Log in
    

Rumanowy Szczyt (2428 m n.p.m)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rumanowy Szczyt (słow. Rumanov štít ) to dwuwierzchołkowy szczyt w głównej grani Tatrach Wysokich, który wysokością minimalnie ustępuje Rysom. Sąsiaduje on z Gankiem (Gánok) i Żłobistym Szczytem (Zlobivá). Słynie z takich dróg jak Lewy Filar Rumanowego, Prawy Filar Rumanowego, Rumanowe Koryto. Wszystkie znajdują się na Kaczym Murze.

Widok z Szerokiej Jaworzyńskiej na Kaczy Mur (czerwoną linią wyrysowany jest Filar Ganku). Po lewej widoczny Rumanowy Szczyt. Fot. Damian Granowski

Wysokość: 2428 metrów n.p.m.

Lokacja: Tatry Wysokie / Słowacja

Pierwsze wejście: 27 września 1902 roku; Janusz Chmielowski, Klemens Bachleda, Jan Bachleda Tajber.

Pierwsze wejście zimowe: 11 kwietnia 1914 roku; Alfréd Grósz i Ferdinand Zuber.

Damian Granowski na niższym wierzchołku Rumanowego. Fot. Andrzej Marcisz

Opis

Rumanowy Szczyt, ale także Rumanowa Przełęcz oraz Rumanowa Dolinka zawdzięczają swoją nazwę znakomitemu przewodnikowi tatrzańskiemu Janowi Rumanowi Driečnegowi ze Stwoły, który dokonał wielu pierwszych wejść na szczyty i przełęcze z Doliny Mięguszowieckiej w II połowie XIX wieku.

Rumanowy Szczyt fot. forum.turystyka-gorska.pl

Rumanowy Szczyt posiada dwa wierzchołki: główny pn. - zach. wznoszący się 2428 m. n.p.m. oraz pd. - wsch. 2419 m.n.p.m. Należą one do grani rozdzielającej Dolinę Kaczą z Dolinką Rumanową (która jest odnogą Doliny Złomisk). Pod Rumanowym Szczytem od strony północno zachodniej znajduje się Gankowa Przełęcz z której droga prowadzi na wierzchołek Ganku. Natomiast zwracając się w stronę południowo wschodnią zobaczyć można kolejno Żłobistą Przełączkę, Żłobiste Czuby oraz Żłobisty Szczyt.

Najefektowniej szczyt prezentuje się od strony północnej, oglądany ponad Doliną Kaczą (z tej strony ściana Rumanowej wznosi się na wysokość 600 metrów), natomiast od strony południowej z Doliny Złomisk Rumanowa sprawia wrażenie dość niepozornego wierzchołka co wiążę się również z tym, że od tej strony szczyt jest najłatwiejszy do zdobycia.

Historia zdobywania

Drogi

Drogi od strony wschodniej. Fot. tatry.nfo.sk

Ściana Północno-wschodnia

m. in.

Lewy Filar Rumanowego IV

Prawy Filar Rumanowego V

Rumanowe Koryto (w zalżności od wariantu III-VI)

Ciekawostki

Cytaty

Andrzej Marcisz na Rumanowym. Fot. dg

Zdjęcia

fot. wikipedia.pl

 

Panorama z Rumanowego Szczytu
 
Panorama z Rumanowego Szczytu. Fot. dg

Rumanowy Szczyt od stony pn-zach fot. www.summitpost.org

Filmy