Logo

Jerzy Hajdukiewicz

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jerzy Hajdukiewicz był taternikiem, alpinistą. Uczestnik licznych wypraw w Tatry, Alpy i Himalaje.  W okresie 1973-1978 naczelny lekarz GOPR. Autor książek, m.in. Himal Cu-Cu-Ra (1961) i Dhaulagiri zdobyty (1963), Góry mojej młodości (1988). W 1940 jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych został internowany w Szwajcarii, gdzie przebywał do końca wojny. Mimo to, cały czas się wspinał. Założył Klub Wysokogórski Winterthur.

Data i miejsce urodzenia: 1919, 5 grudnia, Lwów

Data i miejsce śmierci: 1989, 10 lipca, Zakopane

Biografia

Taternictwo zaczął uprawiać w 1937 r. W 1940 jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych został internowany w Szwajcarii, gdzie przebywał do końca wojny. Mimo to, cały czas się wspinał. Założył Klub Wysokogórski Winterthur.

Po powrocie do Zakopanego w 1946 r. był przez pewien czas prezesem Koła Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego. Wielokrotnie wyjeżdżał na wyprawy w Alpy, gdzie zdobywał kolejne czterotysięczniki. Był pierwszym Polakiem, który skompletował je wszystkie – 57. Od 1949 r. działał jako ratownik TOPR. Udzielał się na forum międzynarodowym
jako delegat TOPR na spotkaniach ratowników europejskich IKAR. Intensywnie działał w sprawach modernizacji sprzętu ratowniczego. Uczestnicząc w akcjach ratunkowych w Alpach zapoznał się z możliwościami technicznymi tzw. Zestawu Gramingera.

Po powrocie do kraju energicznie działał i szukał możliwości, aby ten sprzęt jak najszybciej znalazł się na wyposażeniu TOPR. Zestaw Gramingera, który w krótkim czasie otrzymali ratownicy TOPR przyczynił się do uratowania wielu polskich taterników. Na tematy ratownicze oraz medycyny górskiej napisał blisko 200 artykułów, które były publikowane w prasie polskiej, niemieckiej i szwajcarskiej. Był również autorem książek: „Dhaulagiri zdobyty”, „Góry mojej młodości” i „Himal Cu-Cu-Ra”.

Jako pierwszy Polak był w Himalajach Nepalu, gdzie uczestniczył wszwajcarskich wyprawach na Dhaulagiri w 1958 i zwycięskiej w 1960 r.

Dokonania górskie

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

 

 

Ciekawostki

  • Napisał ciekawy artykuł o histori alpinizmu " Dzieje alpinizmu"

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski