Logo

Aconcagua (6962 m n.p.m)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Aconcagua jest najwyższym szczytem Ameryki Południowej oraz całej Ameryki. Jest również najwyższym szczytem poza Azją. Wejście na szczyt jest - względnie - łatwe, dodatkowo należy do Korony Ziemi, więc Aconcagua jest celem licznych wypraw. Każdego roku na szczycie stają setki ludzi.

Aconcagua

Wysokość:  (6962m n.p.m)

Lokacja:  Argentyna

Pierwsze wejście: 1897, 14 stycznia - Matthias Zurbriggen

Pierwsze wejście zimowe: 1953, wrzesień. Zespół: E. Huerta, H. Vasalla i F. Godoy

Opis

Aconcagua (6959m npm) położona jest w Andach i jest najwyższym szczytem obu Ameryk oraz najwyższym szczytem świata poza kontynentem azjatyckim. Położona jest w obszarze Andów południowych w paśmie Kordyliery Głównej zwanej Andami Patagońskimi. Góra ta uważana jest za anomalię gdyż warunki panujące na jej szczycie, w szczególności huraganowe wiatry i bardzo niskie temperatury, są porównywalne z tymi, jakie panują na ośmiotysięcznikach w Himalajach.

Nazwę zaczerpnięto z języka quehua i w wolnym tłumaczeniu oznacza kamienny wartownik lub kamienny wojownik. Na szczycie leży wieczny śnieg a lodowce zaczynają się już na 3900 mnpm. Pomimo tego góra często zwana jest również „górą szutru” ponieważ większa część trasy wiedzie przez rumowiska skalne i żwir.

Historia zdobywania

Aconcagua została zdobyta po raz pierwszy 14 stycznia 1897 roku. Wyprawą dowodził anglik Edward Fitz Gerald. Po wielu próbach ataków, szczyt zdobył szwajcar Mathias Zurbriggen. Parę dni później Nicholas Lanti i Stuart Vines dokonali drugiego wejścia, tą samą drogą.

Natomiast polska wyprawa zdobyła szczyt 8 marca 1934 r. w składzie: Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki, Wiktor Ostrowski, tym samym wytyczyli pierwszą drogę biegnącą lodowcem (Ventisquero de los Polacos) na północno-wschodniej ścianie(dziś zwanym Lodowcem Polaków).

Ważniejsze wejścia

 • 1897, 14 stycznia - Matthias Zurbriggen
 • 1934, 8 marca - Polska wyprawa wytyczyła drugą linię na Aconcagua. Zwaną Ruta de los Polacos (Droga Polska ). Zespół: Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki, Wiktor Ostrowski
 • 1940, 7 marca - Adriana Bance, jako pierwsza kobieta staje na szczycie. Zespół: Adriana Bance, Jorge Link, Pablo Franke, P. Etura, D. López, J. Semper
 • 1953, wrzesień - Pierwsze zimowe wejście. Zespół: E. Huerta, H. Vasalla i F. Godoy
 • 1954, 28 luty - Pokonanie centralnego filaru ściany południowej. Zespół: G. Poulet, Robert Paragot, E. Denis, P. Lasueur, L. Bernardini i A. Dagory.
 • 1974 - austriacko-włoska wyprawa Reinholda Messnera dokonuje prostowania w górnym odcinku drogi francuskiej z 1954. Siedemnaście lat póżniej, ta samą drogę pokonuje samotnie Austriak T. Bubendorfer
 • 1982 - Słoweńska wyprawa w dzięwięciodniowej wspinaczce pokonuje południową ścianę. Droga Słoweńska uważana jest za najtrudniejszą na Aconcagui. Zespół:  Z. Gantar, I. Rejc, Pavel Podgornik, Peter Podgornik.
 • 1985 - Wanda Rutkiewicz pokonała ścianę południowego szczytu Aconcagui.
 • 1991 - T. Bubendorfer samotne dokonuje przejścia drogi austriacko-włoskiej z 1974 roku.
 • 2013, 15 stycznia - ultramaratończyk Carlos Sá bije rekord szybkości 15 godzin i 42 minuty (od granicy parku do granicy (81 km).
 • 2014, 23 grudnia - Kilian Jornet bije rekord szybkościowy (wejście i zejście - 12 godzin i 49 minut). Patrz news.

Kilian Jornet podczas pobijania rekordu wejścia na Aconcaguę w 2014 roku (patrz news). Fot. Summits of My Life

Drogi

Droga klasyczna (Normal Route) pod względem technicznym nie nastręcza większych trudności ale mimo to wejście na szczyt nie jest łatwe. Wymagana jest bardzo dobra kondycja fizyczna a także doświadczenie wysokościowe. Dodatkowo zimny wiatr potęguje uczucie zimna. Dlatego należy czuć respekt przed Aconcaguę, gdyż co roku kilku alpinistów zostaje tam na zawsze. Pierwszy etap stanowią dwa dni podejścia doliną Horcones, następnie ogromnym zboczem dochodzi się do przełęczy Nido de Condores. Na koniec po przeprawie dnem wielkiego żlebu Canaleta Grande zdobywa się szczyt. Często z uwagi na specyficzne warunki pogodowe Aconcagua uważana jest za kluczowy etap treningu przed atakiem  na Mont Everest.

Znasz drogi tej górze? Podziel się nimi.

 

Ciekawostki

 • W 1983 r. utworzono Parque Provincial Aconcagua dla ochrony góry przed zadeptaniem i zaśmieceniem.
 • Odkrycie na grani szkieletu zwierzęcia gwanako wywołało spekulację, że zwierzę mogło być złożone w ofierze przez Inków. Kto wie, czy nie byli oni pierwszymi zdobywcami szczytu?
 • W Bazie znajduje się kamera internetowa. Link do niej jest tutaj.

Znasz ciekawostki o tej górze? Podziel się nimi.

Cytaty o górze

"Na szczyt wkraczamy wszyscy razem, całą czwórką. (...) Tymczasem słońce majestatycznie znika za horyzontem. (...) Dopiero po zastanowieniu się zdajemy sobie sprawę, że oglądamy zachód słońca w Oceanie Spokojnym! Przez całą szerokość sąsiedniego Chile." Wiktor Ostrowski

Znasz wypowiedzi ludzi o tej górze? Podziel się nimi

Zdjęcia

 

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej górze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski