Logo

Ganek (2469 m.n.p.m)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ganek (słow. Gánok) ten trójwierzchołkowy szczyt znajduje się po słowackiej części Tatr Wysokich. Wznosi sie w głównej grani Tatr między Doliną Białej Wody, a Doliną Złomisk. Najokazalej przedstawia sie z Doliny Białej Wody i z Rysów lub z Wagi. W stronę Kaczej Doliniy opada ściana szczytu jako jedna z największych ścian tatrzańskich licząca 750 m wysokości. Piękna i pożądana jest 300 metrowa ściana Galerii Gankowej.

Widok z Szerokiej Jaworzyńskiej na Kaczy Mur (czerwoną linią wyrysowany jest Filar Ganku. Po prawej widoczna Galeria Gankowa, na której znajduje się Orłowski. Fot. Damian Granowski

Wysokość:  2469 metrów n.p.m.

Lokacja: Słowacja, Tatry Wysokie

Pierwsze wejście: 1895 rok, Władysław Kleczyński z przewodnikiem- Klimką Bachledą i tragarzem Józefem Gąsienicą.

Pierwsze wejście zimowe: 1910 rok, Mieczysław Lerski i Jerzy Maślanka

Literatura:

Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część X. Rumanowa Przełęcz – Wschodnie Żelazne Wrota. Witold Henryk Paryski

"Ganek" Tatry przewodnik szczegółowy. Tom 16. Władysław Cywiński

W skład szczytu wchodzi:

  • Wielki Ganek (2469 metrów n.p.m.)
  • Pośredni Ganek (2425 metrów n.p.m.)
  • Mały Ganek (2425 metrów n.p.m.)

Widok z Białej Wody na Ganek i spory fragment Wielkiej Granii Tatr. Fot. dg

Opis

Nazwa Ganek używana jest od ok. 1860 roku i pochodzi od charakterystycznego kształtu tarasu Galerii Gankowej (widocznej z Rysów) . Położony jest w miejscy, w którym grań zmienia kierunek na południowo- wschodni. Najwyższy wierzchołek Wielki Ganek (Veľký Ganek) ma wysokość 2462 m n.p.m. Dwa niższe to Pośredni Ganek (Prostredný Ganek) i Mały Ganek (Malý Ganek 2425 m n.p.m.). Ganek jest szczytem zwornikowym. Od Małego Ganku odchodzi boczna grań (tzw. Pusta Grań) z Kaczą Turnią i Pustymi Turniami, rozdzielająca Dolinę Ciężką (Ťažká dolina) od Kaczej (Kačacia dolina), które należą do Doliny Białej Wody. Od południa pod szczyt podchodzi odnoga Doliny Złomisk- Dolinka Rumanowa należąca zaś do systemu Doliny Mięguszowieckiej. W kierunku zachodnim Ganek oddzielony jest od Wysokiej trzema Rumanowskimi Przełęczami

Galeria Gankowa zimą. Fot. dg

Ściany wierzchołka opadają pionowymi ścianami w kierunku dolin. Na północny zachód od Małego Ganku znajduje się wcześniej wspomniany taras tektoniczny zwany Galerią Gankową. Od niego od strony Doliny Ciężkiej spada 300 metrowa, pionowa ściana, uznawana za najtrudniejszą w Tatrach (drogi Łapińskiego-Paszuchy i Orłowskiego). Szczyt jest dostępny także znacznie łatwiejszą drogą od Popradzkiego Stawu (wejście turystyczne dozwolone tylko w towarzystwie przewodnika).

Historia zdobywania

Drogi wspinaczkowe

Najsławniejsza na Ganku, to zimowy klasyk Filar Ganku. Osobnym tematem jest słynna Galeria Gankowa. 300 metrowe urwisko słynące z pięknych dróg wspinaczkowych (np. Droga Orłowskiego, Droga Klasyczna).

Ciekawostki

Cytaty

Zdjęcia

Widoki z Galerii Gankowej. Fot. dg

Widok na Ganek z Rysów, Fot. Krzysztof Dudzik

Filmy

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski