Log in
    

Ama Dablam (6812 m n.p.m.)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ama Dablam - Niewiele jest szczytów o pięknej i łatwo rozpoznawalnej sylwetce. Zaliczyć do nich można z pewnością Matterhorn w Alpach, Alpamayo w Andach czy Mnicha w Tatrach. W Himalajach jest to Ama Dablam, jeden z najpopularniejszych szczytów Nepalu.

Południowo-zachodnia grań Ama Dablam z wyrysowaną drogą i trzeba obozami. Fot. Philippe Gatta

Grań została po raz pierwszy pokonana przez zespół: Mike Gill, Barry Bishop, Mike Ward i Wally Romanes. Całość wycenili na VI 5.9 60°, 1500 m

Wysokość:  6812 m n.p.m.

Lokacja:  Nepal

Pierwsze wejście (od razu zimą): 1961, 13 marca - Mike Gill, Barry Bishop, Mike Ward i Wally Romanes

Opis

Opis góry

Historia zdobywania

Historia zdobywania szczytu

Ważniejsze wejścia

Pierwsze wejście miało miejsce 13 marca 1961 roku. Międzynarodowa ekspedycja pod kierownictwem Edmunda Hillary'ego pokonała południowo-zachodnią grań (VI, 5.6, 60 stopni, 1500 m). Na szczycie stanęli Mike Gill, Barry Bishop, Mike Ward, Wally Romanes.

Wpisz ważniejsze wejścia na szczyt

Drogi

Znasz drogi na tej górze? Podziel się nimi.

Ciekawostki

Jakieś ciekawostki odnośnie góry

Cytaty

"Wspaniała sylwetka tego wysokiego sześciotysięcznika himalajskiego znana jest dobrze alpinistom i wielu miłośnikom gór. Tej jesieni u stóp Ama Dablam stanęło miasto namiotów, a wśród alpinistów atakujących tę jedną z najpiękniejszych gór świata nie zabrakło również Polaków.
Niewiele jest szczytów o pięknej i łatwo rozpoznawalnej sylwetce. Zaliczyć do nich można z pewnością Matterhorn w Alpach, Alpamayo w Andach czy Mnicha w Tatrach. W Himalajach jest to Ama Dablam (6828 m), jeden z najpopularniejszych szczytów Nepalu.
Już miejscowi Szerpowie, a także Tybetańczycy, zafascynowani pięknem tej góry, nadali jej nazwę Ama Dablam - klejnot matki. Szczyt ten jest symbolem całego rejonu Khumbu. Pierwsze próby wejścia podjęto pół wieku temu. Być może Brytyjczycy - George James Frazer i Michael John Harris, którzy wspięli się na 6600 m, zdobyli szczyt. Ponieważ nie jest to fakt stwierdzony, gdyż z góry tej nie powrócili, zatem pierwsze wejście, a zarazem pierwsze zimowe, przypisuje się wyprawie nowozelandzkiej.
W marcu 1961 roku na szczycie stanęli: Barry Bishop, Michael Gill, Wally Romanes i Michael Ward, którzy wspięli się na wierzchołek granią południowo-zachodnią. W następnych latach wytyczono kolejne, jeszcze trudniejsze drogi. W październiku 1992 roku wszedł na Ama Dablam pierwszy Polak - Ryszard Pawłowski z Kanadyjczykiem Jeffem Lakesem. Był to jego debiut przewodnicki w Himalajach." Apoloniusz Rajwa

Cytaty o górze

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Przedstawiamy film Philippe Gatta o wejściu południowo-zachodnią granią na Ama Dablam (6856m). Jeden z najbardziej charakterystycznych himalajskich szczytów.

Masz filmy? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!