Log in
    

Durny Szczyt (2623 m.n.p.m.)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Durny Szczyt jest to czwarty najwyższy szczyt w Tatrach Wysokich. Wznosi się on nad Doliną Pięciu Stawów Spiskich oraz Miedzianą Kotliną. Nie prowadzą na niego żadne szlaki turystyczne, a sam szczyt jest dość kłopotliwy w wejściu. Najprostsza droga prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

fot. goryonline.com

Wysokość: 2623 metrów n.p.m.

Lokacja: Tatry Wysokie / Słowacja

Pierwsze wejście: 8 sierpnia 1877 r. Ödön Téry i Martin Spitzkopf.

Pierwsze wejście zimowe: 27 marca 1910 r. Ede Hruby, Oszkár Jordán, Roman Komarnicki i Jenő Serényi.

Opis

Durny Szczyt to urwisty wierzchołek, którego nazwa pochodzi od słowa "durny". W gwarze podhalańskiej 'durny' oznacza: dumny, hardy, zuchwały. Wcześniej wierzchołek ten był nazywany Małą Łomnicą. Ze względu na fakt, iż nigdy nie prowadziły na niego żadne znakowane szlaki uznawany jest za jeden z ciekawszych w Tatrach, a zdobyć go można jedynie w obecności przewodnika.

Usytuowany jest w bocznej grani, odchodzącej od Wyżniego Baraniego Zwornika ku pd.-wsch. w kierunku Łomnicy. Patrząc na szczyt z Doliny Białych Stawów, po wchodnie stronie widzimy mały wierzchołek - Durną Turniczkę, zaraz po Klimowej Przełęczy ( i ta ostra grań łączy Durny Szczyt z Łomnicą). Od strony zachodniej widać Durną Igłę, a następnie Mały Durny Szczyt. 

Najpiękniejsze widoki na Durny Szczyt rozlegają się z okolic Zielonego Stawu Kieżmarskiego, Doliny Pięciu Stawów Spiskich, Łomnicy, Kieżmarskiego i Pośredniej Grani.

Drogi

Czas przejścia ok 3 godz. Skala trudności 0+ i 1. Droga wymaga asekuracji liną.

Zdjęcia

Filmy