Logo

Osterwa (1980 m n.p.m.)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Osterwa (słow. Ostrva, niem. Osterwa, Osterva, węg. Oszterva) to szczyt w Mięguszowieckiej Dolinie nad Popradzkim Stawem. Pod względem trekkingowym nie jest wielkim wyzwaniem. Oferuje jednak doskonałej jakości wspinanie na swojej zachodniej ścianie.

Widok na masyw Osterwy z Popradzkiego Plesa. Fot. Damian Granowski

Tak zwana Galeria Osterwy, to mur skalny wysoki na 150-200 metrów, który tworzą trzy turnie (Lewa, Środkowa i Prawa Turnia).

Wysokość:  1980 m (atlas satelitarny - Głazek, Fedorowicz-Jackowski), 1984 m (WHP), 1978 (mapa Tatry Wysokie wyd. Sygnatura)

Lokacja:  Tatry Słowackie / Dol. Mięguszowiecka

Pierwsze znane wejście: 1872, 20 sierpnia - Haag junior, Herut, dr Kloss, Viktor Lorenc, Treutler i przewodnicy z Jánem Rumanem Driečnym młodszym na czele

Pierwsze wejście zimowe: 1891, 24 grudnia - Theodor Wundt

Opis

Szczyt ma trzy wierzchołki, z których najwyższy znajduje się najbliżej Przełęczy pod Osterwą, oddzielającej cały masyw od Tępej. Na południowy zachód od szczytu rozciąga się szeroki grzbiet, w którym położone są kolejno: Wyżnie Wrótka w Osterwie (Vyšná bránka v Ostrve), Zadnia Osterwa (Zadná Ostrva, 1926 m), Niżnie Wrótka w Osterwie (Nižná bránka v Ostrve), Pośrednia Osterwa (Prostredná Ostrva), Skrajna Osterwa (Predná Ostrva), Smrekowiec (Smrekovec) – fragment grzbietu pokryty lasem iglastym.

Nieco poniżej grani, na zachód od Zadniej Osterwy, znajdują się Igła w Osterwie (Ihla v Ostrve, ok. 1890 m) i Mała Igła w Osterwie (Malá Ihla v Ostrve).

Historia zdobywania

Historia zdobywania szczytu

Ważniejsze wejścia

Wpisz ważniejsze wejścia na szczyt

Drogi

Anita Słowicka na trzecim wyciągu Drogi Dieski. Fot. Damian Granowski

Galeria Osterwy

Ostrva Galéria ze względu na swoje dogodne położenie (25 min. od schroniska, godzina od parkingu), oraz bardzo dobrej jakości skałę, jest częstym celem wspinaczkowym. Uroda dróg takich jak np. Droga Dieski jest niepodważalna. Do wyboru mamy drogi na własnej, jak i trudne, obite drogi sportowe. Powrót zazwyczaj zjazdami.

Widok z podejścia na Galerię Osterwy. Fot. dg

Pod Galerie Osterwy podejdziemy w 1 godzinę od parkingu elektriczki "Popradzkie Pleso". Idziemy niebieskim szlakiem (asfaltowa droga). Po około 30-40 minutach odbijamy na żółty szlak w kierunku symbolicznego cmentarza pod Osterwą. Na cmentarzu idziemy do dużej tablicy Klimka Bachledy (tuż pod kaplicą) i odbijamy ścieżką w prawo. Dochodzimy szybko do kamienistego żlebu i nim pod ścianę. Można też iść na samą górę (kaplicę mijamy z prawej), gdzie znajdziemy ścieżkę (przegradza ją barierka) prowadzącą w kosówki. Przedzieramy się chwilę przez suche kosówki i wychodzimy na piargi pod Galerią.

Tego drugiego sposobu używałem przez kilka lat, ale pierwszy jest zdecydowanie wygodniejszy :).

Kilka polecanych dróg:

Pavlín - Kráčalík VI-

Dieška-Halás-Marek VII-

Cesta Horskej Služby VII-/VII

Via AliNina VII

Jar na Mesiaci VIII-

Správny čas VIII

Halkowa Cesta VIII

Strach Zo Zivota VIII+

Akoriabe VIII+

Kororo IX-

Posledny Sud IX/IX+

Dies Irae (IX ?)

Znasz drogi na tej górze? Podziel się nimi.

Topo dróg znajdziecie na tatry.nfo.sk

Ciekawostki

U podnóża góry znajduje się Tatrzański Cmentarz Symboliczny (Tatranský symbolický cintorín).

Od nazwy szczytu swój pseudonim artystyczny zaczerpnął sławny aktor międzywojenny, Juliusz Osterwa.

Cytaty

Cytaty o górze

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Masz filmy? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski