludwik Chałubiński z przewodnikami.

Drogi

Najpopularniejszą normalną drogą na szczyt jest Alter Kalser Weg poprowadzona przez lodowiec Ködnitzkees z trudnościami w końcowym odcinku wycenianymi na I +, II. (Według skali alpejskiej PD, lód 35°, UIAA II ). Drugą drogą jest graniówka Stüdlgrat, krótsza ale znacznie trudniejsza bo II i III.

Grossglockner

 

Ciekawostki

 • Zdobycie Grossglocknera (3798 m) zostało upamiętnione wybiciem specjalnej monety. Był to sukces nie ustępujący, ze względu na zalodzenie szczytu i związane z tym trudności, triumfowi Balmata i de Saussure'a na Mont Blanc.
 • w roku 1876 "najsilniejszy człowiek Wiednia" Alfred von Pallavicini przechodzi lodową "rynnę Pallaviciniego" na Grossglocknerze. Towarzyszą mu trzej przewodnicy z Heiligenblut: Baiierle, Kramser i Tribusser. Prowadzący bez przerwy Tribusser wyrąbał wówczas 2500 stopni w lodzie.
 • Na Grossglockner warto wybrać się z nartami skiturowymi w okresie zimowo-wiosennym (najlepszy okres to marzec do połowy maja). Tutaj znajdziesz poradnik o skiturowym wejściu.

Znasz ciekawostki o tej górze? Podziel się nimi.

Cytaty o górze

Znasz wypowiedzi ludzi o tej górze? Podziel się nimi

Zdjęcia

 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Bartłomiej Szeliga
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Używając różnych technik filmowych, Georg Riha prezentuje nam wiele spojrzeć na Grossglocknera.

Zjazd Rynną Pallaviciniego

Skiturowe wejście na Glocka

Wyszperałeś w sieci filmy o tej górze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!