Log in
    

Sławkowski Szczyt (2452 m n.p.m.)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sławkowski Szczyt (Slavkovský štít) to łatwo dostępny szczyt w bocznej grani w Tatrach Słowackich. Widok roztaczający się z Sławkowskiego na Tatry Wysokie należy do najwspanialszych w Tatrach. Szczególnie dobrze prezentuje się Dolina Staroleśna wraz z otoczeniem, widoczne są stąd niemal wszystkie (liczne) Staroleśne Stawy.

Widok na Sławkowski Szczyt z podejścia. Fot. Damian Granowski

Wysokość:  2452 m n.p.m.

Lokacja:  Tatry Słowackie

Pierwsze wejście: 1664, lipiec - Georg Buchholtz z towarzyszami i przewodnikami (Martinus Jani, Martinus Veisser i nieznany przewodnik)

Pierwsze wejście zimowe: 1873, 15 stycznia - Eduard Blásy z przewodnikiem J. Gellhofem

Opis

Opis góry

Historia zdobywania

Wejście na Sławkowski Szczyt było pierwszym odnotowanym w kronikach wejście na szczyt tatrzański. W 1664 r. (25 lipca – taką datę przyjęto na znajdującej się na szczycie tablicy pamiątkowej 350-lecia zdobycia szczytu – lub 16 lipca) odnotowano pierwsze wejście na szczyt Georga Buchholtza z towarzyszami i przewodnikami (Martinus Jani, Martinus Veisser i nieznany przewodnik). Kilku innych towarzyszy nie dotarło wówczas do szczytu. Opis znalazł się dopiero po 100 latach w tekście Besteigung der Schlagendorfer Spitze (1774).

Drugie potwierdzone (w kronikach) wejście należy do Stanisława Staszica (12 sierpnia 1805 r.). Pierwsze zimowe wejście na szczyt (15 stycznia 1873 roku) to Eduard Blásy z przewodnikiem J. Gellhofem.

Ważniejsze wejścia

1665, 25 lipca - pierwsze wejście na szczyt.

1805, 12 sierpnia - drugie (potwierdzone) wejście na szczyt.

1873, 15 stycznia - pierwsze zimowe wejście na szczyt.

Drogi

Znasz drogi na tej górze? Podziel się nimi.

Ciekawostki

Wejście na Sławkowski Szczyt było pierwszym odnotowanym wejściem na tatrzański szczyt (w 1664 roku).

W przeszłości Sławkowski Szczyt był uważany za najwyższy szczyt w Tatrach. Twierdzono też, że szczyt miał rozpaść się 6 sierpnia 1662 r. na skutek gigantycznego obrywu spowodowanego długotrwałymi opadami i być może lokalnym trzęsieniem ziemi, przez co wierzchołek straciłby ok. 300 m. Śladem obrywów skalnych miały być rumowiska na stokach góry. Hipoteza nie została jednak potwierdzona przez badania naukowe.

Nazwa szczytu pochodzi od spiskiej wsi Wielki Sławków. Szlak turystyczny na szczyt wybudował w latach 1901–1908, w znacznej części własnym kosztem, Maximilian Weisz. Wykonana przy tej trasie platforma widokowa na krawędzi Sławkowskiego Grzebienia nazywana jest „Maksymilianką”.

Cytaty

Cytaty o górze

Zdjęcia

Widok ze Sławkowskiego Szczytu
 
Panorama ze Sławkowskiego Szczytu. Fot. Damian Granowski

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Masz filmy? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!