Log in
    

Kilimandżaro (5895 m n.p.m)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kilimandżaro -  jest najwyższą górą Afryki, składającą się z trzech szczytów pozostałych po wygasłych wulkanach. Aktywność najwyższego szczytu Kibo zanotowano około 200 lat temu. W 1910 roku Antoni Jakubski został pierwszym Polakiem w historii który zdobył Kilimandżaro.

Kili manjaro


Wysokość: 5895 m n.p.m.

Lokacja: Afryka / Tanzania

Pierwsze wejście: 6 października 1889, Zespół: Hans Meyer, Ludwig Purtscheller

Pierwsze wejście zimowe: ?

Opis

Kilimandżaro jest najwyższą afrykańską górą położoną w tanzańskim Parku Narodowym Kilimandżaro, na granicy z Kenią. W jej skład wchodzą trzy wulkaniczne szczyty z których Mawenzi i Shira są wygasłe, podczas gdy Kibo jest uśpiony po dziś dzień. Ostatnią akywność Kibo zanotowano około 200 lat temu. Pomimo uśpienia, w kraterze Kibo wciąż tworzą się gazy. Według naukowców magma znajduje się 400 metrów w głębi krateru. 
  • Kibo – 5895 m n.p.m.
  • Mawenzi – 5150 m n.p.m.
  • Shira – 3940 m n.p.m.

Nie wiadomo do końca skąd wzięła się nazwa Kilimanjaro, jednak istnieje kilka teorii. Najbardziej znana pochodzi z  1860 roku, kiedy to europejscy odkrywcy poznali nazwę w języku suahili, w którym Kilima znaczy małe wzgórze, a Njaro oznaczało rzecz białą bądź lśniącą. Naukowców zastanawiało dlaczego w nazwie nie pojawiło się suahilijskie słowo Mlima, które oznacza górę. Nazwa Kilimanjaro była zapewne lokalnym ironicznym żartem, co do wielkości góry.

Alternatywna teoria pochodzi z 10 listopada 1848 roku, kiedy to niemiecki misjonarz Rebmann napisał w swoim dzienniku: "Tego poranka dostrzegliśmy góry Jagga, wyraźniej niż kiedykolwiek". Jagga było europejską wymową Chagga. Kilimandżaro mogło być również europejską wymowa Chagga czyli "Kile-lema-irho",  znaczącego w wolnym tłumaczeniu " Poleglismy podczas wspinaczki", " Nie daliśmy rady zdobyć góry". Było to słowo pochodzące z afrykańskich języków plemiennych takich jak na przykład Kiuru, Kioldimoshi i Kirambo. 

Historia zdobywania

W 1861 roku, niemiecki oficer Baron Carl Claus von der Decken i młody brytyjski geolog Richard Thornton, podjęli pierwszą próbę zdobycia Kilimandżaro. Jednak dotarli tylko na wysokość 2500 m n.p.m. W 1862 Baron Carl Claus wraz z Otto Kestenem, podjęli się drugiej próby zdobycia szczytu. Wspinaczka znów zakończyła się niepowodzeniem, lecz tym razem na wysokości 4280m n.p.m. 
 
W 1887 roku profesor geologii Hans Mayer, poczas swojej pierwszej próby zdobycia szczytu, dotarł pod szczyt Kibo. Jednak był zmuszony zawrócić ze względu na brak potrzebnego wyposarzenia aby poradzić sobie ze śniegiem i lodem pokrywającym szczyt Kibo. Nastepnego roku Mayer zaplanował drógą wspinaczkę, tym razem z kartografem Oscarem Baumannem. Niestety wyprawa zakończyła się niepowodzeniem z powodu Powstania Busziri, które miało miejsce na wschodnim wybrzeżu Afryki. Mayer i Baumann zostali wzięci do niewoli i uciekli jedynie dzięki zapłaconemu za nich okupowi.
 
Dwa lat później, Mayer powrócił na Kilimandżaro wraz z okrytym sławą austriackim wspinaczem Ludwigiem Purtschellerem i podjął się trzeciej próby zdobycia szczytu Kibo. W skład trzeciej wyprawy wchodziło dwóch wodzów lokalnego plemienia, dziewięciu tragarzy, kucharz i doświadczony przewodnik. Sukces trzeciej wyprawy, która zaczęła się pieszo z Mombasy, była oparty na zakładaniu po drodze wielu obozów z zapasami, aby w razie niepowodzenia nie musieć schodzić w dół góry. 6 października 1889 roku zdobyli szczyt i jako pierwsi odkryli, że Kibo posiada krater, który w tym czasie był pokryty lodem. Podczas schodzenia ze szczytu, Mayer i Purtscheller spróbowali zdobyć bardziej wymagający technicznie szczyt Mawenzi, jednak dotarli tylko na jego drugorzędny szczyt znajdujący się na wysokość 5096 m n.p.m. W późniejszych latach nazwano go Szczytem Kluta.
 
Szczyt Kibo został zdobyty poraz kolejny dopiero 20 lat później, przez inspektora M. Lange'a (1909). Szczyt Mawenzi zdobyto dopiero 29 lipca 1912 roku, dokonał tego niemiecki wspinacz Edward Oehler i Fritz Klute, który ochrzcił go Szczytem Hansa Mayera, z szacunku do jego pierwszej w historii próby zdobycia szczytu.

Drogi

Obecnie jest sześć oficjalnych dróg, którymi można wspiąć się na szczyty Kilimandżaro, a mianowicie: Marangu, Rongai, Lemosho, Shira, Umbwe i Machame. Jak dotąd ze wszystkich dróg, to właśnie Machame szczyci się najwiekszą sławą wśród zdobywców, pomimo, iż jest to jedna z najbardziej stromych dróg na Kilimandżaro. Wszystko dzięki malowniczym widokom, które towarzyszą niemal przez całą drogę na szczyt. Wejście Machame zajmuje około 6-7 dni. Za najłatwiejszą z dróg uznaje się Rongai, która zarazem jest najmniej malowniczą spośród wszystkich dróg.

Ciekawostki

Znasz jakieś ciekawostki o tej górze? Podziel się z nami!

Cytaty

Znasz jakieś cytaty o tej górze? Podziel się z nami!

Zdjęcia

  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych
  • Autor: Brak danych

Filmy