Log in
    

Rafał Sławiński - Dziwne i cudowne życie profesora lodowej wspinaczki. cz. 1

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Filmowa opowieść o Rafale Sławińskim. Za kamerą Lukasz Warzecha.

Rafał Sławiński. Fot. Wojciech Lembryk / KFG

Rafał Sławiński należy do najlepszych wspinaczy mikstowych i lodowych na kontynencie amerykańskim. Przed paru laty był również czołowym przedstawicielem północno-amerykańskiego nurtu sportowego we wspinaczce. Jego specjalnością były ekstremalnie trudne drogi mikstowe. Był jednym z prekursorów dry-toolingu. W latach 1999-2003 wielokrotnie wygrywał poważne zawody wspinaczkowe, w tym najważniejsze amerykańskie zawody we wspinaczce lodowej i mikstowej - Ouray Ice Festival rozgrywane co rok w Ouray, Colorado, USA.

Data i miejsce urodzenia: 4 marca 1967 roku, Warszawa

Biografia

Rafał Sławiński urodził się 4 marca 1967 roku w Warszawie, tu też przez pierwsze 6 lat chodził do szkoły. Jako dziecko zapalonych taterników i narciarzy, Elżbiety z Lewandowskich i Andrzeja Sławińskiego, dużo jeździł na nartach na Kasprowym Wierchu, w Szczyrku i w Karpaczu.

Rafał Sławiński jeden z najlepszych wspinaczy mikstowychW 1979 rodzina Sławińskich wyjechała z Polski do pracy w Algierii, potem przebywali we Francji, wreszcie w roku 1982 wyemigrowali do Kanady i osiedli w Calgary. Tu Rafał ukończył liceum i poszedł na studia. Studiował w Calgary i Chicago, by uzyskać doktorat z geofizyki na University of Calgary. Obecnie pracuje jako profesor fizyki na Mount Royal University of Calgary. Od roku 1990 jest żonaty. W 1993 roku odwiedził Polskę - w Tatrach przeszedł zachodnią ścianę Kościelca drogą Stanisławskiego (z Pawłem Kunachowiczem), był na Orlej Perci i przeszedł z Hali do Morskiego Oka, żeby zobaczyć najsłynniejszy rejon wspinaczkowy w Polsce.

W Górach Skalistych Rafał odbył swoje pierwsze wspinaczki z ojcem w latach 1988/89, lecz wkrótce usamodzielnił się i przejawił nieprzeciętny talent wspinaczkowy. Pierwszą trudniejszą drogą była Humble Horse na północnej ścianie Diadem Peak w rejonie Columbia Icefield, w roku 1995. Robił ją powtórnie w 2008 roku i wcale nie wydała mu się taka łatwa. Ma w dorobku ogromną ilość przejść w Kanadyjskich Górach Skalistych, wśród których do najpoważniejszych należą:

 • Nowa droga na północno-wschodniej ścianie Mount Chephren, w warunkach zimowych (marzec 2007),
 • Nowa droga na północno-wschodniej ścianie Mount Andromeda (2006),
 • Pierwsze zimowe przejście drogi Greenwood-Locke na północnej ścianie Mount Temple (2004).

Rafał parokrotnie wspinał się w górach Alaski, m. in. w 2005 roku wraz z Walerym Babanowem zrobił nową drogę południowo-zachodnią ścianą Mount McKinley (Denali). Trzykrotnie wspinał się w Karakorum (w latach 2005, 2006 i 2009), zdobywając kilka dziewiczych szczytów wysokości rzędu 6000 m.

Obecnie Rafał Sławiński należy do najlepszych wspinaczy mikstowych i lodowych na kontynencie amerykańskim. Przed paru laty był również czołowym przedstawicielem północno-amerykańskiego nurtu sportowego we wspinaczce. Jego specjalnością były ekstremalnie trudne drogi mikstowe. Był jednym z prekursorów dry-toolingu. W latach 1999-2003 wielokrotnie wygrywał poważne zawody wspinaczkowe, w tym najważniejsze amerykańskie zawody we wspinaczce lodowej i mikstowej - Ouray Ice Festival rozgrywane co rok w Ouray, Colorado, USA.

Źródło: interia.pl

Dokonania górskie

 • 1997 - The Day After Les Vacances de Monsieur Hulot, Stanley Headwall, Canadian Rockies (270 metrów, M7 WI6) – On-sight, pierwsze klasyczne przejście, jednocześnie drugie przejście w ogóle. Na tamten moment była to najtrudniejsza długa mikstowa droga o asekuracji tradycyjnej w Canadian Rockies, partnerem był Matt Collins.
 • 1998 - Gran Route, Mount Chephren, Canadian Rockies (V 5.11-) – On-sight, pierwsze klasyczne przejście, hakowy crux drogi znajdował się na jej końcu. Linia biegnie przez 1300-metrową wschodnią ścianą Mount Chephren, partnerem był Jim Sevigny.
 • 1999 - Rocketman, Mount Patterson, Canadian Rockies (350 metrów, M7 WI5) – pierwsze klasyczne przejście drogi, która ciągle jest uważana za jedną z największych dróg mikstowych w Canadian Rockies, powstałą za sprawą „nowej fali”, Rafał prowadził wszystkie wyciągi.
 • 1999 - Remembrance Wall, Ha Ling Peak, Canadian Rockies (555 metrów, 5.11b) – On-sight, pierwsze klasyczne przejście długiej skalnej drogi o asekuracji tradycyjnej, partnerem był Eric Dumerac.
 • 2000 - Animal Farm Direct, Mount Rundle, Canadian Rockies (30 metrów, M11-) – pierwsze przejście. Na tamten moment była to najtrudniejsza sportowa mikstowa obita droga w Ameryce Północnej.
 • 2000 - Leftover Rib, Mount Chephren (V 5.8/9) – pierwsze przejście skalnej alpejskiej drogi na 1300-metrowej wschodniej ścianie, przejście jednodniowe, partnerem był Jim Sevigny.
 • 2001 - Lowe/Hannibal, Mount Geikie, Canadian Rockies (VI 5.10+ 2xA0) – trzecie przejście jednej z największych północnych ścian w Canadian Rockies, partnerami byli Eric Dumerac i Jeff Nazarchuk.
 • 2011, marzec - Second Go at The Peach (M8, WI5). Zobacz film.
 • 2011 - Common Knowdledge V WI6 R. Zespół: Rafał Sławiński, Joshua Lavigne. Patrz film.
 • 2011, grudzień - Pussycat (M7, WI5R, 180m). Zespół Rafał Sławiński, Pierre Darbellay i Bertrand Martenet. Patrz news.
 • 2012, I - Spray On WI10 w Helmcken Fall. Patrz news
 • 2012, 20 grudnia - Lacelle Qui Reste (40 m, WI6) na Mt. Wilson w Kanadzie. Zespół:  Rafał Sławiński i Eamonn Walsh. Patrz news.
 • 2013, luty - The God Delusion (175 m, M8+ WI5+). Zespół: Juan Henriquez, Wiktor Skupinski, Jerome Yerlye i Rafał Sławiński. Patrz news
 • Nachtmahr (85 m, M9 WI5). Zespół: Rich Akitt, Marcus Norman, Rafał Sławiński i Lyle Rottere. Patrz news
 • 2013, 28 lipca - Pierwsze wejście na K6 West. Zespół: Rafał Sławinski, Ian Welsted. Patrz news.

Znasz przejścia tej osoby? Podziel się z nami nimi ;)

 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Na koniec jeszcze parę ujęć kamery Lavigne na 2 drogach w Storm Creek. Xena (nazwana po kocie Rafała Sławińskiego) i Cosban (po psie Eamona Walsha)

Ładny, estetyczny film z przejścia mikstowej drogi Ya Ha Tinda (M9 WI5, 90 metrów)  w Nachtmar (Canadian Rockies). Rafał Sławiński opowiada również o swoich osiągnięciach w górach, oraz zaangażowaniu w swój rozwój wspinaczkowy.