Log in
    

Mirosław Dąsal

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mirosław "Falco" Dąsal  urodził się w Chrzanowie w 1952 roku. Zaczął się wspinać w skałkach podkrakowskich, a następnie w Alpach i Kaukazie Centralnym oraz w Ameryce Południowej. Aby w końcu uderzyć w Himalaje. Zginął w lawinie pod Mount Everestem (Patrz artykuł "Zginęli bo byli najlepsi").

Mirosław Falco Dąsal

Data i miejsce urodzenia: W 1952 roku w Chrzanowie

Data i miejsce śmierci: 27 maja 1989, w lawinie pod Mount Everestem (Patrz artykuł "Zginęli bo byli najlepsi").

Biografia

Nikt nie dodał jeszcze biografi tej osoby. Możesz być pierwszy. Zamieść biografię w komentarzu na dole

Dokonania górskie

Tatry

  • 1982, 13 i 15-18 marca - Superparanoja (V+ A2), Kazalnica Mięguszowiecka. Pierwsze przejście (do tego od razu zimą). Zespół: Mirosław Dąsal, Michał Momatiuk

Patagonia

  • 1984, 24 grudzień - Fitz Roy, nowa droga na północno zachodniej ścianie. Zespół: Piotr Lutyński, Wiesław Burzyński, Mirosław Dąsal, Michał Kochańczyk, Jacek Kozakiewicz. Pierwsze polskie skuteczne wejście w Patagoni.

Inne

  • Aconcagua

 

Ciekawostki

  • W 1990 ukazała się jego książka "Mniej-więcej niż Dhaulagiri" (Relacja z polskiej wyprawy na południową ścianę Dhaulagiri w 1986 r.). A w 1994 "Każdemu jego Everest" Dzienniki z wypraw na Pik Komunizmu (1984), Lhotse (1985 i 1987), K2 (1987/88), Bhagirathi II (1988) i Mount Everest (1989).
  • Wspinał się w Alpach i Kaukazie Centralnym oraz w Ameryce Południowej.
  • Nie osiągnął żadnego z czternastu ośmiotysięczników. Choć kilka razy znalazł się w grupie atakującej szczyt, zawsze coś stało na przeszkodzie. Załamanie pogody, choroba, albo nie najlepsza organizacja wyprawy.
  • W Andach żyje gatunek sokoła zwany falco. Ten ptak tak bardzo spodobał się Mirosławowi Dąsalowi, że kazał się tak nazywać. Przydomek przyjął się i koledzy zaczęli na niego mówić „Falco”
  • Falco znany był też z tego, że w góry zabierał ze sobą magnetofon oraz mnóstwo kaset i baterii. W namiocie słuchał piosenek ulubionych wykonawców: Tadeusza Nalepy, Dżemu, Pink Floyd czy Led Zeppelin.
  • Na ścianie Lhotse znalazł się na wysokości 8.200 metrów, więc złamał tę barierę wysokości. Jednak nie dane mu było stanąć na szczycie.

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

 

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!