Log in
    

Tre cime di Lavaredo

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tre cime di Lavaredo- to włoski masyw górski w Dolomitach. Orginalna nazwa z języka włoskiego brzmi Trzy szczyty i nawiązuje do jego kształtu. W skład masywu, a dokładnie grupę skał wchodzi:  zachodni szczyt- Cima Ovest (2973 m n.p.m.), wielki szczyt- Cima Grande (3003 m n.p.m.), mały szczyt - Cima Piccola (2857 m n.p.m.) oraz dwie mniejsze turnie: Piccolissima i Punta di Frida. Szczyt można zdobyć jedynie drogami wspinaczkowymi, które należą do najtrudniejszych w Dolomitach.

alt

Wysokość: 3003 m.n.p.m.

Lokacja:  Dolomity, Włochy

W skład masywu, a dokładnie grupe skał wchodzi:

- zachodni szczyt- Cima Ovest (2973 m n.p.m.),
- wielki szczyt- Cima Grande (3003 m n.p.m.),
- mały szczyt- Cima Piccola (2857 m n.p.m.)

oraz dwie mniejsze turnie:

- Piccolissima
- Punta di Frida.

OPIS

O tym masywie słyszał chyba każdy, gdyż jest on zapewne wizytówką Dolomitow. Często jednak pomija się fakt, że sklada się on z pięciu a nie trzech turni. Wyrastają one pionowo z dolin Walle Marzone i Val di Rimbone na 500 metrów. Największe zainteresowanie wzbudzają trzy środkowe szczyty: Cima OvestCima GrandeCima Piccola groźnie wywieszające się nad drobne piargi znajdujące się u ich podnóża. Drogi na turnie zaliczają się do najtrudniejszych w pasmie Dolomitów.

Tre Cime od południowej strony wyglądają dość niepozornie.  Na Cima Piccola i Cima Piccollissima,  prowadzi szereg dróg i wariantów o różnych trudnościach od IV do XI. Najbardziej znane i uczęszczane są drogi: filar "Spigolo Giallo" na Cima Piccola - ok. 350 m. VI+ oraz droga Cassina na Cima Piccolissima - ok. 250 m. VII-.

HISTORIA ZDOBYWANIA

Historia zdobywania szczytu

DROGI

Znasz drogi tej górze? Podziel się nimi.

CIEKAWOSTKI

Jakieś ciekawostki odnośnie góry

CYTATY 

Cytaty o górze

ZDJĘCIA

alt

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

FILMY

Masz filmy? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!