Log in
    

Alpamayo (5947m n.p.m.)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Alpamayo to jeden z najpiękniejszych szczytów w Andach. Urodę zawdzięcza swojej płd-zach. lodowej ścianie, która od dłuższego czasu inspiruje wspinaczy. 

Alpamayo w całej okazałości

Wysokość: 5947m n.p.m.

Lokacja:  Masyw Pucajirca  / Cordilliera Blanca / Andy Peruwiańskie / Peru

Koordynaty GPS: 08°52.75′S 77°39.22′W

Pierwsze wejście: 1957, niemiecka ekspedycja w składzie: G. Hauser, F. Knauss, B. Kuhn i H. Wiedemann

Pierwsze wejście zimowe: ?

Opis

Alpamayo leży w Peru, w łańcuchu Cordillera Blanca. Góra to prawie perfekcyjna piramida lodu o nachyleniu 60 stopni. Znajduje się w bocznej grani masywu Pucajirca (najbardziej na płn. wysunięty masyw łańcucha Cordillera Blanca). Posiada dwa wierzchołki: Płn i Płd, oddzielone poszarpaną granią.

Nazwa szczytu wywodzi się od wioski Alpamayo, która w języku Quechua znaczy błotnista droga.

Dojście do Bazy pod szczytem zajmuje 2-3 dni. Został zdobyty po raz pierwszy w 1957 roku przez niemiecką ekspedycję. Na szczyt niemcy wyszli północną granią.

Dzisiaj Alpamayo uważane jest bardzo znane, a przez niektórych uważane za najpiękniejszą górę świata. Niestety to że góra jest tak znana, sprawia że jest również popularna, co czasem doprowadza do "korków" na drogach. Nominalnie wspinaczka na szczyt trwa 5 godzin, lecz nieraz u podstawy ściany można spotkać ponad 10 zespołów oczekujących na swoją kolejkę.

Historia zdobywania

  • Szczyt został zdobyty po raz pierwszy w 1957 roku przez niemiecką ekspedycję w składzie: G. Hauser, F. Knauss, B. Kuhn i H. Wiedemann. Na szczyt niemcy wyszli północną granią. Co ciekawe już w 1951 roku francusko-belgijska ekspedycja  stwierdziła, że weszła na szczyt. Po przestudiowaniu zdjęć wyprawy z 1951 roku, Niemcy doszli do wniosku, że nie weszli oni na szczyt.

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ważniejsze wejścia

Nikt nie dodał przejść.

Drogi

Najbardziej popularną drogą (wiele lat po jej wytyczeniu) była Droga Ferrariego, zlokalizowana na południowo-zachodniej ścianie. Powstała w 1975 roku, za sprawą włoskich alpinistów, pod kierownictwem Casimiro Ferrari. Droga wymaga sprzętu do wspinaczki lodowej. Jednak od kliku lat uczęszczana jest bardzo rzadko z powodu nawarstwiania się potężnych nawisów lodowych, które zagrażają wspinaczką. Na górze znajduje się również 6 innych dróg wspinaczkowych m.in. Francuska, biegnącą na prawo od Ferrariego. W ostatnich latach chodzi się niemal wyłącznie (ponad 90% wszystkich wejść) właśnie tą trasą- nieco trudniejszą i dłuższą .

Ferrari: AD+, 10m 70°, 8 wyciągów 45°, 1 wyciąg 55°. 5-7h.

Droga Francuska: D+ 80°, 7-8 wyciągów. 6-8h

Droga pierwszych zdobywców Płn Granią, jest rzadko chodzona, ze względu na obiektywne zagrożenia.

Zjazdy Drogą Ferrariego

Najlepszymi miesiącami do wspinania są: Maj-Sierpień

Znasz drogi tej górze? Podziel się nimi.

 

Ciekawostki

  • Na pierwszych mapach masywu Cordilliera Blanca z 1932 roku, szczyt nie był zaznaczony.
  • W lipcu 1966 roku niemiecki magazyn "Alpinismus" opublikował fotografię szczytu, wykonaną przez Leigha Ortenburgera, Dzięki której Alpamayo w międzynarodowym konkursie w Monachium zostało wybrane na "Najpiękniejszą Górę Świata".
  • Pierwszą niewidomą osobą która wspięła się na Alpamayo, był Erik Weihenmayer. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

Znasz ciekawostki o tej górze? Podziel się nimi.

Cytaty o górze

Znasz wypowiedzi ludzi o tej górze? Podziel się nimi

Zdjęcia

  • Autor: ?
  • Autor: Brak danych

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej górze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Komentarze   
0 #2 Redakcja 2012-11-15 12:39
Dzięki Mirek!
Poprawiliśmy
Pozdrawiamy serdecznie
Cytować
+2 #1 Mirosław Mąka 2012-11-13 23:55
Mam nadzieję, że nie weźmiesz mi za złe, że wniosę kilka poprawek: 1. Najsławniejsza ściana, o której piszesz to PD.-ZACH. a nie pd.-wsch ściana. Na pd.-wschód odchodzi tylko długa grań. 2. Alpamayo nie jest w masywie Santa Cruz, tylko w bocznej grani odchodzącej na zach. od masywu Pucajirca. Nevado Santa Cruz (6241 m) to olbrzymi masyw na zachód od Alpamayo, ale szczyt ten nie jest jego częścią. 3. Casimiro Ferrari z towarzyszami w 1975 r. przeszedł pierwszą drogę na PD.-ZACH. ścianie. 4. Wśród pierwszych zdobywców był m.in. Bernhard KUHN (nie Huhn !), oraz Horst WIEDEMANN (nie Wiedmann!). 5. Dojście do bazy pod Alpamayo ze wsi Cashapampa zajmuje 1 dzień (choć to forsowny kawałek, przez całą Dolinę Santa Cruz). Z bazy do Col Camp pod szczytem, o którym zapewne myślałeś, podchodzi się kolejny 1 lub 2 dni (z bazy można jednym ciągiem lub z biwakiem po drodze). 6. 15 zespołów na jednej drodze w ciągu jednego dnia to lekka przesada, choć przyznaję, że tłoczy się tam czasem mnóstwo ludzi; jedni się jeszcze wspinają, gdy inni już zjeżdżają linią drogi, co nie bywa miłe. 7. Droga Ferrariego była najpopularniejs za przez wiele lat po jej wytyczeniu, ale już od ładnych kilku lat chodzi się nią bardzo rzadko, gdyż w okolicach grani nad nią nawarstwiły się potężne nawisy lodowe, które zagrażają wspinającym się (były już wypadki śmiertelne). W ostatnich latach chodzi się niemal wyłącznie (ponad 90% wszystkich wejść) nieco trudniejszą i dłuższą drogą francuską biegnącą na prawo od Ferrariego. Droga ta ma 7-8 wyciągów, lecz u samej góry jest bardziej stroma, niż podajesz - powyżej 80 stopni. To kilka najważniejszych korekt. Jeśli, jak piszesz, jesteś zainteresowany bardziej szczegółowym opisem, to rzuć okiem na mój tekst "Dotknięcie pełni. Pisco-Alpamayo- Huascaram", w którym jest relacja z mojego przejścia drogi francuskiej ("GÓRY" 3(190) z marca 2010, str. 40-45) lub na stronie "GÓR": www.goryonline.com/gory,7950,146,0,1,F,news.html + galeria zdjęć: www.goryonline.com/Alpamayo_szklana_gora,7939,172,0,0,F,news.html Pozdrawiam! Mirek Mąka
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).