Logo

Andrzej Pietsch

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Andrzej Pietsch urodził się 13 sierpnia 1932 roku w Krakowie. Tam też w 1958 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. W 1986 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Współpracował z kilkoma innymi uczelniami w kraju, m.in. w Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Cieszynie.

02andrzej-pietsch

Andrzej Pietsch przed swoją grafiką

Data i miejsce urodzenia: 13 VIII 1932 roku w Krakowie

Data i miejsce śmierci: 20 listopada 2010 roku w Krakowei

Biografia

W okresie 1972-1978 był prorektorem ASP w Krakowie. Z czasem stał się jednym z najbardziej cenionych polskich grafików. Zajmował się wklęsłodrukiem, tworzył grafiki w kilku cyklach, również o motywach górskich. Miał w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych, zdobywał wyróżnienia międzynarodowe.

W latach 1951-57 należał do najlepszych taterników polskich. Był przede wszystkim świetnym wspinaczem skalnym. Ma na koncie liczne pierwsze przejścia w skałkach i w Tatrach. Uczestniczył m.in. w I wejściu Kantem Zamarłej zwanym również Kantem Pietscha (z Tadeuszem Strumiłłą, 1951) i w przełomowym I wejściu środkiem wschodniej ściany Mnicha, tzw. Wariantem R (z janem Długoszem, 1955).

Miał również szereg świetnych zimowych przejść tatrzańskich, rekordowych na owe czasy, m.in. I przejście zimowe pn. - wsch. filarem Mięguszowieckiego Szczytu (z Janem Długoszem, 1956) oraz I zimowe przejście drogi Łapińskiego i Paszuchy środkiem pn. - wsch. ściany Kazalnicy Mięguszowieckiej (z Janem Długoszem, Czesławem Momatiukiem i Marianem Własińskim, 1957).

Latem 1957 roku wspinał się w Alpach, dokonując m.in. I polskiego (a II w ogóle) przejścia całości niezwykle długiej i wymagającej Grani Peuterey na Mont Blanc (trudniejszym wariantem przez południową grań Aiguille Noire).

Pisał w prasie fachowej i popularnej na tematy wspinaczkowe. Uczestniczył w ekipie wspinaczy przy pracy w filmie Sergiusza Sprudina "Zamarła Turnia" (1962).

Dokonania górskie

Alpy

  • 1957 - Grań Peuterey Integral, trudniejszym wariantem przez południową grań Aiguille Noire. Zespół: zespół Andrzej Pietsch, Lechosław Utracki, Jerzy Werteresiewicz i Stanisław Worwa

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

 

 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia


 

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski