Log in
    

Eugeniusz Chrobak

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Eugeniusz Chrobak - podczas przejścia Kazalnicy

Eugeniusz Chrobak należał do czołówki polskich himalaistów. Jego największym sukcesem było zdobycie dziewiczego południowego wierzchołka Kaczendzongi. Zginął w Lawinie pod Everestem w 1989 roku (Patrz artykuł "Zginęli bo byli najlepsi").

Data i miejsce urodzenia: 1 czerwca 1939 w Bielsku-Białej.

Data i miejsce śmierci: 28 maja 1989 pod Mount Everest. (Patrz artykuł "Zginęli bo byli najlepsi")

Biografia

Wspinanie rozpoczął w wieku 19 lat i stosunkowo szybko przeszedł wiele istotnych dróg w Tatrach. Wraz z Januszem Kurczabem, Zygmuntem Andrzejem Heinrichem i Krzysztofem Zdzitowieckim w 1962 dokonał pierwszego przejścia Filara Kazalnicy Mięguszowieckiej. Był też autorem innych dróg, m.in. na Kazalnicy (środkiem ściany północno-wschodniej, z Zygmuntem Andrzejem Heinrichem), Skrajnym Jastrzębim Kopiniaku (środkiem południowej ściany, z Andrzejem Mrozem) i Złotej Turni (ścianą północną). W roku 1961 jako pierwszy przeszedł zimą Wariant R na Mnichu, w 1963 z Tadeuszem Łaukajtysem drogę Momatiuka na Kazalnicy.

Dokonał też wielu przejść dróg w Alpach. W Dolomitach przeszedł m.in. drogę Solledera na Monte Civetta oraz superdirettissimę północnej ściany Cima Grande di Lavaredo. Poprowadził drogę wschodnią ścianą Wielkiego Filara Narożnego (1969) oraz północną ścianą Pointe Hélène na Grandes Jorasses (1970) w masywie Mont Blanc. Uczestniczył też w wyprawach w Kaukaz, Andy, Pamir, Hindukusz, Karakorum i Himalaje. Zginął w drodze powrotnej do bazy z Mount Everest, zdobytego granią zachodnią. W lawinie 27 maja 1989 zginęli Zygmunt Andrzej Heinrich, Wacław Otręba, Mirosław Dąsal i Mirosław Gardzielewski, Chrobak zmarł dzień później wskutek odniesionych obrażeń. Jedynym ocalałym był Andrzej Marciniak.

Pasjonował się filmem, był autorem kilkunastu filmów górskich, w tym o zdobyciu Kunyang Chhisha i o K2. Zajmował się także pisaniem artykułów o górach, głównie dla "Taternika". W 2005 wydano książkę Oddychać górami – zbiór reportaży Chrobaka publikowanych w latach 1963-1987.

Dokonania górskie

  • 1962, 27-28 czerwca, 30 czerwca - 2 lipca 7-9 lipca. Nowa droga Filar Kazalnicy (VI, A3, 20 h). Zespół: Eugeniusz Chrobak, Andrzej Heinrich, Janusz Kurczab, Krzysztof Zdzitowiecki.
  • 1970 - Filarem Pointe Hélène na Grandes Jorasses, nowa droga. Zespół: Wojciech Wróż, Eugeniusz Chrobak, Jacek Poręba
  • 1976 - pokonanie wysokości 8000 metrów podczas ataku szczytowego na K2 (8611 m). Zespół: Eugeniusz Chrobak, Wojciech Wróż
  • 1978 - Kangchenjunga South (8490 m) - z Wojciechem Wróżem - pierwsze wejście
  • 1989 - Mt. Everst (8848 m ) - szczyt zdobył zachodnią granią, wraz z Andrzej Marciniak - zginął podczas zejścia. (Patrz artykuł "Zginęli bo byli najlepsi")

 

Ciekawostki

  • Jest autorem ksiązki "Oddychać górami"

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Eugeniusz Chrobak - podczas przejścia Kazalnicy

Filmy