Log in
    

Żabi Koń (2291 m n.p.m)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żabi Koń to szczyt w grani Tatr Wysokich, znajdujący się pomiędzy Rysami (oddzielony Żabią Przełęczą) a Żabią Turnią Mięguszowiecką. Słynie z imponującej grani.

fot. gekony.wordpress.com

Wysokość: 2291 m n.p.m

Lokacja: Tatry Wysokie / Polska-Słowacja

Pierwsze wejście: 1905, 12 września - Katherine Bröske i Simon Häberlein.

Pierwsze wejście zimowe: 1913, 26 marca - Alfréd Grósz i Tibold Kregczy.

Opis

Turnia swoją nazwę zawdzięcza Klimkowi Bachledzie, który schodząc z Rysów wraz z Januszem Chmielowskim i Jędrzejem Marusarzem Jarząbkiem  w 1905 roku nazwał turnię "koniem" ze względu na jej wygląd.

Żabi koń znajduje się na granicy polsko - słowackiej w Tatrach Wysokich. Znajduje się w najniższej, ale i głównej granii Tatr Wysokich oddzielającej dwie doliny : Rybiego Potoku (od północy) i Żabiej Mięguszowieckiej (od połdunia, stanowi ona odgałęzienie Doliny Mięguszowieckiej ). Grań wschodnia szczytu podzielona jest na dwa odcinki: Górny Koń i Dolny Koń. Górny Koń charakteryzuje się większym nachyleniem natomiast Dolny jest bardziej łagodny.

Żabi Koń ma kształt wąskiej płetwy od strony południowej i północnej, natomiast od wschodniej i zachodniej strony przypomina ostą iglicę. Mimo niezbyt imponującej wysokości, Żabi koń zaliczany jest za jeden z najtrudniej dostępnych w Tatrach. Wysokość ściany południowej wynosi 120 metrów, natomiast północnej 150.

Na wierzchołek Żabiego Konia nie prowadzą żadne szlaki turystyczne, można na niego wejść jedynie w towarzystwie przewodnika tatrzańskiego, lub wspinając się na niego, jedną z jego ścian.

Historia zdobywania

Żabi Koń długo uchodził za jeden z trudniejszych szczytów. Słowacy długo uważali, że zdobycie go można nazwać mianem " taternickiej matury".

Pierwszymi zdobywcami szczytu byli Katherine Bröske i Simon Häberlein, 12 września 1905 roku, którzy weszli 120 metrową ścianą południową  tzw. Drogą Haberleina. Kilkanaście lat później, 16 czerwca 1929 roku została również pokonana przez  Bronisława Czecha, 19 letniego Wiesława Stanisławskiego i 16 letnią Lidę Skotnicównę,150 metrowa ściana północna, uchodząca bardzo długo za najtrudniejszą (Droga Stanisławskiego).

Pierwszego wejścia zimowego dokonali Alfréd Grósz i Tibold Kregczy, 26 marca 1913 roku.

Ważniejsze wejścia

Wpisz ważniejsze wejścia na szczyt

Drogi

Wschodnią Granią (tzw. Grań Żabiego Konia)

Północna Ściana

Droga Stanisławskiego V+

Południowa Ściana

Droga Haberleina IV

Znasz drogi na tej górze? Podziel się nimi.

Ciekawostki

Jakieś ciekawostki odnośnie góry

Cytaty

Cytaty o górze

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Masz filmy? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!