Log in
    

Doug Scott

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Doug Scott

Doug Scott, a właściwie Douglas Keith Scott to wspinacz i eksplorator, pierwszy Anglik który zdobył Everest (w 1975, pierwszym wejściem przez południowo-zachodnią ścianę). Scott był pionerem stylu alpejskiego w górach wysokich. Pomysłodawca 45 ekspedycji w najwyższe góry, wyszedł na 40 szczytów (od gór Hindukusz, po Ziemię Baffina. Do tego mnóstwo dróg w górach o tak różnym charakterze jak Alpy i Yosemite.

Data i miejsce urodzenia: 29 Maja 1941 roku

Biografia

Doug Scott i Dougal Haston po wspólnym wejściu na Everest, otworzyli nową drogę na Denali (2800 metrów, 1976 rok). W 1977 Doug Scott i Chris Bonington wspięli się na Ogre (Baintha Brakk) 7285 metrów, podczas zejścia Doug Scott musiał schodzić na czworakach, po złamaniu obu kolan (Więcej o wypadku znajdziesz tutaj: Baintha Brakk.).

Wejście na Kanczendzongę w zespole z: Joe Tasker, Peter Boardman i Georges Bettembourg w 1979 było w niesamowicie dobrym stylu i wyznaczyło nowe standardy we wspinaczce na takich wysokościach (nie używanie tlenu na nowych drogach, alpejski styl).
W tym samym roku udała się ekspedycja w Kusum Kanguru, a następnie Północna Ściana Nuptse z Alanem Rouse, Brianem Hallem i Georgem Bettembourgiem.

Cel na 1982, to Shishapangma. W rezultacie powstała nowa droga w stylu alpejskim w zespole z: Alex McIntyre i Roger Baxter-Jones. Podczas wielu ekspedycji na K2, Makalu, Doug zawsze atakował w stylu alpejskim na granicy możliwości. Droga na Shivling w 1981 roku (Doug Scott, Rick White, Georges Bettembourg, Greg Child) jest nadal rozpoznawana jako jedno z największych wyzwań. Jest legendą ze względu na trudności, piękno i styl w jakim padła.

Doug udziela się również społecznie w Nepalu od 1989 roku, pomagając w organizacji Chrisa Boningtona. Scott otrzymał wiele nagród, min. CBE (Komandor Brytyjskiego Imperium), oraz Złoty Medal Królewskiego Stowarzyszenia Geograficznego, Złoty Czekan w 2011 roku, za całokształt dokonań górskich.

Dokonania górskie

 • 1970 - Salathe na El Capitanie. Zespół: Peter Habeler, Doug Scott
 • 1974, 4 czerwca - Pierwsze wejście na Changabang. Zespół: Chris Bonington, Dougal Haston, Doug Scott, Martin Boysen, Balwant Singh Sandhu, Chwang Tashi
 • 1975 - Południowo-zachodnia ściana Mount Everest, wraz z biwakiem tuż poniżej wierzchołka (8760m). Zespół: Doug Scott, Dougal Haston.
 • 1977 - Baintha Brakk (The Ogre). Podczas zejścia Doug złamał obie nogi w kolanach, przez co ich schodzenie nabrało epickiego wymiaru. Zespół: Chris Bonnington, Doug Scott.
 • 1978 - Przejście zachodniej grani K2.
 • 1979 - Kanczendzonga północna Grań.
 • 1979 - Nuptse północna ściana. Zespół: George Bettembourg, Brian Hall, Doug Scott, Alan Rouse.
 • Zdobył Koronę Ziemi

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

 

 

Ciekawostki

 • Doug wspina się od 12 roku życia. Urodził się w Nottingham w Anglii
 • Jest autorem książki "Himalayan Climber"
 • Doug Scott otrzymał nagrodę Złotego Czekana w 2011 roku za życiowe osiągnięcia.
 • Wymiana zdań na rozdaniu 19 nagród Złotego Czekana:
  Colin Haley: Doug, twoje największe obawy o przyszłość wspinaczki?
  Doug Scott: Po tej nocy, nie mam żadnych obaw o przyszłość wspinania w górach.
 • Doug Scott i Peter Habeler prawdopodobnie jako pierwsi Europejczycy przeszli El Capitana

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

 • „Skoncentruj się na jednym celu w czasie. Wybierz kawałek skały, turniczkę. Dostań się tam i pomyśl nad następnym celem. Myślenie nad całą drogą może przyprawić o zawrót głowy. Skoncentruj się tylko na najbliższym celu, aby nie marnować energii na zamartwianiu się o całość” Doug Scott po wypadku na Ogre. Więcej o wypadku znajdziesz tutaj: Baintha Brakk.

Dorzuć cytaty w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!