Logo

Rysy (2499 m n.p.m)

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rysy - najwyższy szczyt PolskiRysy są 17tym pod względem wysokości szczytem w Tatrach. Położone są na granicy Polsko / Słowackiej, w głównej granii Tatr. Posiada 3 wierzchołki, z których najwyższy (2503m. n.p.m)  znajduje się na Słowacji. Północny to najwyższy punkt Polski (2499m n.p.m.).

Wysokość: 2499m n.p.m. ( w części polskiej), 2503 m. n.p.m.  (w części słowackiej)

Lokacja: Polska / Słowacja,  Tatry Wysokie

Pierwsze wejście: 1840, 30 lipca. Zespół: Ján Ruman Driečny, Eduard Blásy.

Pierwsze wejście zimowe: 1884, 10 kwietnia. Zespół: Theodor Wundt, Jakob Horvay

Opis

Rysy - wspaniały szczyt położony w Tatrach Wysokich na granicy polsko-słowackiej. Eksperci uważają, iż nazwa Rysy pochodzi od wyżłobionych zboczy Niższych Rysów, Żabiego Mnicha oraz Żabiego Szczytu Wyżniego.

Widoki z Galerii Gankowej. Widoczne m. in. Rysy ze swoją wschodnią ścianą. Fot. dg

Rysy dzielą się na trzy wierzchołki, z których najwyżej położony znajduje się w części słowackiej (2503 m. n.p.m.). Drugim co do wielkości jest wierzchołek północny, który zarazem jest najwyższym punktem Polski (2499 m. n.p.m.). Najniższy wierzchołek liczy sobie 2473 m n.p.m. Popularność Rysów wzrastała z roku na rok i obecnie są jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów Tatr. Przy sprzyjającej pogodzie z wierzchołka można zobaczyć wspaniałą panoramę obejmującą blisko 100 innych szczytów górskich.

Historia zdobywania

Rysy zostały pierwszy raz zdobyte 30 lipca 1840 roku. Owego osiągnięcia dokonał Eduard Blásy (Słowak) wraz z profesjonalnym przewodnikiem Jakobem Horvayem. Trasą którą obrali była droga przez przełęcz Wagę. W hołdzie na północno-zachodnim wierzchołu postawiono tablice pamiątkową, która niestety po pewnym czasie została zniszczona. Co ciekawe, w późniejszych latach Eduard odwiedził wierzchołek Rysów jeszcze 19 razy.

Szlaki

Na Rysy można dojść zarówno od strony polskiej jak i od strony słowackiej.

Od strony polskiej na szczyt prowadzi szlak czerwony. Zaczynamy spod schroniska nad Morkim Okiem. Następnie należy dostać się na drugi brzeg jeziora, gdyż tam zaczyna się podejście nad Czarny Staw. Znad Czarnego Stawu ruszamy w górę stromym, wijącym się szlakiem. Po drodze wspinaczkę ułatwiają zamocowane łańcuchy. Średni czas wejścia - 4 h.

Od strony słowackiej na szczyt dostaniemy się szlakiem niebieskim. Jest on zdecydowanie łatwiejszy niż polski szlak czerwony. W trosce o bezpieczeństwo, szlak jest dostępny jedynie od czerwca do listopada. Wycieczka na Rysy zaczyna się od schroniska przy Jeziorze Poprackim. Następnie należy podążać Dolina Mięguszowiecką aż do schroniska Chata pod Rysami. Dalej droga prowadzi w kierunku Żabiej Doliny aż na sam szczyt. Średni czas wejścia – 3:30 h.

Drogi

  • Lewy filar wschodniej ściany Rysów - pierwsze przejście zespół Józef Nyka, Adam Szurek w 1960 roku

Wschodnia ściana Rysów. Fot. dg

Ciekawostki

  • W 1899 r. szczyt zdobyli Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie.
  • W latach 1913-1914 szczyt został zdobyty przez Włodzimierza Lenina. Owe wydarzenie również uhonorowano tablicą pamiątkową, która jednak była ciągle niszczona.
  • Przy idealnej pogodzie, ze szczytu można dostrzec oddalony o 90 km Kraków.

Znasz ciekawostki o tej górze? Podziel się nimi.

Cytaty o górze

Znasz wypowiedzi ludzi o tej górze? Podziel się nimi

Zdjęcia

Rysy - najwyższy szczyt Polski

Filmy

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski