Log in
    

Rakaposhi (7788 m n.p.m.)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Rakaposhi - ze swoją wysokością 7788 metrów jest 27 - pod względem wysokości - górą świata. W lokalnym języku nazna tłumaczona jest na "pokryta śniegiem". W Polsce znana jest szczególnie, dzięki wyprawie z 1979 roku, kiedy to dokonano drugiego wejścia na szczyt.

Północna ściana Rakaposhi. Fot. summitpost.org

Wysokość:  7788 m n.p.m.

Lokacja: Karakorum

Pierwsze wejście: 1958 - Mike Banks, Tom Patey

Pierwsze wejście zimowe:

Opis

Rakaposhi znajduje się w Dolinie Nagar, około 100 kilometrów od Gilgit. Jej północna strona jest widoczna z Karakorum Highway, a że północna część masywu wznosi się ponad 5800 metrów ponad rzeką Hunza, to widok jest imponujący.

Historia zdobywania

Pierwsze próby zdobycia szczytu mają miejsce w 1938 roku gdy M. Vyvyan i R. Campbell Secord dokonują pierwszego rekonensansu i zdobywają północno-zachodni przedwierzchołek (ok. 5800 m) na północno-zachodniej grani.

9 lat później Secord wraca ponownie i razem z H.W. Tilmanem i Szwajcarami Hansem Gyrem i Robertem Kappelerem wchodzą na wysokość 5800 metrów, tym razem od południowo-zachodniego żebra.

W 1954 roku ekspedycja Uniwersytetu w Cambridge osiąga wysokość 6340 metrów na zachodnim żebrze. Dwa lata później Amerykańsko-Brytyjska ekspedycja pod kierownictwem Mike'a Banksa osiąga 7163 metry również na południowo-zachodnim żebrze.

Rakaposhi została zdobyta w 1958 przez uczestników ekspedycji brytyjsko-pakistańskiej.  Na szczycie stanął Mike Banks i Tom Patey. Podczas zejścia obaj doznali odmrożeń, a ich towarzysz zginął.

W 1971 i 1973 Karl Herrligkofer prowadzi ekspedycję która próbuje zdobyć piękne, lecz trudne północne żebro.

Polacy

Drugiego wejścia na szczyt dokonała polska wyprawa zoorganizowana przez KW Warszawa i Speleoklub Morski z Gdyni w 1979 roku. Dodatkowo wyprawa oficjalnie była polsko-pakistańska (kierowana przez kpt. Sher Khana).

W skład grupy polskie wchodzili: Ryszard Kowalewski (kierownik akcji), Andrzej Bieluń, Anna Czerwińska, Jacek Gronczewski, Krystyna Palmowska, Tadeusz Piotrowski i Jerzy Tillak.

Wybór padł na północno-zachodnią grań - północny filar był oblegany przez wyprawę japońską. 5 czerwca założono bazę, a następnie sukcesywnie zakładano kolejne obozy.

1 lipca do ataku szczytowego wyruszyli: Ryszard Kowalewski, Sher Khan i Tadeusz Piotrowski, około 18tej wszyscy stają na szczycie (Sher Khan wszedł godzinę wcześniej).

Sher Khan i Ryszard Kowalewski na szczycie Rakaposhi. Fot. Tadeusz Piotrowski

2 lipca szczyt zdobywają Andrzej Bieluń, Jacek Gronczewski i Jerzy Tillak. 5 lipca na szczycie stają Krystyna Palmowska i Anna Czerwińska.

Ciekawostki

Cytaty

Zdjęcia

Filmy