Log in
    

Fitz Roy (3405 m n.p.m.) - film z pierwszego wejścia

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Fitz Roy - patagoński szczyt w pobliżu El Chaltén. W lokalnym języku zwany Cerro Chaltén (Dymiąca góra). Swoją anglojęzyczną nazwę zawdzięcza Francisco Moreno, który ujrzawszy górę 2 marca 1877 roku nadał jej nazwę Mount Fitz Roy, na cześć Roberta FitzRoya, kapitana HMS "Beagle". Niedawno w sieci pojawił się archiwalny film z pierwszego wejścia w 1952 roku. Warto sobie zajrzeć :-).

Wysokość:  3405 m n.p.m.

Lokalizacja:  Argentyna / Chile

Pierwsze wejście: 1952, 2 luty - Guido Magnone, Lionel Terray

Pierwsze wejście zimowe: ?

Historia zdobywania

Po nazwaniu szczytu w 1877, następna ekspedycja pojawia się w 1902 roku, kiedy to stwierdzono, że Fitz Roy nie jest wulkanem i zbudowany jest z granitu.

W 1937 roku zdobyta zostaje Przełęcz Włochów (Brecha de los Italianos), skąd później zostanie osiągnięty szczyt. Pierwsze próby pokonania Fitz Roy'a mają miejsce po II Wojnie Światowej. Sukces ma miejsce w 1952 roku.

I wejście

Pod koniec 1951 roku do Patagonii wyruszyła francuska ekspedycja w składzie, której byli m.in. uczestnicy wyprawy na Annapurnę. Po świętach Bożego Narodzenia zaczynają rekonensans. Niestety podczas jednego z nich tonie uczestnik ekspedycji Jacques Poincenot (później na jego cześć zostanie nazwana sąsiednia turnia Fitz Roya).

Przez tą śmierć wyprawa zawisła na włosku, lecz finalnie Francuzi decydują się kontynuować. Do Przełęczy Włochów założono 3 obozy pośrednie. Na przełęczy wykopano śnieżną jamę, w której Lionel Terray i Guido Magnone musieli przeczekać pięciodniową burzę.

Lionel Terray i Guido Magnone w lodowej grocie. Fot. lacachania.com.ar

Po jej zakończeniu schodzą do bazy i po trzydniowym odpoczynku, gdy pogoda poprawia się, podejmują próbę zdobycia Fitz Roya.

Pierwszego dnia udaje im się przejść tylko 120 metrów od przełęczy. Zjeżdżają po poręczówkach do śnieżnej jamy. Następnego dnia dochodzą niemal do połowy ściany, gdzie zakładają biwak. Następnego dnia pomimo powolnej i trudnej wspinaczki udaje im się stanąć na wierzchołku.

Z wierzchołka zjechali 18-stoma zjazdami do poręczówek w trudnych warunkach pogodowych.

Polskie wejścia

Pierwsze polskie wejście na szczyt Fitz Roya odbyło się w 1984 roku nową drogą, kolejne 4 polskie wspinaczki (1987, 2004, 2004, 2008) na szczyt odbyły się drogą Francusko Argentyńską (w tym jedna w pełni klasyczna, 2004). W styczniu 2015 roku na szczyt weszli Agnieszka Tyszkiewicz i Marcin Wernik (patrz news).