Log in
    

Kichatna Spires (2739 m n.p.m.)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kichatna Spires to masyw trzech wybitny szczytów znajdujący się na Alasce. North Triple, Middle Triple i Kichatna Spire. W przeciwieństwie do okalających je szczytów są one skaliste i strzeliste, dzięki czemu zainteresowali się nimi wspinacze.

North Triple (po lewej) i Middle Triple z lodowca Tatina. Strzałki wskazują podejście i wspinaczkę na północno-zachodnim filarze. Czerwona linia po prawej, to Ride the Lighting. Fot. Mike Turner

Wysokość:  (2739 m n.p.m.)

Lokacja:  Alaska

Pierwsze wejście: 1976?

Pierwsze wejście zimowe: ?

Opis

Opis góry

Historia zdobywania

Middle Triple (2650 metrów) jest drugim pod względem wysokości szczytem w masywie Kichatna. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku przez Amerykanina Charlie Portera. Charlie rozwspinany po przejściu solo Drogi Cassina na Denali, zadzwonił do Russella McLeana – który przebywał w Salt Lake City i zażądał, aby szybko przyleciał do Anchorage :-)

Dwójka wspinaczy zdecydowała się na wspinaczkę zachodnią ścianą. Notabene ogromną granitową ścianą zakończoną 200 metrowym pasem śniegu i lodu. Amerykanie spędzili 10 dni w ścianie (noclegi w hamakach). W trakcie lotu Porter złamał palca, ale ściana padła.

Niecałe 2 tygodnie później Dave Black, Andy Embick, Mike Graver i Alan Long wspięli się północną granią (5.8, A3) dokonując drugiego przejścia.
Rejon najwyraźniej się im spodobał, bo następnego roku wszyscy, oprócz Georga Schunka wrócili ponownie, aby dokonać pierwszego przejścia 1000 metrowego wschodniego żebra. Droga stała się wymagającym klasykiem i trafiła na listę "50 Classic climbs in North America".

Kolejną wielkościanową drogę dorzucili Kitty Calhoun, Steve Gerberding, Dan Osman i Jay Smith w 1997 roku. Ich droga Ride the Lightning biegnie na zachodniej ścianie, na prawo od linie Porter-McLean. Amerykanie zmagali się z typową (czyt. paskudną) pogodą z tego rejonu. 600 metrowa droga wyceniona została na 5.10 A4 WI3.

Masyw Kichatna nadal oferuje ogromne połacie dziewiczej skały i mnóstwo logicznych formacji do zdobycia. Skała, lód i mikst, do tego wymagająca pogoda, a otrzymujemy przepis na epicką wspinaczkę!

Historia zdobywania szczytu

Ważniejsze wejścia

Wpisz ważniejsze wejścia na szczyt

Drogi

Znasz drogi na tej górze? Podziel się nimi.

Ciekawostki

Jakieś ciekawostki odnośnie góry

Cytaty

Cytaty o górze

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Masz filmy? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!